ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kolon kanserinin görülme sıklığı yaşla birlikte artar

  Kanser farklı türlerde ortaya çıkabilir. Cinsiyet ayırt etmeyen kolon (kalın bağırsak) kanseri ise en sık karşılaşılan kanser türlerindendir. Kolon kanserinin yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Kolonoskopi ise bu kanser türünün teşhisinde önemli rol oynar. Ancak pek çok kişi kolonoskopi hakkında son derece önyargılı. İşte kolonoskopiyle ilgili yanlış bilinenler:


 • 'Kolon kanseri riski taşımıyorum'

  Kolon kanseri teşhisi koyulan pek çok kişide hastalığın belirtileri açıkça görülmez. Bu sebeple hiçbir yakınması olmayan kişide kolon kanseri tespit edilebilir. Bu nedenle her zaman şöyle düşünmelisiniz: Ailenizde kolon kanseri olan olsun olmasın, kolonunuz varsa her zaman kolon kanseri riskiniz vardır.


 • 'Herhangi bir semptom yok. Kolonoskopiye gerek de yok'

  Kolon kanseri, genellikle semptom oluşturmayan ve kanser gelişiminden önce görülen poliplerin büyümesiyle ve zamanla bu poliplerin yapılarının değişmesiyle gelişir. Bu tür polipler herhangi bir sebeple yapılan kolonoskopi ya da kolon kanseri taraması amaçlı yapılan kolonoskopi sırasında rahatlıkla görülebilirler. Görüldüğü takdirde de, kanserleşme olmadan aynı işlem sırasında çıkartılarak, belli süre sonra gelişecek olan kanser engellenmiş olur.


 • 'Kolonoskopi öncesi hazırlanan ilacı içemem'

  Kolonoskopi ilacı, testi yaptırmanız için caydırı gelebilir. Ancak böyle düşünmeyin. Çünkü ihtiyacınız olan küçük bir parça müshil yani bağırsak temizleyen bir ilaçtır. Ve aynı zamanda da aynı gün bol sıvı, su tüketmeniz de istenir. .Ayrıca kullanılan ilacın yan etkileri engelleyecek destek öneriler de hekiminiz tarafından önerilir. Üstelik günümüzde kullanılan ilaçların tadı da artık daha iyi, kullanımı da daha kolay.


 • 'Kolonoskopinin kesin sonuç vermediğini duydum'

  "Kolonoskopi kolon kanserine karşı korumaz" iddialarını bir kenara bırakın. Deneyimli uzmanların bu konudaki araştırma sonuçları kolonoskopinin önleyici olduğunu gösteriyor. Bu yöntemle poliplerin teşhisini yapabilmek oldukça yüksek. Böylelikle kansere dönüşebilecek poliplerin temizlenmesi de mümkün. Alınan poliplerin patoloji tarafından incelenmesi sonucunda dapoliplerin ne cins olduğu öğrenilir ve daha sonraki kolonoksopinin zamanlaması ve verilecek tedavi yöntemleri planlanır.


 • 'Kolonoskopi çok ağrılı'

  Hekim eşliğinde yapılan derin sedasyon (uyutucu) yöntemiyle hastaların yüzde 100’ü operasyon esnasında hiçbir şey hissetmez ve hiçbir şey hatırlamaz.


 • 'Kolonoskopi çok riskli; test sırasında kolon delinebilir'

  Uzmanlarca yapıldığında son derece güvenilir olan bu yöntemde risk yok denecek kadar azdır. Bağırsakta binde bir delinme, beş yüzde bir kanama riski vardır.


 • 'Kolon kanseri olacağım varmış'

  Bu ön yargıların en kötüsüdür. Sağlığınızı şansa bırakmayın. 50 yaşından sonra yakınmanız olmasa bile düzenli yaptıracağınız kolonoskopiyle kolon kanserini engelleyebilirsiniz. Ancak, ailenizde erken yaşta kolon kanserine yakalanmış birisi varsa ise bu kontrollerinize 40 yaşında veya yakınınızda kanser çıktığı yaştan 10 sene önce olacak şekilde başlamanız gerekir. Kanser riskini de düşürmek sizin elinizde. Bunun için sağlıklı beslenin, kilonuza dikkat edin, egzersiz yapın ve sigaradan kaçının.