ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Beslenmenize özen gösterin

  Yaz aylarında aşırı kalorili ve yağlı gıdalardan kaçınmak, bol sebze ve meyve tüketmek, porsiyonları küçültmek gerekir. Yaz akşamlarında çok fazla alkol tüketilmemesine dikkat edilmeli, eğer tüketilecekse hafif alkollü içecekler tercih edilmesi gerekir. Yemeklerin geç yenmesi sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarına neden olacağı için akşam saat 19.00 ya da 20.00’den sonra yemek yenmemesi önerilir.


 • Yaz ishaline dikkat edin

  Sıcakta kalan gıdaların üzerinde üreyen bakteriler, yaz ishallerine neden olur. Bu nedenle sıcakta kalmış gıdaları tüketmemeye özen gösterilmesi gerekir. Kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ve bu sularla yıkanmış sebze ve meyveler ise bağırsak hastalıklarına yol açar. Ayrıca yaz aylarında vücut ısısının artması nedeniyle su kaybı daha fazla olur. Bu nedenle vücudun susuz kalmaması için bol bol su içilmesi önerilir.


 • Güneşe güvenmeyin

  Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının vücuda faydası olduğu kadar zararı da bulunur. Bu zararların en önemlileri deri yaşlanması, deri kanserleri ve hiperpigmentasyon yani düzensiz lekeler olarak sıralanır. Ultraviyole ışınlarından korunmak için, öncelikle güneşin en zararlı olduğu 11.00-13.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması gerekir. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce 50 faktörün üzerinde koruyuculu güneş kremi kullanılmalısı gerekir. Dışarıya çıkıldığında açık renkli ve koruyucu tarzda kıyafetler giyilmeli, güneş gözlüğü kullanılmalı ve geniş kenarlı şapkalar takılmalı. Ayrıca altı aydan küçük bebeklerin, uzun süre güneşe maruz bırakılmaması da büyük önem taşır.


 • Ağır sporlardan kaçının

  Sıcak havalarda; kalp, dolaşım ve solunum sisteminde sorunlar görülebilir. Yaz sıcağında ağır sporlar yapıldığında kalbe binen yük artar, kalp zorlanır. Terlemenin zorlaşmasıyla vücudun ısı regülasyonu farklılaşır. Bunu önlemek için spor yaparken mutlaka uygun ısı ortamı sağlanmış kapalı yerler tercih edilir ya da nispeten daha serin olan sabah saatlerinde spor yapılmalıdır. Sıcakta, güneş altında ve aşırı nemli havalarda soluk alıp vermek zorlaştığı için ağır fiziki egzersizlerden kaçınılması gerekir.


 • Klimadan uzak durun

  Yaz aylarında klima kullanımı artar. Ancak klimalara bakım yapılmadığında içinde biriken mikroplar “legionella pnömonileri” denilen akciğer iltihaplarına ya da zatürreelerine neden olabilir. Legionella mikrobu doğada, su kaynakları içerisinde ve nemli ortamlarda bulunur. O nedenle direkt olarak klimanın karşısına geçmek bu tip hastalıkları da çağırmak anlamına gelir. Ayrıca, uzun süre klimalı ortamda kalmak yüz felcine, alerjik hastalıklara ve kas tutulmalarına yol açabilir.


 • Düzenli uyuyun

  Tatilde uyku düzeni bozulabilir. Oysa kısa süreli uyumak bedeni yorar, bu nedenle geç yatılmaması ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir.


 • Havuz temizliğinden emin olun

  Yaz sezonunda havuzda serinleme isteği, hastalık tehlikesini de beraberinde getirir. İnsanların ortak kullanım alanı olan havuzlar steril ve temiz olmazsa ve dezenfekte edilmezse, bazı vücut enfeksiyonlarına, kulak, göz, cilt (mantar) enfeksiyonları ile ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra bazı noktalara dikkat edilmeli, havuza girmeden önce duş alınması ve ayakların da dezenfektan sudan geçirilmesi gerekir. Ayrıca, havuz sularının düzenli olarak temizlenebilmesi için aktif klor kontrolünün yapıldığına ve bakteriyolojik kontrollerinin sürekliliğine dikkat etmek gerekir.