ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Düzenli göz muayenesi önemli!

  Halk arasında “karasu hastalığı” ile “göz tansiyonu” adlarıyla bilinen ve dünyada körlüğün 2. nedeni olan glokom, görme sinirinin tahrip olduğu bir hastalık. Ülkemizde her 100 kişiden 3’ünde ortaya çıkan glokom 40 yaş yaş üstü bir hastalık olarak bilinse de, ‘göze gelen sert darbe’ , ‘migren’ ve ‘kortizon tedavisi’ gibi etkenler nedeniyle her yaşta gelişebilir. İlk evrelerinde belirti vermeyerek sinsi şekilde ilerleyen glokom ancak ileri evrelerinde görme alanını çevreden itibaren daraltmaya başlar ve son evrede tam görme kaybına yol açabilir. Glokomun yol açabileceği tablodan korunmak için düzenli göz muayenesi son derece önemli. Önerilen göz muayenesi yaşları; 1 yaş, 3 yaş ve ilkokuldan itibaren her yıldır. Bu muayenelerin aksatılmaması çok önemli. Erken teşhis için dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta da, glokoma neden olan etkenleri bilmek ve gerekli önlemleri almaktır.


  Glokom riskini artıran nedenleri şöyle sıralayabiliriz.


 • 40 yaşın üzerinde olmak

  Glokom için en önemli risk faktörlerinden biri, yaş. Glokom riski 40 yaştan sonra başlar ve bu risk her yıl artarak devam eder. Gözün içinde sürekli üretilip göz dışına açılan bir sıvı mevcut. Yaşla birlikte bu sıvıyı göz dışına atan kanallarda tıkanıklık oluşur. Bu nedenle sıvı göz içine hapsolur ve basınç artışına yol açar.


 • Aile hikayesi

  Ailesinde glokom olanlarda bu hastalığın görülme sıklığı toplum ortalamalarına göre 4 ile 9 kat daha fazladır. Bu yüzden ailesinde glokom olan kişilerin yıllık göz muayenelerini aksatmaları özellikle önem taşır.


 • Göz yaralanmaları

  Göze gelen sert bir darbeden hemen sonra veya yıllar sonra glokom ortaya çıkabilir. Bu darbeler en sık spor yaparken oluşur. Göz içindeki sıvıyı göz dışına atan kanallarda darbeye bağlı gelişen tıkanıklık, sıvının göz içine hapsolmasına ve bunun sonucunda göz içinde basınç artışına ve glokoma yol açar. Dolayısıyla göze darbe alınabilecek her çeşit spor ve aktivitede koruyucu gözlük kullanılması çok önemli.


 • Yüksek miyopi

  Normalden daha uzun göz küresi ve daha ince göz küresi duvarına bağlı olarak, özellikle yüksek miyoplar göz içi basıncındaki değişimleri daha az tolere edebilir. Bu hastalarda görme sinirindeki hasar da daha kolay gelişir.


 • Uzun süreli kortizon tedavisi

  Kortizonlu haplar, iğneler, sprey ve damlalar, kimi kişilerde göz tansiyonunun yükselmesine yol açar. Bu yüzden kortizon kullanan kişilerin düzenli göz muayenelerini ihmal etmemesi özellikle önem taşır.


 • Migren

  Migren hastalarında gece uyku sırasında gerçekleşen kan basıncı değişiklikleri, görme sinirinin beslenmesini bozar. Dolayısıyla migren hastalarında, glokom riski daha yüksek olur.


 • Diyabet hastalığı

  Şeker hastalığı vücuttaki küçük damarların yapısını bozarak, görme sinirinin de beslenmesini bozar. Diyabet hastalarında, glokoma 4 kat daha sık rastlanır.


 • Yüksek vücut tansiyonu

  Kan akımı kontrolündeki bozukluklar, görme sinirinin beslenmesini de bozar. Bu nedenle hipertansiyon ve kalp hastalarında glokoma daha sık rastlanır.


 • Sigara

  Sigara içenlerde glokom sıklığı daha yüksek olur. Sigara içmeseniz bile, sigara dumanına maruz kalmanın da benzer etkiyi yaratacağını unutmayın!