ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kuru cilt

  Havaların soğuması ve kapalı - açık mekanlardaki hava değişimlerinden dolayı genellikle kış aylarında cilt kurur. Cildin kuruması da saç derisinde kepeklenme ve kaşınmanın en büyük nedenidir. Kuru ciltten dolayı oluşan pullar başka nedenlerden dolayı oluşan kepeklere karşı daha az yağlı ve küçüktürler.


 • Yağlı cilt (seboreik dermatit)

  Bu durum kepeğin en sık görülen nedenlerinden biridir. Seboreik dermatit yalnızca saç derisinde değil burun kenarları, kulak arkası, göğüs kemiğiniz, kasıklarınıza ve bazen de koltukaltı gibi yağ bezleri açısından zengin diğer alanlarda da görülebilir.


 • Yeterince sık şampuanlanmamak

  Saçınızı düzenli olarak şampuan ile yıkamazsanız kafa derinizde yağ hücrelerinin kepek oluşturmasına neden olabilirsiniz.


 • Sedef

  Bu cilt sorununun nedeni ölü derinin çok miktarda kalın ve gümüş renkli pul pul kabuklanmalar şeklinde birikmesidir. Sedef hastalığı genellikle diz, dirsek ve gövdede ortaya çıkar. Ama saç derisini de etkileyebilir. Sadece kafa derisini tuttuğu durumlarda seboreik dermatit ile ayırt edilmesi zor olabilir.


 • Egzama

  Eğer vücudunuzda egzama varsa bu durum kafa derinizde kepeğin gelişmesine öncülük edebilir.

  Saç bakım ürünlerine duyarlılık: Bazen saç boyaları ya da saç bakım ürünleri içeriğinde bulunan belli maddeler özellikle paraphenylene diamine (saç boyası alerjisi) saç derisinde kırmızı, kaşıntılı pulların artışına neden olur. Çok şampuanlamak ya da sık şekillendirici ürünler kullanmakta saç derisini tahriş edebilir.
   


 • Malassezia

  Malassezia, sağlıklı insanların saç derilerinde hiçbir soruna neden olmadan yaşar. Bazen saç folikülleri tarafından salgılanan yağlarla beslenen bu mantar türü hücre döngüsü hızını arttıran bir irritasyona yol açarak kontrol dışı bir şekilde büyürler. Bu da kafa derisinde tahrişe neden olur. Ayrıca ölü deri hücreleri saç ve saç derisinde yağ ile kümeleşerek beyaz ve pul pul şeklinde giysilerinize dökülürler.