DERİ DEFORMASYON SERTLEŞME VE KALINLAŞMA BAKIMLARI


Ayakta deri kalınlaşması nasıl oluşur?

Ayakta oluşan nasırların neredeyse tek nedeni fazla baskı ve sürtünmedir. Baskı ve sürtünmenin en öncelikli kaynağı uygun olmayan ayakkabıların kullanılmıdır. Ayakta veya tabanda doğuştan gelen ( düz taban, çukur taban vb..) veya sonradan edinilmiş deformasyonlar, duruş ve basma bozuklukları, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıklar, bazı deri hastalıkları da nasıra neden olabilir.

Ayaktaki ölü doku nasıl temizlenir?

Podoloji her zaman neden- sonuç ilişkisinden yola çıkarak girişimsel olmayan çözümler arar, bu prensiple sertleşmiş, kalınlaşmış nasır dokusunun mekanik temizliğinin doğru ve bilinçli yapılması çok önemlidir. Fazla alınması, kesilmesi, topuk rendesi/ponza cilde sürekli bir sürtünme stimulasyonu veren yöntemler dokunun kendini onarmaya çalışırken aynı hızla tekrar oluşmasına neden olurken, sadece mekanik temizliği yapıp bırakmak da tedaviyi yarıda kesmektir.

Baskı ve sürtünmenin uygun bir destekle azaltılması hatta ortadan kaldırılması gerekir. Tedaviyi etkileyen en önemli faktör cildin neminin iyileştirilmesidir. Bu yüzden vazelin gibi katı yağ içeren ürünler tercih edilmemeli, yoğun nem veren ürünler tercih edilmelidir.