ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Foto yaşlanma

  Güneş nedeniyle ciltteki melaninin (ışıktan koruyucu pigment) artması ve dengesiz dağılması sonucu lekeler oluşur. Güneşin olumsuz etkileri arasında cilt yaşlanması da bulunur. Bronz bir tene sahip olmayı sağlayan ultraviyole ışınları deride hasar oluştururken, yıllar içinde birikir ve derinin yaşlanmasına zemin hazırlar. Foto yaşlanma olarak adlandırılan bu etki beraberinde deri kanseri gibi ciddi sonuçları getirebilir.
   

  TEDAVİSİ:
  Bu sorunun kremle tedavi dışında, botoks ve dolgu, dermaterapi tedavileri, PRP gibi girişimsel tedavileri bulunur. Botoks anestezi gerektirmez; belirli kaslara ince uçlu iğne yardımıyla botulunium toksini enjekte edilir. Dolgu tedavisinde, cilt altına iğne ile hyaluronik asit vb gibi dokular verilir. Dermaterapi tedavileri, kırışıklıkları tedavi eder. Derinin koruyucu tabakasına zarar vermeden mikro iğneler yardımıyla deride kanallar açılır. PRP tedavisinde ise derinin içine sarkmayı önleyen jeller yerleştirilir ve deri gergin hale getirilir.
   


 • Tropikal akneler

  Kişilerin yüzde 15'inde sivilce artmasının nedeni yaz aylarında görülen terlemedir. Bunun dışında güneş ışınlarının sivilceleri iyileştirdiği düşünülse de, fazla güneşe maruz kalmak yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını çoğaltarak sivilce artışına neden olabilir. Bu tür sivilceler, 'tropikal akne' olarak adlandırılır.
   

  TEDAVİSİ:
  Sivilce tedavisinde, sabun, krem ve ilaç dışında lazer tedavi şekilleri de bulunur. Lazerle akne izi tedavisi iki farklı prensip ile gerçekleştirilir. İlki lazerle cilt soyma olarak da bilinen lazerle yüzeysel skar (yara) dokusunu kaldırma tedavisi, ikincisi ise lazer enerjisi ile deride yeni kollajen oluşumunu harekete geçirme tedavisidir. Lazer tedavisi sonucunda cilt gerginleşerek sıkılaşır, çukurluk şeklindeki akne izleri yüzeye doğru yaklaşarak belirginlikleri önemli ölçüde azalır.
   


 • Mantar ve siğiller

  Mantarlar; toprak, hamam, sauna, havuz gibi ortak kullanım alanlarından ve hasta kişilerin hastalıklı bölgelerine aletlerle temasından sonra bir başka kişiye kolaylıkla bulaşabilir. Bu hastalığın yazın daha sık görülmesinde derinin sürekli suyla temas halinde olması etkilidir. Siğiller ise Human Papilloma (HPV) virüsü nedeniyle oluşur. Bu virüs de havuz ve duş gibi ortak kullanım alanlarından bulaşabilir. Deri bariyerinin bozulması ve bağışıklığın düşmesi, enfeksiyonun oluşma nedenidir.
   

  TEDAVİSİ:
  Mantar tedavisinde; kısa süreli mantar hastalığı kremle iyileştirilir. Uzun süreli ve tekrarlayan mantarlarda da yine ilaç tedavisi uygulanır. Siğil tedavisi ise kremler dışında elektrokoter, cryo ve cerrahi eksizyon ile tedavi edilebilir. En güvenilir tedavilerden biri, elektrokoter (sıcak) ile yakmadır. Bu tedavi lokal anestezi ile yapılır. Cryo tedavisinde yakmanın aksine siğiller soğutularak yok edilir. Cerrahi eksizyon tedavisinde ise işlemden önce, bölgeye lokal anestezi uygulanır, daha sonra da tümör bistüri ile kesilerek çıkarılır ve ardından uygun ipliklerle deri dikilir.
   


 • İkinci dereceden yanıklar

  Deri, güneşten gelen ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalınca güneş yanığı oluşur. Hafif kızarıklık ve deriye dokununca ortaya çıkan acı hissi şeklinde kendini hissettirebilir. Güneş yanığı 2. dereceden yanık durumuna ulaştığında üst deri kabarır ve su toplar. Bu durumda ciddi acı hissi oluşur ve deride deformasyonlar olabilir.
   

  TEDAVİSİ:
  Güneş yanığı tedavisinde; yanığın durumuna göre gerekli ilaç ve krem tedavisi uygulanabilir.
   


 • Uçuklar

  Uzun süre güneşin yaydığı ultraviyole ışınlara maruz kalmak, bağışıklığı baskılayarak uçuk mikrobunu aktif hale getirir. Hem ağrılı hem de bulaşıcı olan uçuk, vücut dengesini de derinden sarsabilir. Genellikle ağız kenarı, dudak, damak, dil, yanak içleri ve diş etleri gibi bölgelerde görülen uçuklar, küçük olmalarına karşın yemek yeme, konuşma gibi pek çok eylemi kısıtlar.
   

  TEDAVİSİ:
  Uçuk tedavisinde sadece krem veya ilaç kullanılır. Uçuğun olduğu bölgeye düzenli ve doğru dozlarda merhem uygulandığında sorun ortadan kalkar.