ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Beslenmenize özen gösterin

  Beslenme düzeninizde meyve ve sebzelere bol miktarda yer verin. Ayrıca çay kahve tüketimini azaltarak bol miktarda su için. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek vücudunuzun çok daha dinamik olmasını sağlar. Ayrıca bol su tüketmeniz de vücudunuzdaki ödemleri atmanıza yardımcı oluyor.


 • Alkol ve sigaradan uzak durun

  Menopoz dönemindeki kadınlarda azalan östrojen hormonun etkisiyle kalp ve damar hastalıkları daha sık görülüyor. Bu nedenle eğer kullanıyorsanız bu dönemde alkol ve sigaradan uzak durun. Aldığınız bu önlem kalp ve damar hastalıkları riskinizi azaltacaktır.


 • Acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun

  Baharatlı acı biberli besinler sıcak basmaları terlemeleri artıracaktır. Ayrıca yemekler sıcak tüketilmemeli, çünkü sıcak yemek ve içeceklerde terlemeyi ve sıcak basmaları tetikleyecektir.


 • Günde yarım saat spor yapın

  Her gün en az yarım saat egzersiz yapın. Yürüyüş ya da yoga gibi aktivitelerin menopoz döneminde sıcak basmalarına karşı olumlu etkileri bulunur. Ayrıca kemik erimesi riskini de azaltır.


 • Yemeklerinizde soya ürünleri ve kuru baklagillere yer verin

  Besinlerde bulunan bazı maddeler östrojenik özellikleriyle menopozda görülen ateş basması, terleme, uykusuzluk, sinirlilik ve depresyon gibi şikayetleri hafifletiyor ve giderilmesine yardımcı olur. Soya ürünleriyle kuru fasulye, mercimek ya da bezelye gibi kurubaklagiller içerdikleri izoflovanlar sayesinde menopoz döneminde yaşana sıkıntıların azalmasını sağlar.


 • Hobi edinin

  Konsantrasyon bozuklukları, motivasyon eksiklikleri, dikkatsizlik yanı sıra hafıza ve uyku bozukluğu gibi psikolojik sorunları rahatlatmak için kadınlara hobi edinmek tavsiye edilir. Örneğin meditasyon, el işleri, resim gibi çeşitli sanatsal aktiviteler.


 • Mutlaka doktor kontrolünde olun

  Menopoz dönemine girdiğinizde düzenli olarak gittiğiniz bir doktorunuz olsun. Şikayetleriniz çok şiddetli olur ve yaşam tarzı değişiklikleri de yetersiz kalırsa doktor kontrolü altında ilaç tedavisine başlanabiliyor. Menopoz belirtileri östrojen ve progesteron azalmasına bağlı olarak ortaya çıktığı için, tedavide bu hormonlar ilaç olarak takviye ediliyor. Yalnız hormon ilaçları kullanımı her hastada mümkün olmayabiliyor. Bu durumlarda da bitkisel kaynaklı ilaçlar öneriliyor.


Etiketler: menopoz