ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yapılan tetkikler sonucu kalp anomalisi teşhisi konursa ne olur ?

  Kalp anomalisi saptandıktan sonra bebeğin diğer sistemlerinde de sorun olup olmadığı incelenir. Ayrıca kromozom analizi yapılır. Uzmanlar, bebeğin doğumunu bekleme kararı alabilir. Eğer bu karar alındıysa, bebeğin doğumunun, gerektiğinde her türlü girişimin yapılabileceği bir merkezde gerçekleşmesi, uzmanların anında müdahale edebilmesi açısından çok önemli. Kalp anomalilerinin çoğu, yapılacak bir kateter girişimi veya kalp ameliyatı ile tamamen düzeltilebilir. Son yıllarda bazı girişimlerle anne karnında da müdahaleler yapılmıştır.
   


 • Kalp anomalisinde cerrahiye ne zaman başvurulur?

  Her anomalide cerrahi tedavi gerekmez. Çünkü bazı kalp delikleri kendiliğinden kapanır. Bazı anomaliler ise kateter yöntemi denilen bir işlemle kasık damarından girilerek çözümlenebilir. Ancak tedavi gerektiren anomalilerin büyük bir kısmında kalp ameliyatlarına ihtiyaç duyulur.
   


 • Kalp anomalisi ameliyatlarında başarı oranı nedir?

  Doğumsal kalp sorunu nedeniyle yapılan ameliyatların başarısı gelişmiş merkezlerde oldukça yüksek. Genel olarak bu ameliyatlarda başarı oranının yüzde 95’in üzerinde olduğunu söylemek mümkün. Ancak ameliyatlardaki başarı oranı, risklere göre de çok değişir. 4-5 yaşlarında bir çocukta kalbin odacıkları arasındaki deliğin kapatılmasının riski yüzde 0.5'ken, yenidoğan bir bebekte yapılacak çok karmaşık bir ameliyatın riski daha yüksek olabilir.