ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yanlış: Grip aşısı grip yapar

  Doğrusu: Bu yanlış görüş, bazı duyarlı kişilerde aşı olarak verilen virüs proteinine vücudun, ateş yükselterek verdiği savunma yanıtından kaynaklanır. Grip aşısı, o yıl enfeksiyon yapması Dünya Sağlık Örgütü tarafından öngörülmüş olan virüslerin antijenlerinden ya da inaktive edilmiş hallerinden oluşur. Özetle grip aşısının enfeksiyon yapıcı özelliği yoktur. Aşı sadece vücut savunmasına virüsü zaman kaybetmeden yenebilmesi için bazı özelliklerini önceden tanıtma işlevi görür. Aşı sayesinde salgın yapabilecek virüsü önceden tanımış olan savunma sistemimiz de aşı olmayan kişilere göre daha hızlı savunma yanıtı vererek hastalığı yayılmadan yenebilir.
   


 • Yanlış: Maske takmak gripten korur

  Doğrusu: Havada asılı kalabilen damlacık enfeksiyonları duyarlı kişilerde enfeksiyona neden olur. Bundan ağız ve burnu kapatan maskelerle yüzde 95 oranında korunmak mümkündür. Ancak cilt teması, öpüşmek ve hastanın kullandığı malzemeler ile temas da gribin bulaşmasına neden olan diğer yayılma şekilleridir ve bunlar maske takmakla engellenemez.
   


 • Yanlış: Tedavide mutlaka antibiyotik kullanmalı

  Doğrusu: Bu yanlış görüşün kaynağı, hem bakterilerin hem de virüslerin rol aldığı karışık enfeksiyonlarda, antibiyotik vermeden klinik tablonun düzelmemesi olabilir. Antibiyotik, hücre dışı enfeksiyon etkeni olan bakterilere karşı güçlü bir silahtır. Ancak hücre içi mekanizmaları kullanarak üreyen virüslere karşı etkisizdir. Hastanın muayenesindeki genel klinik durumu, laboratuar değerleri ve enfeksiyonun olduğu şüphelenilen bölgeden alınan kültür sonuçları, doktoru enfeksiyon etkeni konusunda bir sonuca götürür ve antibiyotiğe başlanıp başlanmayacağı belli olur.
   


 • Yanlış: Aşı yaptırınca grip olunmaz

  Doğrusu: Grip aşısı Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın yapmasını öngördüğü virüslere karşı bağışıklık sağlar. Dolayısıyla bu öngörü dışında salgın yapan virüslere karşı etkili değildir. Aynı zamanda aşı olduktan sonra grip aşısının etkisini gösterebilmesi için 2- 3 haftalık süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle aşının sonbaharın başında salgınlardan önce yapılması gerekir. Aksi halde yanıtın oluşması için geçen 2-3 haftalık sürede enfekte olanlar, hastalıktan korunamaz.
   


 • Yanlış: Göğse krem sürmek öksürüğü hafifletir

  Doğrusu: Öksürük gribin belirtilerinden biridir. Ancak öksürüğün nedeni bulunmadan, ilaçlar dahil hiçbir öksürük tedavisi fayda sağlamaz. Neden ortadan kakmadıkça öksürük kesilmediği gibi, teşhis süresince zaman kaybedildiği için tedavi de gecikir. Örneğin basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle oluşan geniz akıntısına bağlı oluşan öksürük aslında bu akıntının akciğere bulaşmasını engellediği için faydalıdır. Bu aşamada öksürüğü kesici tedaviler bu doğal refleksi durdurur ve enfeksiyonun akciğere de bulaşmasını sağlayarak daha ciddileşmesine neden olur.
   


 • Yanlış: Sirkeli su ateşi düşürür

  Doğrusu: Sirkeli su tatbiki ve benzer metotlar hastaların rahatlamasını sağladıkları ve geçici olarak ateşi indirdikleri için böyle bir görüş oluşmuştur. Ateş düşürmek için bu metotların kullanılmasının sakıncalıdır. Kullanılan bu maddeler sudan farklı olarak kan damarlarını büzdükleri için önce ateş düşer gibi olur ancak bu etki geçtikten sonra daha da fazla yükselerek tehlike oluşturur. Yüksek ateş vücudun duyarlı dokularında hasar oluşturabilir. Bu nedenle teşhis konulana kadar ateşe bağlı su kaybını telafi etmek için hastaya bol su verilmeli ve yatak istirahatı sağlanmalıdır. Ayrıca su tatbiki ya da duş aldırma yoluyla ateş düşürülerek sınırlı bir süre de olsa kontrol altında tutulmaya çalışılmalıdır.
   


 • Yanlış: Grip ilacı alanlar hastalığı ayakta geçirebilirler

  Doğrusu: Grip soğuk algınlığı ile karıştırılmamalıdır. Grip, soğuk algınlığının vücuda yayılmış ve hastayı artık yatağa düşürmüş halidir. Sadece gribal enfeksiyonun tedavisi için değil, aynı zamanda soğuk algınlığının gribe dönüşmemesi, enfeksiyon etkeninin topluluğa yayılmaması için belki de ilaçlardan daha önemlisi istirahat ve izolasyondur. Bu şekilde, ilave enfeksiyon etkenlerinden ve soğuk algınlığını gribe dönüştürebilecek yorgunluk ile direnç düşüklüğünden de korunmuş olunur. Ayrıca iyileşme süresi kısalabilir.
   


 • Yanlış: Grip ilaçları tüm hastalarda kalp krizini tetikler

  Doğrusu: Soğuk algınlığı ve gripte kullanılan ilaçların içerdiği madde kombinasyonları genellikle burun etlerini küçültmek için damar büzücü, öksürük kesici ve salgı kurutucu özellikte maddeler içerirler. Bu nitelikteki maddelerin hepsinin bazı yan etkileri de olur ve bunlar duyarlı insanlarda istenmedik belirtilere yol açabilir. Örneğin: Damar büzücü maddeler özellikle ileri yaştaki hastalarda koroner hastalık belirtilerini tetikleyebilir. Bu durum ancak ileri yaşta ve koroner hastalığı olan kişilerde olabileceği için hekimler bunu göz önünde bulundurup, damar büzücü özelliği daha az olan ya da hiç olmayan ilaçları kullanır.

   


Etiketler: grip