ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • 1- Gölgede kalmak çok önemli

  Sağlıklı kişileri bile tehdit eden, sıcak çarpmasından beyin kanamasına ve kalp krizine dek birçok hastalığa yol açan aşırı sıcaklar diyabet hastaları için de büyük risk oluşturur. Aşırı sıcaklarla birlikte şeker iniş çıkışlarının dengesi kolaylıkla bozulur. Bu nedenle mümkünse 11:00-16:00 arası dışarı çıkmamak, çıkanlar için de gölgede kalmaya dikkat etmek şart. Şapka takmanız elinizi, yüzünüzü, ensenizi ve kollarınızı sık sık soğuk su ile serinletmeniz faydalı. Eve gidince de vücut ısısını düşürmek için ılık bir duş yapılması gerekir.


 • 2- Parmak arası terlik ve yalın ayağa dikkat

  Ayak ve cilt bakımı diyabet hastaları için çok önemli. Dar ayakkabı, parmak arası terlik veya yalın ayak dolaşmak tehlikeli. Zira küçük bir çizik, ayağa gelebilecek minicik bir darbe bile diyabet hastalarında iyileşmesi zor olan bir yaraya dönüşüp uzun vadede ciddi problemlere yol açabilir. Bu nedenle ayağı koruyan daha rahat terlikler kullanılması gerekir. Terleten giysilerden de kaçınmalı, daha çok pamuklu, açık renkli giysiler giyilmeli.


 • 3- İlaçları serin ortamda saklayın

  İlaçların serin bir ortamda saklanması ve devamlı kişinin yanında bulunması gerekir. İnsülini saklama koşulları da yaz aylarında daha fazla önem taşır. Çok sıcaklarda insülin etkisini kaybedebilir hatta bozulabilir. Bu nedenle de kişilerin farkında olmadan şekerleri yüksek kalabilir. İnsülin kullananlar insülinlerini buzdolabının kapağında saklamalı. Kişi, ilaçlarını yanında taşımalı ama kesinlikle araba içi gibi sıcak bir ortamda bırakmamalı.


 • 4- Beslenmeye dikkat

  Özellikle sıcak havalarda ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak her zamankinden çok daha önemli. Diyabet hastalarının perhizlerine özen göstermesi, sebze ve meyve tüketmesi ancak meyvelerin de şekerli yapılarını dikkate alarak tüketirken aşırıya kaçmaması gerekir. Bununla birlikte mideyi boş bırakmamak, ara öğünleri atlamamak da çok önemli.


 • 5- Sıvı alımı artırılmalı

  Yakıcı güneşin kişiyi durduk yerde bile terlettiği bugünlerde sıvı tüketimi mutlaka artırılmalı. Zira kavurucu sıcaklarda vücutta su ve ter atımı artarken, diyabet hastaları sağlıklı kişilerden çok daha fazla sıvı kaybı ile karşı karşıya kalır. Böbrek yetmezliğine davetiye çıkarabilen diyabette bol su tüketimi, vücutta ter atımıyla alt üst olabilen elektrolit dengesinin sağlanması çok önemli. Günde 2.5 litre sıvı tüketmek bu sıvıyı da daha çok su ve ayran olarak almak gerekir. İster hazır ister elde sıkılmış meyve suları diyabet hastalarına fayda yerine zarar verir. Meyve aşırıya kaçmamak koşuluyla posasıyla tüketilmeli. Kavun, karpuz gibi birçok glisemik indeksi yüksek meyve ile aşırı dondurma tüketimine de dikkat edilmeli.


 • 6- Spor yaparken dikkat!

  Diyabet hastalarının her gün düzenli olarak en az 30-40 dakika yürümesi son derece önemli. Yağ yakımında büyük faydası olan tempolu yürüyüş, hastalıkla mücadelede büyük fayda sağlar. Buna karşın yürüyüş yaparken akşam saatlerini tercih etmek, kesinlikle güneş altında yürüyüş yapmamak gerekir. Aşırı sıcakların ve yoğun nemin sağlıklı kişileri bile tehdit ettiği bugünlerde efor yapmaktan ve ağır sporlardan da kaçınmak şart.


 • 7- Doktorunuzla iletişimde olun

  Diyabet özellikle yaz aylarında birçok hastalığı da tetikleyebilir. Böbrek yetmezliğinden kalp krizi ve tansiyona dek başka hastalıklara da yol açabilen diyabete karşı her zaman dikkatli olmak ve doktorun uyarılarına mutlaka uymak gerekir. Diyabet hastası iseniz mutlaka düzenli kontrollerinize gitmeli, hele ki aşırı sıcakların tehdit ettiği bugünlerde doktorunuzla iletişimin halinde olmalısınız. Şeker ölçümlerini de sık sık yaptırmanız gerekir.