ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Koroner damar tıkanıklıklarında

  Kalp krizine neden olan koroner damarlardaki daralmalar belli bir seviyenin üzerine çıktığında kanın akışında engel oluşturur. Bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan cerrahi işleme koroner bypass ameliyatı denilir. Kalp ameliyatlarının çok büyük bir yüzdesini de koroner damar tıkanıklıklarına bypass cerrahisiyle yapılan müdahaleler oluşturur. Kimi zaman doğuştan gelen anomaliler, kimi zaman ise yaşam tarzı veya hatalı beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan nedenlerle, kalp hastalıklarında ameliyat zorunlu hale gelir.

   


 • Kalp kapağı sorunlarında

  Aort kapakları pompalanan kanın geri dönmesini engeller. Mitral kapak da kanın, kalp odacıkları arasında sağlıklı dolaşmasını sağlar. Kalp, sol ve sağ kalp olarak iki organdan oluşur. Sol kalp büyük dolaşımı, yani vücuttaki kan dolaşımını; sağ kalp ise küçük dolaşımı, yani akciğerde kan dolaşımını sağlar. Sağ kalbin kapakçıkları da pulmoner ve triküspit kapak olarak adlandırılır. Daha çok sol kalbin kapakları olan aort ve mitral kapaklarda hastalık görülür. Yaşlanmaya bağlı kalp hastalıklarında aort kapak ilk sırayı alır.
   


 • Doğumsal kalp rahatsızlıklarında

  Doğumsal kalp rahatsızlıklarının en sık ortaya çıkan türü, kalp delikleridir. Bunların bir kısmı ameliyat gerektirmeyen boyutlarda olur. Bunun dışında kalp kapakçıklarında doğuştan olan anomaliler, kalpten çıkan damarların, kalbe giren damarların ve kalbin çevre organlara giden damarların yanlış bölgelere ve yanlış şekilde bağlı olmaları da ameliyat gerektiren hastalıklar arasında yer alır.
   


 • Kalp krizine geç müdahale edildiğinde

  Kalp krizinde, hastaneye geç gelmiş hastalarda kalp kasındaki yırtılmalardan dolayı kalp odacıklarında sorun olabilir. Kapaklarda ciddi hasar meydana gelebilir, hatta kapak kopabilir. Bu da hastanın acil ameliyat olmasına neden olur. Bu ameliyatların başarı şansı yüzde 50 olur. Ancak hasta ameliyat olmazsa, kurtulma şansı yüzde 10’da kalır.
   


 • Kanserde

  Kalp kansere karşı çok dirençli bir organdır ama çok nadirde olsa bazen kalpte iyi huylu tümörler olabilir. Ancak bunlar da ameliyatla çıkarılır ve hasta sağlığına kavuşur.
   


 • Diyabette

  Kalp damar hastalığına yakalanmamak için yapılabilecek çok şey vardır. Öncelikle, kalp damar hastalıklarına yol açan faktörlerin gözden geçirilmesi gerekir. En büyük nedenlerden biri ise diyabettir. Bu hastalık kontrol altına alınmaz, kişi kendine dikkat etmez ve diyetine özen göstermezse, kalp krizi geçirme ve bu nedenle ölme riski normal insana göre 10 kat fazla olur. Hasta, diyetine ve egzersizine dikkat ederse, operasyon geçirmesine gerek kalmayabilir.
   


 • Yüksek tansiyonda

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, yüksek tansiyon. Çünkü hipertansiyon, bütün organların, beyin ve kalbin de yüksek basınç altında çalışması demektir. Bu nedenle tansiyon hastalarının yaşam tarzı değişikliği ile başlayıp tuzdan uzak durmaları ve egzersiz yapmaları, kalp damar hastalığına yakalanmalarını önleyebilir. Sigara kullanımı ve kolesterol yüksekliği de kalp hastalıklarına yakalanma ve dikkat edilmediği takdirde hastanın ameliyat olma zorunluluğunu ortaya çıkaran faktörlerdir.

   


 • Obezitede

  Aşırı kilo, ciddi bir sağlık sorunudur. Tek başına tansiyon ve diyabete neden olabilir. Tansiyon ve diyabetin getirdiği problemler bir birini etkileyerek kalp damar hastalıklarına yol açabilir. Bu da ameliyata götüren başlıca faktörlerden biri olarak kabul edilir.