ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Botoks

  Yüzde ilk belirginleşen çizgiler, daha çok mimik kaslarının kullanılması ile ortaya çıkan dinamik yüz çizgileridir. Kişiler uyuduklarında veya yüz kaslarını gevşettiklerinde bu çizgilerin derinliği önemli ölçüde azalır. Bu gruptaki çizgiler için “botoks” en fazla uygulanan yöntemdir. Botoksun etkisi ilk uygulamada kısa sürse de tekrarlayan uygulamalarda hem bu süre uzayabilir, hem de çizgilerin kalıcı hale dönüşme süreci önemli ölçüde ertelenmiş olur.


 • Dolgu madde enjeksiyonu

  Yüzdeki çizgilerin derinleşmesinin yanı sıra ortaya çıkan sarkma ve doku kaybı, hacim kaybının oluşmasına yol açabilir. Bunların giderilmesi ise dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile sağlanabilir. Dolgu maddeleri ile kalıcı çizgilerin altı doldurulur ve böylece yüzün hacim kaybı gözlenen yerlerine yeniden hacim kazandırılarabilir.  Dolgu maddelerinin enjeksiyonu, yaygın olarak botoks uygulamaları ile birlikte yapılmaktadır.


 • Peeling

  Güneş ışığı gibi dış etkenlerin ciltte yarattığı değişikliklerin ve ufak cilt kırışıklarının giderilmesi, gevşeyen cildin yeniden canlandırılıp sıkılığının artırılması için cildin üst tabakasının soyulması anlamına gelen “peeling” uygulamaları yapılabilir. Bu yöntemde cilt mekanik olarak soyulabileceği gibi kimyasal maddeler uygulanarak da soyulabilir. Ayrıca cilde kontrollü enerji verilmesini sağlayan “lazer” de cilt soyma amacıyla kullanılabilir.


 • Cerrahi müdahale

  Daha ileri yaşlanma bulguları geliştiğinde ise düzelme sağlamak için artık cerrahi işlemler ile sarkan cildin gerginleştirilmesi ve fazla cildin alınması gerekebilir. Bu yöntemde, aşağıya doğru yer değiştiren yüzdeki yağ dokuları, kaşlar ve boyun eski konumlarına getirilmeye çalışılır.