ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Stentleri açık tutmanın 6 yolu

  Kalp ve damar hastalıkları günümüzde artık gençlerin de kapısını sıkça çalıyor. Sağlıksız beslenmeden hareketsizliğe, sigaradan strese birçok faktör hastalığın artışında önemli rol oynuyor. Üstelik kalp damarlarından birinin veya birkaçının tıkanması hayati risk oluşturuyor. Kalp damar tıkanıklığının girişimsel temel tedavisini ise stentler oluşturuyor. 2-4 mm çapında ve 1-3 cm uzunluğundaki bu çelik kafesler, kalpteki damarların içine yerleştirilerek darlıkların açılmasını ve kısmen de olsa bir daha orada darlık olmamasını sağlıyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken çok önemli kurallar var.


  Kalbi besleyen koroner damarların darlıklarında kullanılan bir anlamda zayıflayan damarları ayakta tutan iskelet olarak nitelendirilebilen stentlerin takılmasıyla işlem bitmiyor. En kaliteli stent takılsa dahi, günlük yaşam alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken kurallara uyulmadığında damarların ilk yılda yüzde 10 tekrar tıkanma riski var. Bu oran yüzde 50’lere kadar çıkabilir.


  Stentte dikkat edilmesi gereken 6 çok önemli kuralı şöyle sıralayabiliriz.


 • İlaçlarınızı aksatmayın


  Ne yazık ki pek çok hasta stent takıldıktan sonra sağlıklarına kavuşup, takiplerini ihmal eder. Oysa stent tedavisi ile hastalık kesin olarak yok olmaz. Stentlerin özellikle ilk yıl içinde tekrar tıkanma riski bulunur. En kaliteli stentin dahi optimal tedavi ve sağlıklı hayat koşullarının sağlanmasına karşın ilk yılda yüzde 10 tekrar tıkanma riski mevcut. Dikkat edilmediği takdirde bu oran yüzde 50’lere kadar çıkabilir. Bu noktada ilaçların aksatılmaması çok önemli. Özellikle erken dönemde aksatılacak kan sulandırıcılar stentin erken dönemde tıkanmasına yol açabilir.


 • Sigaradan uzak durun

  Stent sonrası şikayetleri düzelen hastalar sigaraya devam edebilir. Oysa sigara başlı başına sağlığımızın baş düşmanı olmakla birlikte, sigara içimi ile stentin tıkanma riski de ikiye katlanır.


 • Diyabet hastasıysanız dikkatli olun

  Diyabet hastalarında stentlerin tekrar tıkanma oranı daha fazla olur. Stent takılan hastalarda kan şekerinin sıkı takip edilmesi ve gerekli ilaç tedavisinin düzenlenmesi olmazsa olmaz bir kural.


 • Tansiyonunuza dikkat edin

  Tansiyon değerlerinin kontrolü stentin uzun vadede açık kalmasını etkiler. Kan basıncı kontrol altında olmayan kişilerde özellikle stentin uç noktalarından tekrar tıkanma oluşabilir. Bu nedenle tuzun kısıtlanması ve verilen tansiyon ilaçlarının düzenli kullanılması önemli.


 • Yağlı gıdalardan uzak kalın

  Yağlı gıdaların tüketiminden kaçınmak gerekir. Kolesterol yüksekliğinin stent tıkanması üzerine olumsuz etkisi net olarak gösterilmiş. Stent takılan hastalar, yağlı gıdalardan, katı yağ ve kızartmalardan uzak durmalı. Kötü kolesterol düzeyinin (LDL) 70'in altına indirilmesi stent açıklığı açısından faydalı.


 • Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapın

  Düzenli egzersiz ve tempolu yürüyüş yapmak damar yapısını korur ve stentin uzun vadede açık kalmasını sağlar. Hastaların egzersizle stent yerinden oynar korkusunun aslı yoktur.


Etiketler: kalp sağlığı , kalp , stent