ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Embriyo dondurma yöntemi

  Embriyo dondurma tüp bebek işlemi ile aynıdır. Sadece elde edilen embriyolar anneye verilmek yerine dondurularak azot tanklarında saklanır. Adet kanaması ile birlikte başlayan ilaç tedavisi çok sayıda yumurtayı büyütür, 10 gün kadar sonra yumurtalar alınır. Alınan yumurtalar eşin spermi ile döllenir ve ertesi gün dondurularak sıvı azot tanklarında saklanır.
   


 • Yumurta dondurma yöntemi

  Yumurta dondurma yönteminde adet kanaması ile tedaviye başlanır. 10 gün kadar sonra yumurtalar alınır ama döllenmeden yumurtalar dondurulur ve saklanır.
   


 • Yumurtalık dokusu dondurma

  Laparoskopi yapılarak iki yumurtalıktan sadece biri ya da onun da yarısı vücut dışına çıkartılır. İstenmeyen dokular temizlenerek ayrılır ve kalan yumurtalık dokusu küçük, ince şeritler halinde kesilir. Hazırlanan dondurma tüplerine 2-3 şerit konarak yavaş dondurma tekniği ile dondurulur. Bu dokular yıllarca saklanabilir ve zamanı geldiğinde istenen sayıda tüp azot tankından çıkarılarak çözdürülür ve kullanılır.
   


 • Kemoterapi görecek genç kızlar için uygun yöntem

  Menopoza giren hastalarda, istenmeyen dokular temizlenerek ayrılır ve kalan yumurtalık dokusu şeritler halinde kesilir. Bu şeritlerden bir veya birkaç tanesi vücutta kalan yumurtalığın üstüne yama şeklinde dikilir. Bir iki ay içinde hasta tekrar adet görmeye ve yumurtlamaya başlayarak doğal yollardan gebe kalır. Yama yapılan her bir yumurtalık doku parçası 1,5-2 yıl boyunca aktivitesini sürdürür. Dondurulan dokular tükeninceye kadar hastanın vücudunun başka yerlerine de konarak menopozu ertelenmiş olur. Özellikle kanser için kemoterapi görecek kız çocuklar ve genç kızlar için uygun bir yöntemdir. Kemoterapi tamamen menopoza sokmasa bile yumurta rezervinin büyük kısmını yok edecek ve erken menopoz riskini çok yükseltecektir. Son birkaç yıldır yapılmakta olan bu modern yöntemle sağlıklı bebekler doğmuştur.