ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • 1- Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra temiz suyla duş alın

  Denizin tuzu ve havuzun kloru kimyasal etkileri nedeniyle gözün savunmasını bozar ve enfeksiyonun ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle deniz veya havuzdan sonra mutlaka temiz suyla duş alınması gerekir. Deniz ve havuzların temizliği anlık değişebileceği için sonrasında yapılacak duş ve kişiye özel temiz havlu ile kurulanmak gözler için önemli bir koruyucu tedbir.


 • 2- Güneşin dik geldiği saatlerde şapka ve güneş gözlüğü kullanın

  Güneş gözlüğü seçerken ultraviyole A ve B ışınlarını süzen gözlükleri seçin. Çünkü güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında göze temas eden ultroviyole ışınları erken yaşta katarakt gelişimine neden olur. Ayrıca retinaya ulaştığında gözün arkasındaki hücrelere zarar verir. Göz hücrelerinin zarar görmesiyle birlikte, normalde 65 yaş üstü kişilerde görülen sarı nokta hastalığı daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir.


 • 3- Çok koyu renkli güneş gözlüğü almayın:

  Camı koyu renk olan güneş gözlüklerinde göz bebekleri büyür ve göze giren güneş ışınları da artar. Güneş gözlüğü seçerken yukarıdan aşağıya doğru renk tonlarının açıldığı gözlüklerin tercih edilmesi gerekir.


 • 4- Eğer gözünüzde makyaj varsa güneşte fazla kalmayın

  Özellikle göz kapağı üstüne sürülen kalemler sıcağın etkisiyle akabilir, gözyaşı salgısı yapan bezlerin ağzını tıkayarak enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Yatmadan önce göz makyajınızı mutlaka temizleyin.


 • 5- Çocuklarınızın yüzlerini sabunla yıkayın

  Çocuklar hijyene dikkat etmedikleri için kirli ellerini gözlerine sürebilir ve kendi kendini efekte edebilir. Bu nedenle öncelikle anne babaların çocuklarına kişisel hijyeni öğretmesi gerekir. Bazı çocuklar sabun göze kaçtığında acıttığı için yüzünü sabunlamayı sevmez ve sadece suyla yıkar. Bu da yeterli bir temizlik sağlamaz. Anne babaların çocuklarına yüzlerini bebe şampuanı ile yıkama alışkanlığı kazandırmaları etkili olabilir. Sabah uyandıklarında, yemeklerden önce, sonra ve yatmadan önce çocukların mutlaka ellerini ve yüzlerini yıkamaları gerekir.


 • 6- Güneş kremini göz çevrenize yaklaştırmayın:

  Yüzünüze güneş kremi sürerken göz çevrenize yaklaştırmayın. Alın bölgesine sürülen kremler sıcağın etkisiyle göze kaçabilir. Bu da gözün tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca kremin zararlı etkilerini önlemek amacıyla yatmadan 2 saat önce, yüzünüzü sabunla yıkayın.