ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Sağlık bilgilerine dikkat!

  Sağlıkla ilgili pek çok kulaktan dolma bilgiyle yanlış tedaviler uygulanır. Kimi zaman yanlış tedavi sonrası ciddi sağlık sorunlarına neden olan bu kulaktan dolma bilgiler, uzun yıllardır toplumlar arasında yayılmış, ancak uzmanlar tarafından onaylanmamıştır. İşte sağlıkla ilgili yanlış bilinenler...


 • "Sakızın sindirimi yıllar alır"

  Yuttuğunuz sakızın yıllarca midenizde kalacağını düşünebilirsiniz. Çünkü sakız ağzınızda ve midenizde diğer gıdalar gibi parçalanmaz. Ancak ‘sakızın sindiriminin yıllar alacağı’ iddiasında bir doğruluk payı yok. Sindirim sistemi, içinden geçen her şeyi beraberinde taşır, yararlı olanları sindirir ve diğer kısmı atar. Diğer besinlerde olduğu gibi 24 saat içinde olmasa da birkaç gün içinde sakız, dışkıyla beraber vücuttan atılır.


 • "Baharatlı gıdalar ülsere sebep olur"

  Geçmişte baharatlı gıdaların ülseri tetiklediği düşünülürdü; ama bu kanının kabulü artık geçerli değil. Mide ülseri çoğunlukla helikobakter pilori adlı bir bakteriyel enfeksiyon veya sık kullanılan bazı ağrı kesici ilaçlardan dolayı oluşur. Baharatlı gıdalar ülseri olan bazı kişilerde rahatsızlığı artırabilir ama tek başına ülsere sebep olmaz.


 • "Sadece aşırı alkol tüketimi siroza sebep olur"

  Siroz, karaciğerin fonksiyonlarını yerine getiremeyecek derecede geri dönüşü olmadan zarar görmesidir. Sürekli alkol kullanımı, sirozun sık görülen nedenlerinden birisi olsa da ülkemizde en sık görülen siroz nedeni Hepatit B enfeksiyonudur. Aşırı alkol tüketimi çoğu zaman karaciğer rahatsızlıklarına sebep olur ama her zaman sirozla sonuçlanmaz. Sirozun diğer nedenleri arasında doğumsal metabolik hastalıklar, safra yolları rahatsızlıkları ve bazı virüsler sayılabilir.


 • "Fasulye, daha fazla gaza sebep olur"

  Fasulye, mide ve bağırsak gazının en büyük sebebi değildir. Aslında sindirim sistemindeki aşırı gazın en önemli sebebi; hızlı yemek yemek ve gıdaları yeterince çiğnememektir. Ayrıca midenin gastrit gibi hastalıklarda, safra kesesi, pankreas rahatsızlıklarında ve irritabl bağırsak sendromu denen huzursuz bağırsak rahatsızlıklarında, bağırsak florasının bozulduğu ishal gibi durumlarda da gaz oluşumu artar. Ayrıca süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoza hassasiyet en sık rastlanan gaz nedenlerinden birisidir.


 • "Sigara tüketimi mideyi rahatlatır"

  Sigaranın mideyi sakinleştirdiğinin düşünülmesinin aksine, aslında sigara mide ekşimesini artırabilir. Nikotin alımı yemek borusu ile mide arasındaki kapakçık olan ‘özofagus sfinkteri'nde gevşemeye neden olur ve bu da sindirime yardım eden mide asitlerinin yemek borusuna kaçmasına, dolayısıyla reflüye neden olabilir. Ayrıca nikotin, midenin koruyucu bariyer mukozası üzerinde tahrip edici etkiye neden olur.


 • "Kabızlık, ilerleyen yaşlarda daha sık görülür"

  Birçok insan yaşlandıkça kabızlık sıkıntısının arttığını düşünür. Ancak bunun tek nedeni vücudun yaşlanması değildir. İleri yaştaki kişilerin başka bir takım rahatsızlıkların tedavisi için kullandıkları ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, yeterince sıvı almak ile bu sorunun önüne geçilebilir.


 • "Kolon kanseri olsaydınız anlayabilirdiniz"

  Kolon kanserinde erken teşhis çok önemli olsa da, çoğunlukla son evreye kadar hiçbir belirti vermeyebilir. Genellikle, kolon kanseri riski 50 yaşından sonra artar. Yılda bir gaita gizli kan testi ve en az bir kere kolonoskopi ile bağırsaklar incelenir. Elde edilen sonuçlara göre, belirli periyodlarda tekrarlanması ile erken tanı ve tedavi sağlanabilir.


 • "Kolonoskopi korkutucu ve acı vericidir"

  Kolonoskopi düşünüldüğü gibi korkutucu değildir. Kolon ve rektum sorunlarının teşhis ve tedavisinde kullanılan kolonoskopi, yaklaşık 30-60 dakika sürer. Girişim, kişi anestezi veya sedasyon etkisindeyken yapılır. Kolonoskopiye hazırlık süreci görece daha zor geçebilir. Çünkü işlemden bir gün önce bağırsakların müshil görevi gören bir sıvı ile tamamen temizlenmesi görüntü kalitesi için gereklidir. 


 • "Mide yanmasına karşı oturarak uyumak gerekir"

  Oturarak uyumanın mide yanmasını sabaha kadar geçireceğine dair herhangi bir tıbbi kanıt yok. Tamamen dik oturarak uyumak değil; ancak gece yatarken başınızın altına koyacağınız ek bir yastık ile rahat uyuyabilirsiniz. Yine de mide yanmasının kesin çözümü için doktorunuza danışmanız gerekir.


 • "Çölyak (gluten alerjisi) sancısı sürekli devam eder"

  Çölyak rahatsızlığının en çok bilinen belirtileri şişkinlik, gaz ve ishaldir. Ancak çölyak hastalığı olan tüm bireylerde bu belirtiler görülmeyebilir. Çölyak; buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi bitkilerde bulunan bazı moleküllere (özellikle gluten) bağrsakların aşırı tepki vermesi sonucu oluşur. Herhangi bir tedavisi yoktur, fakat glutensiz diyetle bütün bağırsak sorunları düzelebilir. Çölyak, diğer sindirim sorunlarıyla çok benzer semptomlara neden olduğundan yanlış teşhis edilip yanlış tedavi uygulanabilir.