Ücretsiz Danışma Hattı Her Perşembe 10.00-11.00

Madde Bağımlılığı Tedavisi

  1. Ana Sayfa
  2. Madde Bağımlılığı Tedavisi
Tedavi Süreci

İlk Muayene ve Değerlendirme

Tedavi Süreci

Merkezimizde bireyselleşmiş tedavi esastır. Öncelikle yapılan ilk muayenede, psikiyatrik değerlendirme ve uygun ilaç tedavisi için planlama yapılır. Gerekiyorsa acil tıbbi müdahaleler ve gerekli yönlendirmeler sağlanır. Tedavinin kişiye özelleştirilmesi için ayrıntılı bir değerlendirme görüşmesi yapılır ve ihtiyaç analizi sağlanır. Kişinin ihtiyacına göre verilen hizmetler çeşitlilik gösterir. Kişinin ihtiyaçları, beklentileri ve bireysel özellikleri merkeze alınarak bir tedavi planı oluşturulur. Merkezimizde ağırlıklı olarak bireysel hizmetler verilmektedir. Ayaktan tedavi merkezi kişinin ihtiyacına göre değişken hizmetlerde içermektedir:

Madde Arındırma ve Yerine Koyma Tedavileri

Tedavi Süreci

Uzun süre madde kullanımı kimi durumlarda hayatı tehdit eden yoksunluk dönemine sahip olabilir. Yapılan psikiyatrik ve tıbbi değerlendirme sonrası, en uygun tedavi yöntemi seçilerek madde arındırma tedavisi veriyoruz. Yoğun tıbbi takip ve izolasyon ihtiyacı olmayan hastalarda, belirlenen programı çerçevesinde hastaneye yatmadan hayatına devam ederken, arındırma (detox) ve sürdürüm (idame) tedavilerini sağlıyoruz.

Diğer Psikiyatrik Tedaviler

Tedavi Süreci

Madde kullanım bozukluklarına eşlik edebilecek psikiyatrik rahatsızlıklar değerlendirilerek tedavisi planlanır. Eşlik eden psikiyatrik bozukluklar, kimi zaman madde kullanımına sebep oluşturarak kimi zaman ise bırakma için motivasyonu azaltarak tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Uygun tanı ve tedavi ile bu riskler azaltılır ve daha uzun iyilik hali sağlanabilir.

Psikoeğitim

Tedavi Süreci

Hastalığı anlamak ve öğrenmek tedavi sürecini kolaylaştıran önemli adımlardan biridir. Bu amaçla hastalar ve yakınlarına yönelik psikoeğitim programları düzenlenir. Bağımlılığın kronik yapısı, sürdürücüleri, bizi bekleyenler gibi konular bu başlıklardan bazılarıdır.

Bireysel Psikoterapiler

Tedavi Süreci

Madde kullanımı bazen kötü bir baş etme yöntemi olarak görülür. Kimi zaman ruhsal ihtiyaçların üstünü örten bir kaçınma çabası, kimi zaman ise sürdürücü olarak karşımıza çıkar. Bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla baş etme becerileri, ruhsal zorluklar, travmalar ve ilişkileri gereğinde bireysel psikoterapilerle de ele alınır.

Yeniden Başlamayı Önleme

Tedavi Süreci

Madde kullanım bozukluklarında tedavi sadece maddeyi kullanmamaktan ibaret değildir. Amaç yeniden başlamayı da önleyebilmektir. Ayaktan tedavide; kişinin dış dünya ve yeniden başlamayı kolaylaştırıcı etkenler ile teması gibi durumlarda tüm bu etkenleri alır. Tedavi ekibinin eşlik edebilmesi ve davranış değişikliklerinde destek alabilmesine olanak sağlar. Tüm gerçek yaşam deneyimleri kolay ulaşılabilir bir tedavi sistemi içinde ele alınıyor.

Tedavi planının merkezinde hasta vardır. Kişinin tedavi sürecindeki kararlara katılımının önemi tedavinin sürdürülebilirliğini sağlar.

Danışmanlık Hizmetleri

Tedavi Süreci

Kendi kullanımının zararlı olup olmadığını anlamaya çalışan kişiler, yakını için endişelenenler ve bırakmak isteyen ama şüpheler duyan kişilerin her şeyden önce doğru bilgiye ihtiyacı vardır. Durumu anlamak ve anlatabilmek, en uygun yaklaşımı geliştirmek ve üzerine konuşmak için madde kullanımı ile ilgili her şeyi konuşarak, danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Aileye Destek

Tedavi Süreci

Madde kullanım bozuklukları aileyi ve yakınları da ilgilendiren bir hastalık grubudur. Hem tedaviye yönlendirme ve destek fonksiyonunun hem de yaşanan zorluklardan en çok etkilenen grup olmaları açısından son derece önemlidir.

Ailelere iletişim yöntemleri, sınır koyma becerileri, hastalığı tanıma gibi konularda danışmanlık hizmetinin verilmesi sağlıyor. Madde kullanımı şüphesi yaşayan ailelerden, tedavi sürecinde ve sonrasında destek olmaya çalışan yakınlara kadar her bireyin ihtiyacına uygun bilgilendirme yapılmasını amaçlıyorum. Ayrıca aile fertlerinin veya hasta yakınlarının yaşadığı zorluklar konuşularak, destek olunuyor ve gerekli durumlarda tedavisi sağlanıyor.