ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Sebze ve meyveleri şiddetli akan suyun altında yıkamayın

  Sebze ve meyvelerin içindeki bazı vitaminler suda çözünür. Bu nedenle sebze ve meyveler şiddetli akan suyun altında uzun süre yıkanmamalılar. Hızlı akan su, yüzeyde oksijen kaybına neden olarak, yiyeceklerin besin değerini düşürür. Ayrıca, sebzeleri bütün halinde suya basarak yıkamak gerekir. Doğrayıp suya basıldığında vitamin değeri ölür. Aynı şekilde sebzeler pişirilirken tencereye çok fazla su eklenmemelidir. Sebzeler, çok az suyla ya da buharda pişirilmelidir.
   


 • Sebzeleri büyük parçalara bölün

  Sebzeler pişirmeden hemen önce ve büyük parçalar halinde, mümkünse elle bölünmeli veya bıçakla kesilmelidir. Sebzeleri küçük parçalar halinde bölmek veya kesmek alan yüzeyini artırır. Alan yüzeyi ne kadar artarsa vitamin kaybı da o kadar çok olur.
   


 • Tencerenin kapağını kapalı tutun

  Sebze ve meyveler pişirilirken tencerenin kapağı kapalı tutulmalıdır. Çünkü bu şekilde buhar kaybolmaz ve yemeğin pişme süresi kısalır.
   


 • Sebze ve meyveleri çiğ tüketin

  Sebze ve meyveler mümkün olduğunca kısa sürede ve diriliğini koruyacak şeklide pişirilmelidir. Çünkü B ve C vitamini gibi vitaminler ısıyla kolayca kayba uğrar. Ispanak, brokoli, karnabahar, lahana, bamya, patlıcan ve kabak gibi sebzeler en fazla 10 dakika pişirilmelidir. Fasulye için de 20 dakika pişirme süresi yeterlidir. Bunun için düdüklü tencerede pişirme en sağlıklı yöntemdir.
   


 • Pişirme suyunu dökmeyin

  Sebzelerin, makarnanın ve kurubaklagillerin pişirme sularını dökmeyin. Pişirme sularını çorbalara, yemeklere veya soslara eklemek yemeklerin besin değerlerini arttırır.
   


 • Yemeğe soda eklemeyin

  Sebzeler pişirilirken soda eklenmeden pişirilmelidir. Çünkü pişirme sırasında eklenen soda, sebzelere daha yeşil bir renk kazandırmakla birlikte bazı vitaminlerde kayıplara neden olur.
   


 • Sebze ve meyvelerin yenilebilen kabuklarını soymayın

  Meyvelerin kabuklarının soyulması gerekiyorsa mümkün olduğunca ince soyulmalıdır. Çünkü sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda veya kabuğun hemen altındaki kısımlarında birçok vitamin ve mineral bulunur. Sebze ve meyvelerin iç kısımlarındaki vitamin ve mineral yoğunlukları daha azdır.
   


 • Yağları yakmayın

  Yağlar, uzun süre yüksek ısıya maruz kalırsa, vücut için zararlı maddeler (serbest radikaller) oluşturur. Besinlerin yüksek sıcaklıkta kızartılarak yenmesi sağlık açısından zararldır. Ayrıca bu yiyecekleri fazla tüketmek şişmanlığa neden olurken, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini de artırır.
   


 • Yoğurdun suyunu dökmeyin

  Yoğurdun suyunun süzülmesi veya bekletme esnasında oluşan yeşilimsi suyunun atılması vitamin B2 (riboflavin) kaybına neden olur. Riboflavin vücutta önemli işlevleri olan bir vitamindir. Bu nedenle ekmek mayalandırma, bisküvi, pasta ve çorba yapımında değerlendirilmesi sağlık açısından faydalıdır.