YAZ AYAK BAKIMI


Yazla birlikte botlarımızı, çizmelerimizi çıkarır, terliklere ve açık ayakkabılara geçeriz. Deniz, havuz kenarlarında çıplak ayak ile yürürüz. Bu durumlar ayaklarımız için bazı tehlikelere neden olabilir.

Güzel ve sağlıklı görünen ayaklar ile yaza başlamak için aşağıdaki konulara dikkat etmenizi öneririz:

  • Güneş kremi sürerken ayaklar da ihmal edilmemeli.
  • Çıplak ayak ile havuz kenarlarında, soyunma odalarında dolaşırken mantar, siğil enfeksiyonu kapma riski artar, mutlaka terlik giyilmeli. Özellikle diyabeti olan kişiler çıplak ayak ile dolaşmamaya özen göstermeli, ayaktaki en ufak bir kesi ya da enfeksiyon ciddi vakalar ile sonuçlanabilir.
  • Yazla gelen sıcaklık artışı ile ayakta terleme artar, mantarın en sevdiği ortam oluşur. Yaza girerken ayakların hava alabileceği ayakkabılar seçilmeli, pamuklu çoraplar giyilmeli. Aynı ayakkabı üst üstte her gün giyilmemeli, havalandırılıp sonraki günler giyilmeli.
  • Sıcak havalar ile belki dışarda daha fazla vakit geçirilmekte, daha çok yürünmekte, hatta çorapsız yürünmekte. Böylece ayaklarda deri sertleşmesi, çatlaklar ve nasırlar oluşabilmekte. Özellikle yaşla birlikte ayaktaki yağ tabakası da azaldığı için sertleşme ve nasır riski oluşmaktadır. Nasır bakımı yapılmalı, düzenli nemlendirici kullanılmalı.
  • Yazla beraber ayak bakımı daha sık yaptırıldığı için, ayak bakımını yapan merkezin her uygulamadan sonra kullandığı ekipmanları steril ettiğinden (yalnızca dezenfekte etmediğinden) emin olunmalı.

Dezenefeksiyon ile mikroorganizmalar sadece inaktif hale gelir, halbuki sterilizasyonda tek canlı mikroorganizma dahi kalmaz. Kullanılan kesici aletlerin doğru steril edilmemesi halinde daha önce uygulama yapılan kişilerden alınan Hepatit B, Hepatit C, HIV, siğil virüsü bulaşabilir.

Ayak Bakımı Yaz Mevsiminde de Sürdürülmeli

Ayaklarımızın ve tırnaklarımızın temiz ve bakımlı görünmesini isteriz. Ancak tırnaklarımızda kötü görüntüye sebep olan mantar, boşalma, kırılma, kayıp gibi problemler varsa açık ayaklar ile görünmekten kaçınırız.

Tırnakta batık varsa açık ayakkabı giyildiğinde basılır, çarpılır endişesi taşırız. Nasırlar canımızı acıtır, çatlaklar kötü görünür, enfeksiyon kapılması için açık ortam yaratırlar. Bu problemler düzenli ayak bakımı ile giderilebilir.

Ayak Sağlığı Merkezlerimizde yapılan batık tırnak tedavisi ile hastalarımız ilk günden rahatlık hissedebilir, bant/tel uygulamaları sonrası günlük hayatlarına devam edebilir, rahatlıkla duş alabilir, denize girebilir, isterlerse bant üzerine oje sürebilirler.

Ayak Sağlığı Merkezlerimizde kötü görüntüye sebep olan tırnak bozuklukları (deformiteler) tedavi edilebilir, gerekirse estetik kaygıyı gidermek için protez tırnak uygulaması yapılabilir. Nasır ve çatlak tedavileri yapılır.