ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Öncelikle hamile olduğunuzu kabul edin

  Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren bu dönemde duygusal dalgalanmalar yaşayabileceğinizi, beklenmedik birçok olayla karşılaşılabileceğinizi kabul edin ve çevrenize de anlatın. Bu durumu öncesinde kabul etmeniz bunalım riskinizi düşürebilir.


 • Bebek bakımını öğrenmenin zaman alacağı unutmayın

  Bebek bakımı dışarıdan bakıldığı kadar kolay bir durum değil. Alt değiştirmek, emzirmek, bebeğin gaz çıkartmasını sağlamak zaman içerisinde edineceğiniz yeteneklerdir. Bebeğinizin ağlamasını durduramadığınız zaman umutsuzluğa kapılmayın ve deneyimli bir kişiden destek alın.


 • ''Sütüm az geliyor'' diye endişe etmeyin

  Sütünüz az geliyorsa hemen paniğe kapılmayın. İlk günlerde sütün az gelmesi normal bir durum. Bebeğiniz emdikçe süt miktarı da artar, bebeğinizi doyuracak hale gelir.  


 • Fiziksel değişimleriniz için üzülmeyin

  Hamilelik döneminde vücutta büyük değişimler meydana gelir. Alınan kilolar, vücutta oluşan çatlaklar ya da cildinizde olan bazı değişikler doğal bir döngünün sonucu. Bu değişimlerin normal olduğunu ve zaman içerisinde eski halinize döneceğinizi unutmayın.


 • Evinizin çok kalabalık olmasına izin vermeyin

  Doğum sonrasında eve çok sayıda misafir gelebilir. Kalabalık içerisinde de dinlenmeniz maalesef mümkün olmaz. Bu nedenle evde kendinize ve bebeğinize özel alanlar yaratın. Dinlenmenize özen gösterin.

   


 • Kendinize zaman ayırın

  Tek işinizin annelik ve süt vermek olduğu düşüncesine asla kapılmayın. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kendinize vakit ayırın. Bebeğiniz uyuduğu zaman dinlenin. Kendinize bakmayı ihmal etmeyin bu daha iyi hissetmenizi sağlar. Zaman zaman dışarıya çıkarak ortam değişikliği yapın.