Ücretsiz Danışma Hattı Her Perşembe 10.00-11.00

Kokain ve Crack Bağımlılığı

 1. Ana Sayfa
 2. Bağımlılık Yapıcı Maddeler
 3. Kokain ve Crack Bağımlılığı
Kokain ve Crack Bağımlılığı

Kokain Nedir?

Kokain Güney Afrika'da yetişen coca bitkisinin yapraklarından elde edilen bir maddedir. Kokain, keyif veren duyguları harekete geçiren, haz sisteminin temen nörotransmitteri olan dopaminin beyinde etkinliğini arttıran uyarıcı bir maddedir.

Kokainin beynin ödül-haz merkezinde yol açtığı yoğun aktiflik tekrar madde sağlama davranışını pekiştirir. Bu durum kolayca bağımlılık gelişmesine sebep olur. Çok yüksek duygu hallerinin ardından kişi maddeyi bıraktığında ciddi depresyon ile mücadele etmek durumunda kalır.

Kokain çok güçlü ve hızlı bir şekilde bağımlılık geliştiren uyarıcı bir maddedir. Beyaz ve yumuşak bir toz şeklindedir.

Kokainin etkileri kısa zamanda ortaya çıkar ve 30 ila 60 dakika arasında kaybolur. Hızlı tolerans gelişir ve yoksunluk belirtilerine sebep olan fizyolojik bağımlılık da çabuk oluşur.

En sık kullanım yolu toz halindeki kokainin buruna çekilmesidir. Damardan kullanımı çok tehlikelidir.

Crack kokain ise kokainin etkili bir formudur ve bu formun bağımlılık etkisi oldukça yüksektir. Tütün veya nargile ile içilir. Çok kısa zamanda akciğerlerden emilir ve 5 ila 10 dakika arasında etkisini kaybeder.

Crack kokain, kokainden daha tehlikeli bir maddedir ve ölümlere sebep olabilir.

Kokainin Etkileri Nelerdir?

Kokain kullanıldığı zaman yoğun mutluluk ve enerji artışı hissedilir. Kişi çevresi karşı çok duyarlıdır. Duyduğu, gördüğü, dokunduğu şeyleri farklı bir duyarlılıkla hisseder ve ciddi şüpheler yaşayabilir. Paranoya diye adlandırılan bu psikiyatrik durum mantıklı olmayan şüphecilik anlamına gelir.

Uyarıcı olduğu için genel bir uyanıklık farkındalık hali doğuran bu maddenin fazla kullanımı öngörülemeyen şiddet içeren davranışlara, çevreye zarar vermeye kadar ilerleyebilir. Etki süresi kullanım yoluna bağlıdır. Enjeksiyon ve dumanının solunması daha çabuk ve yoğun etki gösterir. Ancak etki 5-10 dakikada sonlanır. Buruna çekmek ise 15-30 dakika sonra etkisini kaybeder.

Kokainin Zararları Nelerdir?

Kokainin kullanma yoluna bağlı doğrudan zararları yanında yüksek dozun sebep olduğu fiziksel zararlar da mevcuttur. Yoksunluk belirtileri de ağır olması madde kullanımının devamını sağlayarak bağımlılığı daha da muhtemel kılar.

Yüksek doz kullanımı, kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, tansiyon yüksekliği, yüksek vücut sıcaklığı, kalp krizi, epileptik nöbetler ve ölüm olabilmektedir. Ciddi ajitasyon, paranoya ve anksiyete psikiyatrik sonuçlarıdır. Madde kullanımının sebep olduğu HIV ve hepatit bulaşı damar içi madde kullanımı yanında riskli cinsel ilişkiler yoluyla da olabilmektedir.

Burun içi kanamalar, akciğer enfeksiyonları, yumuşak dozu zedelenmeleri, düşük kan akımına bağlı barsak iskemisi madde kullanım yoluna bağlı ortaya çıkan sağlık sorunlarıdır.

Crack Nedir?

Crack veya diğer ismiyle taş, kokainin etkili bir formuna verilen isimdir. Kimyasal bir işlemden geçirilen kokain crack biçimini alır. Ortaya çıkan kristal görünümlü kokain formu ısıtılarak buharı solunur. Kişiler crack kokaini tütün veya esrar ile karıştırarak sigara biçiminde de içebilmektedir.

Çok hızlı ve yoğun bir etkisi olduğundan, bir sonraki kullanımı daha da pekiştirir ve kısa zamanda çok yüksek miktarlarda tüketime yol açabilir. Bu sebeple yüksek doz sonuçları doğurabilir. Ajitasyon ve şiddet davranışı sık görülür.

Crack kokain ise kokainin etkili bir formudur ve bu formun bağımlılık etkisi oldukça yüksektir. Tütün veya nargile ile içilir. Çok kısa zamanda akciğerlerden emilir ve 5 ila 10 dakika arasında etkisini kaybeder. Crack kokain, kokainden daha tehlikeli bir maddedir ve ölümlere sebep olabilir.

Crack kokain daha yoğun etkili olmak üzere madde etkileri benzerdir:

 • Artmış dikkat ve uyarılma hali
 • Kalp atışında artış veya azalma
 • Göz bebeklerinde genişleme
 • Sinirlilik, saldırganlık
 • Riskli cinsel davranışlar

Tekrarlayan kokain kullanımlarında aşağıdakiler gelişebilir:

 • Burun kanamaları ve burun içi yapılarda hasar
 • Beyinde damarlarında tıkanmalar
 • Epilepsi nöbetleri
 • Kalp ritim bozuklukları ve kalp krizi
 • Kuşkular, hayaller ve psikoz

Bu maddelerin yoksunluğu çok derin bir depresyon ile sonuçlanır. Kişi kendini mutsuz, umutsuz ve hiçbir şeyden yeterince keyif almıyor hisseder. Kişi, bu çöküntüden kurtulmak için tek yolu tekrar kokain kullanmak olarak görür ve döngü devam eder. Destek almak ve döngüyü kırmaya girişmek çok önemlidir.