ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • İyi markalı bir nemlendirici kullanın

  Birçok ürünün etiketinde nemlendirici yazar. Ama gerçekte bu ürünler saçınızın sadece yumuşak olmasını sağlar. Argan yağı, doğal zeytin yağı, gliserin ya da shea yağı gibi ürünler kullanmaya özen gösterin. Ama içeriğinde mineral yağı ve vazelin olan şampuanlardan uzak durun.


 • Sıcaklık: Dost mu düşman mı?

  Isı saça pürüzsüz şekil vermek için başvurulan yöntemdir. Ama tabiî ki fön makinesi, saç maşası, saç düzleştiricilerinin saça verdiği zararlara karşı saçı korumak gerekir. Saçınız nemliyken ısıya karşı saçınızı koruyan saç bakım ürünleri kullanın. Eğer saçınız ince telliyse saçınızı şekillendirmek için kullandığınız makinelerin ısısını düşürün. Biraz daha kalın telli olan saçların ince telli saçlara göre ısıya karşı dayanıklılığı vardır.


 • Hava durumuna dikkat edin!

  Saç tipiniz ne olursa olsun dışarıdaki hava durumu saçınızı etkileyecektir. Çok soğuk ve çok sıcak hava saçların kurumasına neden olur. Kuru saçlarınız için özel saç kremi ve şampuan kullanın. Hava koşulları kötüyse saçlarınızı koruyacak şapka türü giysiler kullanın.


 • Saçlarınızdaki kırıkları kestirin

  Saçınızdaki kırıkları kestirmekten korkmayın! Baş parmak genel kuralı: Saçınız özellikle ısı veren şekillendirme işlemlerine maruz kalıyorsa, her 6-8 haftada bir saç uçlarınızdan bir parmak uzunluğunda kestirmelisiniz. Uzmanlar saçı evde makasla kesmenin doğru olmadığını söylüyorlar. Saçın arka tarafının şeklini vermek evde neredeyse imkansız olabilir.


 • Saçınıza yağ uygulayabilirsiniz

  Saçınız çok kuru ise jojoba ya da hindistan cevizi yağını saçınızda deneyebilirsiniz. Nemli saça birkaç damla sürerek birkaç dakika bekletin. Sonra nemlendirici bir şampuan ve saç kremi ile saçınızdaki yağdan arınana kadar saçınızı durulayın. Daha fazla etki görmek istiyorsanız saçınıza bir gün izin verin ve hiçbir şekillendirici uygulama yapmayın. Hatta kendiliğinden kurumasına izin verin.


 • Saçınızı yatmaya hazırlayın

  Saçınıza uyurken bile iyi davranmayı ihmal etmeyin. Uyumadan önce saçınızı bir fırça ile tarayarak saçlarınızdaki karışıklığı düzeltin. Fırçalama saç derisindeki yağların yayılmasını sağlar. Eğer saçlarınız uzunsa gevşek bir topuz yaparak uyuyun. Eğer saçınız kısaysa ipek bir yastık kılıfı üzerinde uyuyun. Çünkü bu daha az sürtünmeye neden olacaktır.


 • Saçınızı kimyasal işlemlerle yakmayın

  Kimyasal işlemler saçın nemini alır ve saça zarar verirler. Eğer saçlarınız çok fazla kimyasal işleme maruz kalırsa saç matlaşır ve kıvırcık olmaya dönebilir. Saç renginizi doğal saç renginizin üç ton açığı veya koyusu çevresinde kullanın.


 • Mutfakta saç maskesi hazırlayın

  Küçük bir kase içinde eşit miktarda bal ve zeytinyağını karıştırarak bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Kokusu güzel olan bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Maskeyi saçınıza yedirerek uygulayıp 30 dakika streç film sarın ve bekleyin. Sonra şampuan ve saç kremi ile saçlarınızı yıkayın. Bunu en az ayda bir kez ya da yapabiliyorsanız haftada bir kez yapın.


 • Her gün şampuanlamayın

  Her gün saçlarınızı yıkamak isteyebilirsiniz. Ama kafa deriniz yağlı olmadığı sürece buna hiç gerek yok. Sık sık şampuanla yıkamayın. Bir gün şampuanla yıkıyorsanız bir sonraki gün saçınızı yıkadığınızda yalnızca saç kremi kullanabilirsiniz.


 • Saç diyeti

  Saçınız da sağlıklı yağlar ister! Yani avokado, somon ve zeytin yağını bol bol tüketin. Bu gıdalarda kuru saç derinizi tıka basa nemlendirecek kadar yağ asidi bulunur.