ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Mantarlar

  Deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalara mantar denir. Mantarlar ayak mantarı, vücut mantarı, tırnak mantarı, kafa mantarı, bacak ve kasık mantarı gibi şekillerde oluşabilir.

  AYAK MANTARI
  Ayak parmakları arasında kaşınan ve acıyan deri ile kendini gösterir. Mantar bulaşmış kısımlar genellikle beyaz renkli ve sulu olur.

  VÜCUT MANTARI
  Kırmızı ve pul pul bir nokta olarak başlar, zamanla dışa doğru yayılır, kaşıntı oluşur ve nokta, halka şeklini alır.

  BACAK VE KASIK MANTARI
  Baldırların en üstünde geniş bir kısmın kızarmasına neden olur.

  KAFA MANTARI
  Kepeklenme ve saç kırılmaları görülür, mantar deriyi iltihaplandırabilir.

  Mantarlar; kremle, ilaçla veya özellikle kafada oluşan mantarlar ise şampuanla tedavi edilebilir.
   


 • Siğiller

  Derinin üst tabakasına veya içine yerleşen "human papilloma" virüsüne (HPV) ait enfeksiyonlara siğil denir. Siğiller 4 şekilde görülür; yaygın siğiller, ayak taban siğilleri, düz siğiller ve etek siğilleri.
  YAYGIN SİĞİLLER
  Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülür. Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (tırnak yeme vb.) daha kolay ortaya çıkar.
  AYAK TABAN SİĞİLLERİ
  Deri içine gömülü şekilde görünürler ve ağrı yapabilirler. Üzerlerinde kırmızı veya siyah noktacıklar olabilir.
  DÜZ SİĞİLLER
  Yumuşak ve üzerleri düz olur. Vücudun her yerinde olabileceği gibi, çoğunlukla yüz ve saçlarda görülür.
  ETEK SİĞİLLERİ
  Kadınlarda genital organların dışında ve iç kısımlarda olabilir. Korunmasız cinsel ilişkiden bulaşabilir. Siğillerin tedavisinde, krem, ilaç, dondurma ve yakma yöntemleri uygulanır.
   


 • Lekeler

  Ciltteki renk değişiklikleri “cilt lekeleri” olarak adlandırılır. Leke oluşumuna ciltteki melaninin (ışıktan koruyucu pigment) miktarının çok fazla olması neden olur. Genetik yapı, güneşe maruz kalma süresi, kullanılan kimyasal maddeler, hormonal tabletler ve doğumsal faktörler leke oluşumunda etkili olur. Güneş nedeniyle oluşan kahverengi cilt lekeleri hassas ciltlerde daha çok göğüs, yüz, sırt, kol ve bacak gibi güneşe açık bölgelerde oluşur. Hafif lekelerde kimyasal peelingle soyma işlemi yapılarak sonuç alınır. Daha derin ve büyük lekelerde ise lazerle soyma işlemi yapılır.
   


 • Cilt yaşlanması

  Güneş ışınları cilt yaşlanmasında en önemli sebep olarak gösterilir. Yaşlanma belirtileri önce yüzde görülür, açık tenli kişilerde bu belirtiler daha erken yaşlarda başlayabilir. Güneş hasarı deride ince çizgi ve kırışıklıklara, renk ve doku değişikliklerine yol açar. Epidermis (derinin üst tabakası) incelir ve böylece deride kolayca su toplaması, yara ve sıyrık oluşur. Yaşlanan deri genç deriye göre kendini daha zor tamir eder. Cilt yaşlanması tedavisinde; kollajen (bağ dokusu liflerinin yapısını oluşturan, hücre aralarındaki boşlukları dolduran ve esnek yapılı ana protein), hyalürinik asit (hücreler arası yumuşak bağ dokusu) ve yağ dokusu enjeksiyonları yüz çizgilerini gidermekte kullanılabilir. Botilinum toksin ( botoks veya dysport) enjeksiyonları mimik çizgilerini azaltmak amacıyla uygulanabilir. Ayrıca göz kapaklarına veya tüm yüze plastik cerrahi operasyonlar yapılabilir.
   


 • Sivilceler

  Yağ bezlerinin çok büyük bir kısmı kıl köklerinin içinde yer alır ve yağ bezleri, cilde açılan kanalları tıkadığında sivilceler meydana gelir. Derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde sivilce çıkar ve deride kırmızı sivilce, kist, siyah nokta şeklinde kendini gösterir. Güneş ışığı, sivilcenin iyileşmesini kolaylaştırırken, uzun süre güneşte kalmak ciltte leke oluşturabilir. Ayrıca terlemek de sivilcelerin artmasına neden olur. Tedavisinde ilaç, krem ve çeşitli sabun ve ilaçlı jeller ile yıkama yöntemi kullanılır. Ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri de sivilce oluşumunu engeller.


 • Güneş yanığı

  Güneş yanığı cildin ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalması ile oluşur. Ayrıca solaryum da UV ışınlarını doğrudan vücuda yönlendirerek güneş yanıklarının oluşmasına neden olur. Güneşte kalınan 3-5 saat süreden sonra belirtiler kendini gösterir. Güneş yanığı hafif kızarıklık ve deriye dokununca ortaya çıkan acı hissi şeklinde kendini hissettirir. Tedavisinde; ilaç, krem ve bir süre güneşten uzak kalma yöntemleri uygulanır.
   


 • Uçuklar

  Dudak, ağız ve burun delikleri etrafında oluşan herpes simplex adlı virüs uçuğa yol açar. Uçuklar; travmalar, stres, hormonal nedenler, yorgunluk gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkarlar. Güneş ışığı da, UV ışınlarının herpes simplex virüsünü aktif hale getirdiğinden bazı kişilerde dudak uçuklamasına neden olabilir. Tedavisinde krem ve ilaç yöntemi kullanılır.