ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Erken teşhis tedavi başarısını yüzde 90'ın üzerine çıkartıyor

  Kanserden bahsederken erken teşhisten bahsetmemek mümkün değil. Araştırmalar gösteriyor ki kanser ne kadar erken saptanır ve tedavi edilirse tedavi başarısı da o düzeyde artıyor. Örneğin erken evre kolon kanseri, meme kanseri ve lenfoma'da tedavinin başarı oranı yüzde 90'ın üzerine çıkıyor. Bu nedenle kendinde bazı farklılıklar yaşayanların mutlaka ilgili uzmana görünmeleri gerekiyor. Genetik geçiş de kanserde büyük rol oynuyor. Bu nedenle ailesinde kanser öyküsü olanlar mutlaka tarama testlerine özen göstermeli. Ayrıca hiç bir şikayeti olmasa bile belli aralıklarla mutlaka bazı tarama testlerinden geçmek gerekiyor.


 • 1-Meme kanseri

  Meme kanseri son yıllarda görülme oranları hızla artan kanser türlerinden biri. Ancak erken teşhis bir çok kanser türünde olduğu gibi tedavi şansını oldukça artırıyor. Erken teşhis için 25 yaşından itibaren kadınların her adet dönemi öncesinde mutlaka kendi kendine meme muayeneleri yapmaları gerekiyor. Bu muayeneler sırasında herhangi bir farklılıkla karşılaşılmaması durumunda ve ailede de bir risk faktörü yoksa 40 yaşından itibaren yılda bir defa muayene olunmalı, doktorunuzun önerdiği periyotlarla da ultrason ve mamografi çektirilmeli. Memede hissedilen bir değişiklikte ise zaman kaybetmeden bir genel cerrahi uzmanıyla iletişime geçilmeli.


 • 2-Rahim ağzı kanseri

  Rahim ağzı kanseri tedavi edilmediği takdirde en tehlikeli olan kanser türlerinden biri. Ancak erken teşhisi mümkün olan rahim ağzı kanseri için cinsel yönden aktif olan veya 21 yaşına gelen her kadının yılda bir kadın doğum bölümüne muayene olmaları ve PAP smear yaptırmaları gerekiyor. Smear testiyle rahim ağzı kanserinin öncü bulgusu olan CIN (cervikal intraepitelyal neoplasm) saptanıyor ve kanserleşme olmadan önlem alınması sağlanıyor.


 • 3-Kolon kanseri

  50 yaşından sonra kadın erkek herkesin kolon kanserine karşı mutlaka tarama yaptırmaları gerekiyor. Taramalar dışkıda gizli kan, baryumlu kolon grafisi ve kolonoskopi ile yapılabiliyor. Bunlar arasında en hassas olanı kolonoskopi. Kolonoskopide kanserin öncüsü olan polip saptanırsa aynı seansta polip alınabiliyor. Bu uygulama ile kanser gelişimi olmadan önlenmiş oluyor. Kolonoskopide polip saptanmaması durumunda ise kolonoskopinin 7-10 yıl sonra tekrarlanması gerekiyor.


 • 4-Prostat kanseri

  Prostat kanseri erkeklerde sık rastlanan kanser türlerinden biri. Erken teşhis için erkeklerin 50 yaşından itibaren yılda bir defa üroloji muayenesi olmaları ve PSA testi yaptırmaları gerekiyor.


 • 5-Akciğer kanseri

  Akciğer kanseri taramalarında standart bir yaş bulunmuyor. Ancak özellikle risk grubunda olanların bu noktada dikkatli olmaları gerekiyor. 30 yıldır sigara içen, 55-74 yaş arası bireylerin yılda bir defa düşük doz tomografi ile taramalarını yaptırmaları erken teşhiste büyük önem taşıyor. Bu tarama testi sayesinde akciğer kanserinden ölüm oranlarını yüzde 20 oranında azaldığı gösteriliyor.