ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Aşamalı olarak saç tepesinin seyrekleşmesi

  Saç dökülmesinin en sık görülen tipidir. Erkeklerde ve kadınlarda görülür. Kadın tipi saç dökülmesinde; ön tarafta seyrekleşme, tepede veya tepenin çevresinde taç şeklinde seyrekleşme meydana gelebilir, dolayısı ile erkek tipi alın açılması meydana gelmez.
   


 • Yuvarlak ya da düzensiz dökülme

  Bazı kişilerin kafa derisinde 3 cm’e yakın çapta tamamen kelleşmiş bölgeler olabilir. Bu durum genelde kafa derisini etkiler ama bazen de sakal ve kaşları etkiler. Bazı durumlarda saç dökülmeden önce süreç ağrılı olabilir.


 • Saçın aniden seyrekleşmesi

  Fiziksel ya da duygusal şoklar saçın aniden dökülmesine sebep olabilir. Taradığınızda ya da saçınızı yıkadığınızda saçınız avuç dolusu dökülebilir. Bu tür saç dökülmelerinde genellikle saçın tümünde bir seyrelme olur parça parça kelleşme olmaz.


 • Tüm vücuttaki saç dökülmesi

  Bazı koşullarda ve bazı tıbbi tedaviler sonucunda örneğin kemoterapi sonrasında tüm vücutta saç ve kıl kaybı olur. Ama bu durum tedavi sona erdikten sonra düzelir ve saçlar tekrar uzar.


 • Ne zaman bir doktora gitmek gerekir?

  Ani saç dökülmesi, uyandığınızda yatağınızda ya da saçınızı taradığınızda olağan dışı bir saç dökülmesi fark ettiyseniz hemen bir doktora danışın. Ani saç kaybı altında tıbbi bir rahatsızlığı barındırıyor olabilir.