Ücretsiz Danışma Hattı Her Perşembe 10.00-11.00

İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı

  1. Ana Sayfa
  2. İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı
İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı

İnternet günlük yaşantımızda birçok konuda önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Konu sorunlu kullanıma geldiğinde ise internet bağımlılığı, madde kullanım bozukluklarında kullandığımız temel tanıma oturur: İnternet kullanımı üzerinde kontrolün yitirildiği ve kişinin normal fonksiyonlarını sürdürmesine izin vermeyecek biçim ve miktarda internet kullanımı.

İnternet Bağımlılığı

İnternetle ilgili yaşanan sorunların tarifi konusunda uzmanlar farklı fikirlere sahiptir. İnternetin hemen hemen her yerde olduğunu ve iletişim biçimlerinin teknoloji ile çok değiştiğini savunan uzmanlar, sorunun internet değil, internet üzerinden sürdürülen davranışlar olduğunu ileri sürer.

Kişiler arası ilişkiler, alışveriş, kumar, bilgisayar oyunları, seks gibi alanlar dışında kişinin yaptığı işin bir parçası olarak da internet önemli bir yer tutabilmektedir. Hem sınıflandırma hem de kriterler üzerinde görüş birliği olmasa da en önemli kriterin internette kalma süresi olduğu açıktır.

Oyun Bağımlılığı

Bilgisayar oyunları özellikle ergenler arasında yaygındır ve ailelerle ciddi çatışma sebeplerindendir. Bilgisayar oyunları, tek oyunculu belirli bir görevi tamamlamak ve yüksek puan almak üzerine kurulu olabileceği gibi, günümüzde daha yaygın olarak çok oyunculu ve internet üzerinden oynanmaktadır. Çevrimiçi oyunların bir sonu yoktur ve bu da bağımlılık potansiyelini arttırır.

Genel olarak 3 tip oyun vardır. İlki “keskin nişancı” oyunları. Bu oyunlarda rekabet ön plandadır, hızlı hareket kabiliyeti gereklidir. “gerçek zamanlı strateji” oyunlarında, oyuncular takım kurar ve becerilerini geliştirir.

3. grup ise devasa çok oyunculu rol yapma oyunlarıdır. Bu oyunlarda bir avatar oluşturulur ve sanal ortamın sınırları kaldırması ile oyun oynanır. Oyun hem ilerlemeye olanak sağlar ve oyun grubu içinde başarı sağlanır, hem sosyalleşmeyi sağlar. Sohbet imkanı sağlar ve yeni arkadaşlıklar oluşturur. Kişiler takım oluşturup birlikte çalışabilir. Ve kişi gerçekliğin yüklediği tüm özelliklerini değiştirebildiği bir avatar ile var olmaktadır. Meslek, etnik köken, ekonomik seviye, görünüm gibi tüm özellikler kişinin kontrolü altındadır.

Bilgisayar oyunu bağımlılığının tanı kriterleri konusunda çalışma ve araştırmalar devam etmekle beraber, Griffiths aşağıdaki 5 ögeyi vurgulamıştır:

  • Bilgisayar oyunu ile çok meşgul olmak
  • Duyguları düzenlemek, neşelenmek için oyun oynamak
  • Giderek artan miktarlarda oyun oynamak, tolerans gelişimi
  • Oyun oynayamadığında, çökkün, mutsuz, huzursuz hissetmek
  • İşte, ilişkilerde, günlük yaşantıda sorunlar yaşamak

Yukarıda belirtilen sorunları yaşıyorsanız, oyun oynama biçimizi gözden geçirmelisiniz.

Bilgisayar oyunlarını çoğunlukla ortaokul lise çağında gençler oynadığı için aileler, hem sorunu fark etmek hem de gençle doğru iletişimi kurarak tedaviye ulaşabilmeye ihtiyaç duymaktadır. Doğru şekilde kurallar koyabilmek, kontrol kaybı yaşayan genç için destekleyici olacaktır.