ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kefir mucizesinden faydalanın

  Son yıllarda yapılan tüm çalışmalarda kefirin düzenli tüketildiğinde uzun vadede üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğuna işaret ediliyor. İçeriğindeki yararlı bakteriler vitamin ve mineral emilimine de yardımcı olur. Kefirin içeriğindeki aminoasit bileşimi ve yararlı bakterilerden faydalanabilmek adına kişinin enerji ihtiyacına göre her gün 1 bardak kefir tüketmesi faydalı.


 • Beyaz ve yeşil çay virüs düşmanı

  Sağlık açısından birçok faydası bulunan beyaz ve yeşilçay, güçlü antioksidan özelliği ile doğal birer virüs düşmanı ve bağışıklık kuvvetlendirici olarak da karşımıza çıkar. Bir bardak yeşilçaya; 2 kabuk tarçın, 2-3 adet karanfil, Bir küçük tutam kakule, 1 çay kaşığı tane karabiber ilave edilerek içildiğinde mikropları öldürücü ve bağışıklığı kuvvetlendirici etkisi artar. Günde 2-3 fincana kadar tüketilmesi faydalı. Aynı tarifi beyaz çayda da uygulayabilirsiniz.


 • Balık etkili bir savunucu

  Balığın gribe karşı etkili bir savunucu olduğu yapılan araştırmalarla da ispatlanmış. Omega 3 yağ asitleri ve zengin içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunan balığın haftada 2-3 kez mutlaka tüketilmesi gerekir. Balığın yanısıra fındık-ceviz-badem gibi kuruyemişler de vücudun direncini artırmada önemli. E vitamini en kuvvetli antioksidan vitaminler olan fındık-ceviz-badem üçlüsünün düzenli tüketimi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.


 • Soğan ve sarımsak doğal antibiyotik

  Soframızdan eksik edilmemesi gereken doğal bir antibiyotik de soğan ve sarımsak. Yapısındaki bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahip soğan ve sarımsağın, yemek ve salata soslarına mutlaka katılması gerekir. Ancak soğanı tencerede yakmamak, sarımsağı da yağda çevirmeden çiğ halde ilave etmek her iki besinin bu doğal antibiyotik özelliğini ortaya çıkarır.


 • Her gün 5-10 dal maydanoz tüketin

  Yemeklerin yanında saplarıyla birlikte tüketilecek 5-10 dal (20 gram) maydonoz, kişinin günlük C vitamini gereksiniminin üçte birini, beta-karoten ihtiyacının ise yüzde 10'unu karşılar. Ancak maydanoz tüketirken dikkat! Maydanozun içeriğindeki C vitamini son derece hassas olup, vitamin kaybını engellemek adına çiğ ve doğranmadan kopararak tüketilmeli ve limon ilavesiyle vücuda fayda oranı artırılmalı.


 • Zencefilli çay mucizesi

  Zencefilin sayısız faydası pek çok bilimsel araştırma ile ispatlanmış. O faydalardan biri de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi. İşte evde veya ofiste hazırlayabileceğiniz pratik ama çok etkili zencefilli çay tarifi: 2 adet taze sıkılmış limon, 1 mandalina ve ½ portakal kabuğu, bir miktar yaş zencefil, 1/2 çay kaşığı tane karabiber ve 1-2 çay kaşığı bal. Malzemeler 1 su bardağı kadar suda kaynatılıp içeriğindeki faydalı uçucu bileşenlerin kaybını engellemek adına ağzı kapatılarak 7-8 dakika demlenmeye bırakılır. Tüketileceği zaman bal ilave edilir. C vitamini kaybını engellemek adına kısa sürede tüketmekte fayda var. Günlük 1-2 fincan tüketebilirsiniz.


 • Narı kabuğundaki beyazlarıyla tüketin

  Nar, çoğunlukla suyunu tükettiğimiz, zahmetli yenilmesi nedeniyle o sıkıntıya girmekten kaçındığımız bir meyve. Ama griple mücadelede son derece önemli bir rol oynayan narı siz siz olun bundan böyle kabuğuna yakın beyaz kısımlarıyla tüketin. Narın içeriğinde bulunan polifenolik bileşikler ve nara kırmızı rengini veren antosiyaninler, antioksidan kapasitesiyle bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip. Beyaz kısımlarından da faydalanmak ise antioksidan etkisini kat kat artırır. Günlük ortalama 1 küçük nar C vitamini ihtiyacının da 1/2'sini karşılamaya destek olur.


 • Kivi gece öksürüğüne etkili

  Tam bir vitamin ve mineral deposu olan kivi, hem çocuklarda hem de erişkinlerde nefes darlığı, astım ve öksürük gibi bezdirici sorunlara karşı son derece fayda sağlar. Gece öksürüğü için de önemli bir şifa kaynağı. Vitamin açısından zengin turunçgillerden 4-5 kat daha fazla vitamin oranına sahip olan kivi bağışıklığı kuvvetlendirir. Portakaldan daha fazla C vitamini içeren kivinin her gün bir tane tüketilmesi çok önemli.


 • Beş bitkili çay

  1 kabuk tarçın, 3 adet karanfil, 1-2 çay kaşığı kadar toz zencefil, 1 çay kaşığı toz zerdeçal, 1 çay kaşığı ekinezya, 1 çay kaşığı tane karabiber, 1 adet limon suyu ve1-2 çay kaşığı bal. Malzemeler 1 su bardağı kadar suda kaynatılıp, içeriğindeki faydalı uçucu bileşenlerin kaybını engellemek adına ağzı kapatılarak 7-8 dakika demlenmeye bırakılır. Ocaktan aldıktan sonra balı ve limon suyu eklenir. C vitamini kaybını engellemek adına kısa sürede tüketmekte fayda var. Günlük 1-2 fincan içilebilir. Yüksek tansiyonu olanların ekinezyayı dikkatli tüketmeleri şart.


 • Adaçayı

  Antioksidan bakımından zengin olan adaçayı, soğuk algınlığına iyi gelir. Adaçayı ağız ve boğazda yerleşen enfeksiyon ve iltihaplarda da oldukça faydalıdır.


Etiketler: grip , grip tedavisi