ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Burkulma, kırık ve çatlak oluşursa

  Burkulma ve kırık, dirsek çatlakları ve çıkıkları, çocukların okulda koşup oynarken, atlarken en sık başına gelen kazalardan. Burkulma durumunda ağrı, kızarma, şişlik ve işlev kaybı meydana gelir. Böyle bir durumda şişliği azaltmak için o bölgeyi yukarı kaldırmak ve hareket ettirmemek gerekir. Kırık durumunda ise hareket ile artan ağrı, şekil bozukluğu, hareket kaybı, ödem ve kanama nedeniyle morarma meydana gelir. Kırık bölgesinde oluşabilecek ödem nedeniyle saat, yüzük gibi takıların çıkarılması, ambulansı arayarak en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir.


 • Düşüp kendini yaralarsa

  Çocuklar ebette koşup oynayacaklar. 'Düşüp bir yerini incitebilir' diye koşmasını yasaklamak işin doğasına ters. Buna kimsenin hakkı da yok. Ama temkinli olmaları konusunda eğitmek, bilgilendirmek önemli. Hele de yağışlı ve soğuk kış günlerinde teneffüslerde koşup oynarken, merdivenlerden hızla aşağıya inerken ya da spor derslerinde çocukların en sık karşılaştığı kazalardan biri düşme ve çarpma sonucu kanamalar. Böyle bir durumda hemen bandaj sarmamak, kanı durdurmaya çalışmamak gerekir. Öncelikli olarak parmakla veya büyük yaralarda yumrukla kanama noktasına basınç uygulanmalı. Yaranın üzerinde gövdeye yakın tarafta yer alan arter/damar köküne basınç yapılmalı. Kirlenmiş yara temiz su ile temizlenmeli.


 • Ateşli havale geçirirse

  Kış aylarıyla birlikte özellikle okullu çocuklarda ateşli havaleye çok sık rastlanabilir. Genellikle 6 yaşına kadar olan çocuklarda görülen ve vücut sıcaklığının 38 derecenin üstüne çıkmasıyla oluşan havale, okul çocuklarında özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının ateş yüksekliğine neden olması sonucunda görülebilir. Böyle bir durumda öncelikle hastayı su ile serinletmek, kollarını, başını, ensesini, eklem yerlerini soğuk tutmak; ateş düşmüyorsa oda sıcaklığında küvete sokmak gerekli. Ancak okulda yüksek ateşi olan çocuğu, en yakın sağlık kuruluşuna götürmekte yarar var.


 • Lavabo, dolap devrilirse

  Çocukların toplu olarak ve hareketli konumda bulundukları okullar cisim düşmesi, kırılması yoluyla yaralanmalar için büyük risk oluşturur. Bu nedenle tuvaletlerdeki lavabolar, sınıf ve koridorlardaki dolapların çok iyi sabitlenmesi, gevşemeye karşı da belli aralıklarla tekrar denetlenmesi gerekir. Kapı kolları, masa ve sıra kenarları keskin olmamalı, koridor dönüşlerindeki duvar köşeleri ve diğer riskli noktalar yuvarlatılmalı. Çocukların geçtiği alanlardaki kapılarda cam kullanılmamalı. Devrilme ve düşme ile yaralanmaya yol açabilecek materyallerin en hafif seçeneklerden yapılması önem taşır. Taban döşemesinin de, ıslandığında kaymayacak maddelerden olması gerekir.


 • Elektrik çarparsa

  Elektrik çarpmaları çocuk ve elektriğin olduğu her ortamda bir tehlike oluşturur. Dolayısıyla okullarda da elektrik çarpmasına rastlanabilir. Doğrudan elektrik akımına kapılmış durumdaki çocuk yaşamsal tehlike altında bulunur. Bu durumda özellikle hala elektrik akımı devam ediyorsa kişiye dokunmadan 'tahta parçası, örtü, saplı süpürge' gibi elektriği iletmeyen cisimlerle kaza geçiren çocuğu elektrik kaynağından uzağa doğru çekmeye çalışmalı. Elektrikten uzaklaştırdıktan sonra yanığı olan vücut bölgesine soğuk uygulama yapılabilir. Hemen ambulans çağırıp en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalı.


 • Yaralanırsa

  Çocuklarda okul veya ev kapıları arasında parmakların sıkışması en sık görülen kazalardan. Kopan organın çok hızlı şekilde sağlık kuruluşuna ulaştırılması çok önemli. Doğru koşullarda 6-8 saat içinde hastaneye nakledilen organ yerine dikilip eski haline dönebilir. Organ nemli ve soğuk tutulmalı, çevredeki en temiz kumaş, temiz su ile nemlendirilerek sarılmalı. Temiz ve deliksiz poşete koyulup ağzı sıkıca bağlandıktan sonra içinde su ve buz parçaları olan bir başka torba ya da kaba koyulmalı. Organ kesinlikle doğrudan su içine koyulmamalı, buz ile temas ettirilmemeli. Hemen ambulans çağrılmalı. Bu arada kanama doğrudan baskıyla durdurulmalı. Doğrudan basınca ve kalp seviyesinden yükseğe kaldırmaya rağmen durdurulamamışsa son seçenek olarak bandajla sarabilirsiniz.


 • Karda buzda kayıp düşerse

  Kış aylarında soğuk ve yağışlı havalarla birlikte buzlu veya karlı zeminde kayıp düşmeler artar. Bunun sonucunda kol ve bacaklarda kırıklar hatta kafa yaralanmaları meydana gelir. Ancak bazı basit önlemlerle bu yaralanmalar azaltılabilir. Örneğin, okullarda merdiven ve diğer zeminlerin olabildiğince kaymayı engelleyen materyalden yapılması, ayakkabıların kaymaz tabanlı, lastik ve tırtıklı dokulu olması bu önlemlerden başlıcaları. Yürürken ise dengeli, yola bakarak yürümek ve dikkatli adım atmak gerekir. Eller cepte olmamalı, serbest olmalı. Mümkün olduğu kadar küçük adımlarla yürünmeli. Adımların geniş atılması kayma riskini artırır. Sert dönüş ve ani hareketler de aynı şekilde düşmeyi kolaylaştırır. Merdivenlerde yürürken korkuluklardan tutulmalı. Tüm önlemlere rağmen düşme kaçınılmazsa düşerken avuç içini yere basarak düşmek diğer vücut bölgelerindeki hasarı azaltmayı sağlar. Bu nedenle ellerde çanta veya yük taşınmamalı, sırt çantası kullanılmalı. Düşen kişi olabildiğince hareket ettirilmeden tıbbi yardım istenmeli, bilinçli şekilde sağlık kuruluşuna taşınarak müdahale edilmesi sağlanmalı.