Ücretsiz Danışma Hattı Her Perşembe 10.00-11.00

Sentetik Kannabinoid (Bonzai ve Jamaika) Bağımlılığı

  1. Ana Sayfa
  2. Bağımlılık Yapıcı Maddeler
  3. Sentetik Kannabinoid (Bonzai ve Jamaika) Bağımlılığı
Sentetik Kannabinoidler

Son dönemlerde uyuşturucu madde üreticilerinin yasaları etkisiz kılmak için kullandığı bir yöntem “Designer drugs” olarak adlandırılan sentetik maddelerin doğmasına sebep olmuştur. Bonzai ve jamaika adı ile tanınan sentetik kanabinoidler, esrar maddesinin yapısında kimyasal değişiklik yapılarak elde edilen kimyasal maddelerdir.

Önlemlerin alınmasından önce ülkemize de kolayca giren ve düşük ücretler sebebiyle kolayca yayılan sentetik kanabinoidler, çok riskli bağımlılık yapıcı maddelerdir. Yurt dışında spice adı ile yayılan bu maddeler, ülkemizde ağırlıklı olarak bonzai veya jamaika adıyla tanınmıştır. Esrara benzerliği ile pazarlanan bu maddeler, bilinenin aksine doğada yetişmez.

Laboratuvar ortamında sentezlenen kimyasal maddelerdir. Bu maddeler sıvı olarak hazırlanır ve esrarı taklit edecek şekilde çeşitli otların üzerine serpilir, kurutulur ve satılır. Özellikleri sürekli kimyasal formülünün değiştiriliyor olmasıdır.

Sentetik Kannabinoidler Nelerdir?

Sentetik kannabinoidler (bonzai – jamaika) laboratuvarda sentezlenen bir esrar maddesidir. Doğal esrardan daha fazla bağımlılık yapıcı ve çok daha zararlıdır. Bu maddeler renksiz, kokusuz sıvılar olarak sentezlenir ve esrarı andıracak şekilde kurutulmuş bitki yaprakları üzerine sıkılıp satılır.

Madde satıcıları çoğunlukla bu maddeleri saf olarak hazırlamaz. Kannabinoidler dışında, eroin ve türevleri veya başka birçok madde bu karışım içerisinde bulunabilir. Sonuçta bu madde karışımının kullanımı, halüsinasyon ve sanrılarla birlikte özellikle gençlerde kalp krizi gibi ciddi fiziksel rahatsızlıklara ve ölümlere sebep olabilmektedir

Bonzai Nedir?

Bonzai adı ile anılan ilk madde JWH-018 zaman içinde değişik formüllerle pazarlanmıştır. JWH dışında AM, CP ve HU ana kimyasal iskeletine sahip formları da vardır.

Sürekli formül değişikliği ile yasal düzenlemelerden kaçarak kolayca pazarlanan bu maddeler için genel radikal bir yasa değişikliğine gidilmiş ve tüm gruplardaki uyuşturucular yasadışı olarak sınıflandırılmıştır.

Ancak yine de maddenin kolay elde edilebilirliği ve düşük maliyeti, özellikle küçük yaşlarda gençlerin de bu maddelere maruz kalmasına sebep olmaktadır.

Jamaika Nedir?

Yurt dışında spice adı ile yayılan bu maddeler, ülkemizde ağırlıklı olarak bonzai veya jamaika adıyla tanınmıştır. Esrara benzerliği ile pazarlanan bu maddeler, bilinenin aksine doğada yetişmez. Laboratuvar ortamında sentezlenen kimyasal maddelerdir.

Bu maddeler sıvı olarak hazırlanır ve esrarı taklit edecek şekilde çeşitli otların üzerine serpilir, kurutulur ve satılır. Özellikleri sürekli kimyasal formülünün değiştiriliyor olmasıdır.

Sentetik Kannabinoidlerin Etkileri Nelerdir?

Maddenin etkileri tipine ve içeriğine göre değişmekle beraber etkiler şunlar olabilir:

  • Neşelilik hali
  • Algılarda değişiklik
  • Kaygı / hırçınlık
  • Uykuya eğilim
  • Kalp hızı değişiklikleri
  • Zehirlenme riski
  • Zihinsel işlevlerde değişiklikler

Sentetik Kannabinoidlerin Zararları Nelerdir?

Maddeler en korkutucu yanları içeriğinde ne olduğunu bilemeyişimizdir. Bu maddeler hazırlanırken çoğunlukla içerisine değişik madde türlerinin de eklendiğini biliyoruz. Bu durum birden fazla tür maddenin aynı anda alınmasına ve ölümle sonuçlanabilen ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Bu maddeler doğal esrara göre çok daha tehlikelidir. Kullanıldığında görsel, işitsel ve dokunsal halüsinasyonlara yol açabilir. Kişi yeri zamanı karıştırablir, dehşet ve panik duygusuyla “ölüm tribi” denen psikiyatrik tabloya girebilir.

Bu maddeler gençlerde beklenmeyen kalp krizlerinden sorumludur. Bunun dışında böbrek yetmezliği, akciğer hastalıkları, metabolik sorunlar ve nörolojik hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu tür madde kullanmış gençlerin gerçekliği kaybetmiş halde ölüme sürüklenişini gösteren videolar, ülkemizde de dehşete yol açmıştır.