ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • 1) Adale ve tendon sakatlıkları

  Adale ve tendon sakatlıklarının, 40 yaşının üstündekilerde veya spora belli bir süre ara verdikten sonra tekrar başlayan kişilerde ortaya çıkma riski ve sıklığı daha yüksektir. Bu sakatlıkların başında parmak ucuna kalkmamızı sağlayan aşil tendonu kopması gelir.
  DİKKAT: Yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun spor dallarını tercih edin. Özellikle daha önce spor yapmışsanız ve bir süre sonra da ara vermişseniz, tekrar başlamadan önce bir hazırlık döneminden geçin.
   


 • 2) Kıkırdak yaralanmaları

  Kıkırdak problemli bir dokudur. Damarı olmadığından kendini besleyemese de, eklem sıvısından beslenir. Kıkırdakla ilgili bir sorun yaşandığında, siniri olmadığı için her zaman ağrı olarak kendini belli edemez. En büyük sorunlar, geç tanı konması ve tanı konduktan sonra kıkırdağın beslenme imkânının kısıtlı olması nedeniyle, kıkırdak dokunun tam iyileşmesinde yaşanan sıkıntılardır. Bu sorun, vücut dengesine çok dikkat etmeden spor yapanlarda eklemlerin zamanla aşınması şeklinde ortaya çıkar.
  DİKKAT: Kıkırdak ile ilgili sağlık sorunlarından korunmak için aynı hareketlerin tekrarlarından oluşan yüzme ve yürüyüş gibi sporları düzenli yapın.
   


 • 3) Bağ yaralanmaları

  Bağ yaralanmalarında aklımıza büyük eklemler ve özellikle daha sık yaralandığı için diz gelir. Diz eklemi deyince de en sık rastlanan sorun "ön çapraz bağ yırtığı"dır. Bu bölge dikiş tutmaz, kendini tedavi edemez. Bu yüzden ameliyatla doku nakli zorunlu olur.
  DİKKAT: Adaleler ısınınca bağa gelen güç azalır. Bu yüzden spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerini yapmak ve eklemleri korumak gerekir. Ayrıca zeminin de yapılan spora uygun olması çok önemlidir.
   


 • 4) Menisküs yırtıkları

  Menisküs, kıkırdak yapıda bir dokudur. Diz ekleminin içinde yer alır ve eklem yüzeylerinin birbirleriyle uyumunu sağlar. Gençlerde spor yaparken olan yırtıklara “travmatik yırtıklar” denir. 40 yaşından sonra ise spor esnasında olmasa dahi, aşınma yırtıkları meydana gelebilir. Genç yaşlardaki yırtıklarda dikiş atılarak menisküs dokusu korunmaya çalışılır.
  DİKKAT: İleri yaşlarda limitleri zorlayarak spor yapılırsa menisküste yırtılma meydana gelebilir. Spor yaparken kemik yapısının durumu, kilo, daha önce spor yapılıp yapılmadığı ve yapısal durumlar önemli hale gelir.
   


 • 5) Burkulmalar

  Ayak bileği burkulması çok sık rastlanan bir durumdur. Bilek, bütün vücudun yükünü taşıdığı için basit bir burkulmada dahi gelen yük, fazla olduğu için bileğin dış tarafındaki bağlar yırtılabilir.
  DİKKAT: Burkulma ilk seferde iyi tedavi edilmezse, ayak bileğinde hep bir sorun olacaktır. Bu da sık burkulan ayak bileği anlamına gelir. Sık burkulan ayak bileği diğer dokuların da hasar görmesine neden olabilir.