ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Polen alerjisi

  Bahar ve yaz aylarında çimen, ağaç ve çiçeklerden salınan polen miktarının artması nedeniyle alerji vakalarında ciddi bir yükseliş olur. Polen salınımı ne kadar fazla ise alerji bulgularına sahip hastaların sayısı da o kadar artar. Genellikle ailesinde alerji sorunu olan kişilerde havadaki polenler reaksiyon oluşturarak gözlerde ani şişme, sulanma ve kaşıntı gibi sorunlara yol açabilir.


 • Kedi, köpek ve akar alerjisi

  Aslında özellikleri ve oluş mekanizmaları açısından mevsimsel göz alerjileriyle (göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözün beyaz kısmını kaplayan ince-saydam zarın iltihaplanması) çok benzerlik gösterir. Bu tip alerjiden ev tozu, hayvan tüyü ve akarlar gibi vücudun sürekli maruz kaldığı ajanlar sorumlu tutulur. Belirtileri mevsimsel göz alerjilerine göre daha hafif olmakla beraber, daha uzun sürer.


 • Mantar ve böcek ısırmaları

  Bu alerji tipinde, kişi alerjene maruz kalınca bazen saatler, bazen de dakikalar içinde göz kapaklarında çok miktarda ödem oluşur ve konjunktiva dokusunda şişlik meydana gelir. Özellikle polen, mantar ve böcek ısırmalarında bu tabloya sıkçı rastlanır. Ödem vücudun diğer bölümlerinde de gelişebiliyor ki bu durum solunum yetmezliğine kadar gidebilir.


 • Vernal alerji

  Özellikle erkek çocuklarda daha sık görülen oldukça ağır seyirli bir alerji türü olan vernal konjunktivitler 10 yaş öncesinde başlar ve etkinliği ergenliğe doğru giderek azalır. Bu rahatsızlıklar ağır seyirli olur. Işık hassasiyeti, şiddetli kaşıntı, göz kapak içlerinde kabarık oluşumlar ortaya çıkar ve belirtiler yaz aylarına doğru başlar.


 • Atopik alerji

  Ergenlik döneminden sonra 20’li yaşlarda başlayan bir alerji türü... Ailesinde alerji sorunu olanlarda ve özellikle çocukluk döneminde vernal konjunktivit (mevsimsel olarak tekrarlayan alerji türü) yaşayanlarda daha sık görülür. Gözün saydam tabakası olan korneada tutulum ortaya çıkar, bu tip alerjide gözde sürekli kaşıntı oluşur. Keratokonus denilen ve kişide ilerleyici astigmat yapan bir hastalığın gelişmesine de neden olabilir. Bu nedenle muayeneler sırasında astigmat yönünden dikkatli olunması gerekir.


 • Lens alerjisi

  Bu tip alerjinin oluşmasına lense bağlı mekanik irritasyon veya rüzgar ve tozlarla lens üzerinde biriken maddeler neden olabilir. Günümüzde özel lens dizaynları olduğu ve lensler genellikle kullan-at olarak tüketildiği için bu alerji türü daha az görülür.