ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Krem tedavisi

  Krem tedavisi, özellikle birkaç bölgeyle kısıtlı sedefi olan hastalarda uygulanır. Kabukların dökülmesi ve kızarıklığın geçmesi amacıyla uygulanan krem tedavisinden genellikle başarılı sonuçlar elde edilir. Ancak ilaç bırakıldığında belirtiler bir süre sonra tekrarlar ve yöntemin yinelenmesi gerekir.
   


 • Işın tedavisi

  Ufak noktalar halinde dağınık yerlerde olan veya vücudunun geniş alanına yayılmış ya da lokal tedaviye dirençli olan sedef hastalarında puva ultraviyole ışın tedavisine başvurulur. Seanslar halinde uygulanan bu yöntemde hasta tedavi edici etkiye sahip ultraviyole ışını veren bir cihaza maruz bırakılır. Puva ultraviyole ışınlarından yüz güldürücü sonuçlar alınır. Ancak tedavi bırakıldığında hastalık bir süre sonra tekrarlar.
   


 • İlaç tedavisi

  Sedef bağışıklık sistemi hastalığı olduğu için ağır tırnak ve eklemleri tutan hastalara bu sistemi etkileyen ilaçlar uygulanabilir. İlaçlar dermatoloji hekimi kontrolünde gerekli dozda, gerekli testler yapıldığı takdirde güvenle ve yan etki olmadan kullanılabilir. Süresi 2 ay ile 1 yıl arasında değişen tedavinin zaman zaman tekrarlanması gerekebilir.
   


 • Ve dikkat edilmesi gerekenler

  Uzmanlara göre sedef hastalığının en büyük tetikleyicisi strestir. Tüm bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra kişinin yaşam kalitesini yükseltmesi; stres, yanlış beslenme, sigara ve alkolden uzak durması gerekir.