Check Up süresince sizi neler bekliyor? Öğrenmek için tıklayın
HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Check Up Nedir?

  1. Ana Sayfa
  2. Check Up Hakkında
  3. Check Up Nedir?
Check Up nedir?

Sağlık sorunu olmayan bir kişinin, olası hastalıklarını erken dönemde tespit edilmesini ve önlem alınmasını amaçlayan; yaş, kalıtsal yapı ve çevresel faktörler dikkate alınarak yapılan sağlık taraması check up olarak tanımlanıyor.

İleri evrelerde tedavisi zorlaşan sağlık sorunları; hasta ve ailesi için yıpratıcı bir sürece yol açıyor. Özellikle aile öyküsü olan kişilerde yılda bir kez yapılan sağlık taraması ile erken teşhis ve ardından planlanan tedavi, hayat kurtarıcı olabiliyor.

Check up neleri kapsar?

Check up, sadece tahlil ve tetkikten oluşan bir inceleme değildir. Hastalık oluştuktan sonra yapılan tetkikler de check-up değildir.

Check up sırasında hastanın sadece laboratuvar testlerine bakılıp değerlendirilmez, check up öncesinde hastayla yapılan görüşmeler ile daha sağlıklı değerlendirmeler yapılabilir.

Check-up doktorun hasta ile yaptığı görüşme, laboratuvar ve radyolojik tetkikleri doğrultusunda yapılan bir değerlendirmedir. Kişinin yaşam, beslenme tarzı, alışkanlıkları ve ailevi riskler göz önünde bulundurarak hastanın sağlık durumu değerlendirilir.

Check up sonuçlarına göre hastanın yapması gereken ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verilir. Eğer bir rahatsızlık teşhis edilirse ya da hastanın bir sağlık sorunu var ise, hasta doğru bölüme doğru yönlendirilir.

Neden yaptırmalısınız?

İleride hastalığa dönüşebilecek riskleriniz tespit edilebiliyor.

Hastalıklarınızın erken teşhisinde önemli rol oynuyor.

Ne zaman yaptırmalısınız?

Erişkin yaşlardan itibaren, herhangi bir şikayet ya da endişeniz olmasa bile yılda 1 kez sağlık kontrolünden geçmek yararlıdır.

Yıllık sağlık kontrolü, hekiminizin önceki yıla ait sonuçları karşılaştırması ve sağlığınızdaki değişimleri ve riskleri izlemesi açısından önemlidir.

Check-Up Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Check up için öncelikle check up yapılan bir hastane ya da tıp merkezinden randevu almanız gerekiyor. Check up’tan sorumlu doktor kullandığınız ilaçlar ve daha  önce geçirdiğiniz hastalıklar konusunda sorular sorar. Bu doğrultuda check up’ın kapsamı belirlenir, kişinin check up’a gelmeden kullanması veya kesmesi gereken ilaçlar varsa doktor tarafından bilgilendirme yapılır.

Randevu günü aç karna (8-10 saat arası bir açlıkla) check up merkezine gelindiği zaman kan ve idrar tahlilleri alınıyor bunun dışında kalp elektrosu (EKG), akciğer filmi, batın ultrasonu gibi görüntüleme yöntemlerine başvuruluyor. Kişinin yaşı ve cinsiyetine göre mamografi, PSA testi gibi tetkikler gerçekleştiriliyor. 50 yaş üstünde endoskopik tetkikler planlanabiliyor.

Check up süresi panel içeriğine göre farklılık gösterebiliyor. Sonuçlarınız check up panel içeriğindeki tetkiklere bağlı olarak aynı gün içerisinde ve/veya takip eden günlerde hazır oluyor.

Check up süreci hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Check Up Hazırlık

Size uygulanacak tetkikler bir kısım ön hazırlık gerektirdiği için, aşağıdaki önerileri dikkate almanızı rica ederiz. Bu önerilere uyarak gelmeniz, işlemlerin hızlı yürümesini, tetkikler arasında bekleme sürenizin kısalmasını ve tetkiklerin en doğru şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

İşlem günü, hazırlık durumunuza ve bölümlerin yoğunluğuna göre, program sırasında oluşabilecek değişiklikler, check up yetkilileri tarafından size iletilecektir.

Laboratuvar testleri için, kan almadan önce, yaklaşık 12-14 saat açlık gerekmektedir. Su içilebilir fakat sigara, şeker, sakız ve kafein içeren gıdalar kullanılmamalıdır. Çocuk hastalarımızın mümkün olabildiğince aç olarak gelmesini rica ediyoruz.

Randevudan bir gün önce alkol alınmamasını ve akşam yemeğinde hafif gıdalar tüketilmesini gerekir.

Program içeriğinizde Batın (Abdomen) ultrasonu bulunuyorsa aç olmanız ve mesanenizin dolu olması (idrar yapma isteği olması) gerekiyor. Bu nedenle işlemlerinizin yapılacağı gün, check up yetkililerinin yönlendirmesi doğrultusunda, uygun zamanda su içmeye başlamanızı ve su içmeye başladıktan sonra idrara çıkmamanızı öneriyoruz.

Program içeriğinizde Eforlu EKG testi bulunuyorsa havlu, yedek atlet, spor kıyafet ve spor ayakkabı getirmeniz önerilir.

Kadın hastalarımız için; program içeriğinizde mamografi tetkiki bulunuyorsa duş alınmasını, krem, parfüm ve benzeri malzemelerin kullanılmamasını rica ederiz. Adet döneminin 3. ve 10. günleri arasında çekim yapılması uygundur.

Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa check up işleminiz öncesi alımına devam edebilirsiniz. Hekimle görüşmenizde kullandığınız ilaçları belirtmeyi unutmayınız.

Varsa eski test sonuçlarınızın yanınızda getirmenizi rica ediyoruz.

Check Up Terimleri

Radyolojik İncelemeler

Akciğer Grafisi Bronşit, bronşiolit v.b. gibi akciğer hastalıkları, zatürre, verem, akciğer tümörü ve yara gibi durumların teşhisine yardımcı görüntüleme yöntemidir. Kalp ve solunum sisteminin ön değerlendirmesinde kullanılır.

Mamografi ve Meme Ultrasonografisi Memede hastalık, kist ve tümörlerin teşhisinde kullanılan yöntemdir. Meme kanserinin erken tanısında kullanılır.

Tüm Batın Ultrasonu Karaciğer, safra kesesi, safra kanalı, üriner sistem, mesane, yumurtalıklar, böbrekler gibi iç organları görüntüleme ve rahatsızlık durumlarında teşhis için kullanılıyor.

Jinekolojik Ultrason Rahim ve yumurtalıklarda olan düzensizlik, kist ve tümör gibi oluşumları görüntüleme yöntemidir

Tiroid ultrasonu Boynun ön tarafında bulunan tiroid bezinin boyutlarındaki değişimi, nodül vb. oluşumları tetkik etmek amaçlı yöntemdir.

Kemik Yoğunluğu Ölçümü (Femur)/ Kemik Yoğunluğu Ölçümü (Lomber) Kemik mineral yoğunluğunun ölçümü ve kemik erimesini belirlemek için kullanılan tanısal görüntüleme tetkikidir. Kemik dokusunun dayanıklılığı minerallerin (Ca,P) miktarı ile orantılıdır. Kemik yoğunluğu (dansitesi) ölçüm yöntemlerindeki amaç kemiğin bu mineral kısmının miktarsal oranını belirlemektir. Kemikteki mineral kaybı ne kadar fazla ise yoğunluk o kadar düşük ölçülür. Bu durumda kemik mineral yoğunluğu azalmış yani kemik erimesi (osteoporoz) meydana gelmiş şeklinde yorumlanır. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesinin erken tanısında kullanılır.

Lumbo Sakral Vertebralar (İki Yönlü) Bel omurlarının ön-arka ve yandan çekilen 2 yönlü filmidir. Osteoporoz hastalarında belde çökme kırığı olabilmektedir. Bunun değerlendirilmesinde kullanılır. Kemik erimesi olan hastalarda belde çökme olabilmektedir, diğerlerinde ise kronik bel ağrısı olan hastaların değerlendirilmesinde kullanılır.

BT, Koroner Anjiyo Koroner arterlerin saniyeler içinde görüntülenmesini sağlayan tetkikidir. Koroner arter hastalığın riskini belirler ve tıkanıklıkların görüntülemesini sağlar. Aterosklerozun kalp damarlarındaki hasarı değerlendirmek için kullanılan bir görüntüleme tetkikidir.

Düşük Doz Toraks, BT Normal BT’ ye göre çok daha az radyasyon dozu ile akciğerin görüntülenmesini sağlar. Akciğer kanser riski olan hastalarda önerilir ve akciğerin daha detaylı görüntülemesini sağlar.

Panoramik Diş Filmi Çenelerin ve tüm dişlerin tek bir filmde görüntülenmesini sağlayan tetkiktir.

Karotis RDUS (iki taraflı) Beyine giden ana damarların görüntülenmesidir. Eğer kan damarında daralma veya tıkanıklık varsa ileride felç riskini önlemek için uygulanan tetkikidir.

Kardiyolojik İncelemeler

EKG Elektrokardiyografi diye adlandırılan bu yöntem ile kalp kası ve sinir iletileri incelenir. Ayrıca ritim bozuklukları ve kalp damar tıkanıklarının teşhisinde yardımcı olur.

Efor Testi ve EKG Kalp ritim düzensizliklerinin ve koroner damar yetersizliğinin ön tanısında kullanılan yöntemlerdir.

Ekokardiyografi (EKO) Kalp kası ve kapakçıklarının değerlendirilmesinde kullanılır.

Laboratuvar İncelemeleri

CEA Tarsinoembriyonik antijen olarak adlandırılan, bağırsak, prostat, karaciğer, akciğer, mide, meme ve over (yumurtalık) gibi kanser türleri için genel tarama testidir.

CA 125 (kanser antijen 125 ) Özellikle yumurta ve over (yumurtalık) kanserlerinin tespitinde kullanılan bir antijendir.

PSA (Prostat Spesifik Antijeni) Erkeklerdeki prostat bezindeki iltihap ve ya kanser tespiti için kullanılan bir tetkikidir.

ASO Daha önceden geçirilmiş bir streptokok bakterisinden oluşan enfeksiyonu gösteren testtir. Sonucunun yüksek çıkması romatizmal hastalıklara yatkınlığı gösterebilir.

CRP (C-reaktif protein) Vücutta düşük seviyede bulunan, tanıdan daha çok, klinik şüpheleri desteklemek amacıyla kullanılan bir proteindir. Yüksek olması durumunda, vücutta bir enfeksiyon yada inflamatuvar bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür.

RF (Romatoid Faktör) Genellikle eklemleri etkileyen ve enflamatuar bir hastalık olan romatoid artriti tanı amacıyla kullanılır.

ELİSA HIV (insan bağışıklık yetmezlik virüsü): AIDS hastalığıyla karakterize bir virüstür. Bu virüs vücuda girdiği andan itibaren yaklaşık 3 ay içerisinde, vücudun savunma mekanizması bu virüsle savaşmak için özel antikorlar üretir. Bu antikorları ve antikor oluşumuna sebep olan antijeni tespit etmek için ELİSA testi kullanılır.

Anti-HIV 1+2 HIV P24 antijenini tespit amaçlı kullanılan, AIDS virüsün vücuda alımından yaklaşık 2 hafta sonra, erken tanı için kullanılan bir testtir.

Hepatit Bs Antijeni (HBsAg) Vücutta bulunan Hepatit B antijenini tespit amacıyla, Hepatit B hastalığının tanısında kullanılan testtir.

Hepatit Bs Antikoru (Anti-HBs) Hepatit B virüsünün yüzey antijenine karşı, vücut tarafından üretilen protein yapılı antikoru tespit amaçlı uygulanan testtir. Bu test Hepatit B ye karşı bağışıklık kazanıldığını tespit etmek için kullanılır ve aşılanma ihtiyacını belirler.

Tam Kan Tahlili, Hemogram Kan sayımı sonuçları, hematolojik ve diğer birçok sistemle alakalı tespit imkanı sağlar. Eritrositlerle (kırmızı kan hücresi) ilgili olarak genellikle Hgb(hemoglobin), Hct(hematokrit), MCV, MCH, MCHC testleri yapılır. Anemi durumlarında ise Hgb ve Hct düşük değerlerde seyrederken, MCV, MCH, MCHC tarama amaçlı kullanılmaz. Kansızlık ile ilgili ve kansızlığa sebep olabilecek kronik hastalıklar ile ilgili ön bilgi verir. Diğer kan hücreleri ise enfeksiyon, inflamatuvar ve kan hastalıklarının tespitinde kullanılır.

Total lipid Kanda bulunan tüm yağların toplamıdır. Yapısında yaygın olarak kolesterol ve trigliserid bulunur.

Kolesterol Total Kandaki iyi (HDL) ve kötü (LDL) kolesterolün toplamıdır.

HDL (iyi huylu kolesterol) Karaciğer ve bağırsaklarda üretilen bir lipoproteindir, Vücutta yüksek miktarda bulunması, damar sertliği ve ateroskleroz gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Egzersizle değerleri yükseltilebilir.

LDL (kötü huylu kolesterol) Karaciğerde üretilen, düşük yoğunluklu, kan yoluyla kolesterolü taşıyan lipoproteinlerdir. Yüksek olması durumunda, damar tıkanıklığı, damar sertliği ve kalp rahatsızlıkları riski artar.

VLDL kolesterol Kötü huylu kolesteroller gurubuna dahildir. Bağırsaktaki yağların depolanmasına yardım eder. Ayrıca kan damarlarında ki LDL reseptörlerine bağlanarak, damar sertliği ve damar tıkanması gibi rahatsızlıklara meydan hazırlar.

Trigliserid Kandaki gliserol ve 3 yağ asidinin birleşmesinden oluşan bir yapıdır. Kanda, kolesterol ile beraber yüksek miktarda bulunduğu takdirde, damar tıkanıklığı, kalp ve pankreas hastalıklarına ortam hazırlar. Bu yüzden kolesterol değerleri ile beraber kontrol edilir.

Kan şekeri testi Vücuttaki glukoz miktarının, şeker hastalığı tanısı ve vücuttaki karbonhidrat metabolizmasının analiz edilmesi için uygulanan testtir.

Üre Testi Böbreklerdeki işlev bozukluklarından dolayı düzeyi artan bir proteindir. Karaciğerde üretilen üre; böbrek işlev bozukluğu, karaciğer yetmezliği tanısı amaçlı kullanılabilir.

Ürik Asit Gut hastalığının tanı ve izlenmesinde ve kalp hastalıkları açısından risk faktörünün belirlenmesinde kullanılır.

Kalsiyum testi Kemik ve kalp damar sistemi için destekleyici olan kalsiyumun kandaki değerlerinin analiz edilmesidir. Eksikliği kemik hastalıklarına ve kalp ritimlerinde bozulmalara neden olur.

Demir testi Vücuttaki demir seviyesinin kontrolü haricinde, Anemilerin detaylı tanılanmasına yardımcı olur.

Demir bağlama Demirle birlikte ileri tetkik için değerlendirilen testtir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemilerde (kansızlıkta) demirin taşınma potansiyeli ile ilgili bilgi verir.

Sodyum Hücre dışında bulunan sıvının en önemli elektrolittir. Vücutta osmotik basınç, asit baz dengesi, sıvı elektrolit dengesi değerlendirilmesinde etkin rol oynar.

Potasyum Hücre içinde en çok bulunan elektrolittir. Sodyumla beraber sinir ve kas sisteminin fonksiyonlarında önemli rol oynar. Kalp hastalıkları, asit-baz dengesi, ve tansiyon hastalıklarının erken tanısında önem taşır.

Klorür Hücre dışında en çok bulunan elektrolittir. Vücuda alınan klorürün büyük bir bölümü bağırsaklarda emilir ve idrarla atılır. Genellikle asit-baz ve elektrolit dengesi ve su metabolizmasının analizinde kullanılır.

Elektrolitler (sodyum, potasyum, klorür) Hücrelerde bulunan elektrolitlerdir. Vücutta osmotik basınç, asit baz dengesi, sıvı elektrolit dengesi ve su metabolizmasının analizinde kullanılır.

Albumin Kan plazmasında bulunan en yaygın proteindir. Karaciğer fonksiyonlarının bozulması, travma, yanık gibi durumlarda vücuttaki yoğunluğu düşerken, hücre plazmasındaki su yoğunluğunun azalmasıyla beraber, vücuttaki yoğunluğu artar.

Tam idrar analizi İdrarda bulunan, kum, protein, albümin, ürobilinojen, ürobulin, nitrit ve keton, iltihap gibi durumları tespit eder. Böbrek ve idrar yolları hastalıklarında teşhis için kullanılan önemli bir analizdir.

AST, SGOT İlk olarak kalp ve kas hücrelerinde, sonrasında ise böbrek, karaciğer, beyin, pankreas, dalak ve akciğerde oluşan doku hasarlarını 12 saat içerisinde belirleyen testtir.

ALT, SGPT İlk olarak karaciğer ve böbrek hücresinde bulunur, sonrasında kalp sistemi ve iskelet kaslarında bulunur. Akciğer, pankreas ve dalakta en az seviyede bulunur. Genellikle hepatit ve siroz gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların etkilerini gözlemleme ve karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılır. Bunun yanı sıra, karaciğer hücresi ölümü, kalp yetmezlikleri, şoklar, travmalar, karaciğer tümörleri, kalp krizi, gebelik zehirlenmesi gibi durumlarda seviyesi artıyor.

Gama Glutamil Transferaz (GGT) Pankreas, karaciğer ve böbreklerde bulunan bir enzimdir. En sık böbrekte bulunmasına rağmen, genellikle karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılır. Ayrıca kolon ve göğüs kanserlerinin tanısında yol gösteriyor.

Hemoglobin A1c 3-4 aylık bir süredeki ortalama kan şekeri düzeyi hakkında bilgi verir.

TSH Tiroit hastalıklarının ve kalp hastalıkları açısından risk faktörünün belirlenmesinde kullanılır.

LPa Kalp damar hastalıkları yönünden riskin belirlenmesinde yardımcı olur.

Homosistein Damar hastalıkları, özellikle kalp damar tıkanması ve ven trombozu riskinin tayini için kullanılır.

Helikobakter pilori Mide ve bağırsakta çeşitli bölgelerde bulunan bir bakteridir. Asitle beraber bulunduğu bölgede kronik bir iltihaplanmaya neden olur ve bu iltihaplanma sonucunda, dokuda deformasyon ve ülser oluşuyor.

CA 19-9 Pankreas, kolon, kolanjiokarsinom gibi sindirim(mide ve bağırsak) sistem kanserlerinde ve adenokarsinomlarda seviyesi artan bir antijendir. Kanser markerları olarak bilinir yükseldiğinde ileri tetkik gerektiriyor.

Gaitada Gizli Kan testi Erken dönem kolon kanseri, mide kanaması ya da iç kanama gibi durumları teşhis etmek için kullanılan yöntemdir.

Total IgE Vücudun çeşitli alerjenlere karşı, soluma, temas, ve alımla ilgili bağışıklık sisteminin tepkisini gösteren yöntemdir.

Beta-Crosslaps (Beta-CTx) Kemik yıkımı belirtecidir. Yükselmiş düzeyi, artmış kemik yıkımı ile beraberdir. Osteoporoz ve tedavisinin değerlendirilmesinde kullanılır. Örnek, sabah aç olarak alınmalıdır.

Eritrosit Sedimantasyon Hızı(ESR) Sedimantasyon oranı veya eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), vücudunuzda meydana gelebilecek iltihaba bağlı aktiviteleri ortaya çıkartmakta kullanılan bir kan testidir. Sedimantasyon oranı testi tek başına bir tanı aracı değildir, ama test sonucu doktorunuzun vücudunuzda oluşan iltihaba bağlı bir rahatsızlığı açıklığa kavuşturmasına ya da tanı koymasına yardımcı olabilir. Genellikle; maligniteler, enflamatuar hastalıklar, romatizmal hastalıklar, akut ve kronik enfeksiyon hastalıkları gibi rahatsızlıklarda başvurulan testtir.

Estradiol (E2) E2 hormonu yani östrojen oranı, kan ya da idrarda bulunmakta olan östrojen hormonların seviyesini belirleyen bir değer olarak bilinir. Östrojen seviyesinin azalmasıyla kemik kaybı hızlanır ve menopozal dönemde gözlenen osteoporoz ortaya çıkar.

Folikül Stimülan Hormon (FSH) FSH hormonu Hipofizden salgılanan bir hormondur. Erkekte ve dişide benzer bir protein yapısı taşır. Lütein yapıcı hormonla (LH) beraber yumurtalığın ve erbezlerinin işlevlerine katkıda bulunur. Kadınlarda yumurtalık folikülerinin olgunlaşmasını, erkekte spermalozoonların üretimini ve olgunlaşmasını yapar. FSH (folikül uyarıcı hormon) beyinden salgılanan ve yumurta gelişiminde önemli rolü olan bir hormondur. Bu test çocuk sahibi olma sorunlarınız, cinsiyet organı yetersizliği ve hipofiz tümörü düşündüren bulgularınız varsa hipofiz fonksiyonu değerlendirmek için uygulanan bir testtir. Özellikle kadınların menopoz dönemine girip girmediklerini ayırt edecek testlerden biridir.

Parathormon (PTH), İntakt Parathormon kemik metabolizmasının düzenlenmesinde ve kan kalsiyum düzeyinin ayarlanmasında önemli rol oynar. PTH düzeylerinin yüksek veya düşük olması kemikler ile ilişkili problemlere sebep olur.

Co-test Rahim ağzı kanseri için yapılan smear testi ve HPV testlerinin aynı anda yapılmasıdır.

Çinko Vücudumuzdaki hormonlar ve enzimler için önemli bir mineraldir. Bağışıklık sisteminde önemli rol oynar.

Vitamin B12 Kırmızı kan hücre üretimi ve merkezi sinir sisteminin korunmasını sağlayan bir vitamindir. Kansızlık ve sinir hasarlarının tespitinde yardımcı olur.

Ferritin Vücuda demir depolamakla görevli bir proteindir. Kansızlığın nedenlerini araştırmasında kullanılır.

Folik Asit Hücre büyüme ve yenilenmesi için DNA ve alyuvar oluşumu için önemli bir B grubu vitaminidir. Özellikle hamilelik döneminde önemlidir.

Vitamin D Kalsiyum ve fosfor metabolizması ve kemik mineralizasyonuna etkili bir hormondur.

Kreatinin Böbrek fonksiyonunu ve böbrek hastalıklarının tanısında kullanılır.

Kalsiyum/Kreatinin Oranı, Spot İdrar İdrarda kalsiyum atılımını gösterir.

CA 15-3 Meme kanseri riskini gösterir.

CA 72-4 Mide, Bağırsak ve kadın üreme organları, meme kanseri riskini gösterir.

Magnezyum testi Kas ağrıları ve kramp nedeni ile önemli bir elektrolit olup eksikliği tüm vücudu etkiler.

Fosfor Testi Kalsiyum gibi fosforda önemli bir elementtir. Paratiroid bezi bozuklukları, böbrek ve kemik hastalıkları hakkında ipucu vermektedir.

Mikroalbümin, Spot İdrar Özellikle hipertansiyon ve diyabetin yaptığı böbrek bozukluğunun ilk ve en önemli göstergesidir.

Folat Kan hücre yapımında önemli olup pek ok organ işleyişinde anahtar noktadadır.

Laktat Dehidrogenaz Vücuttaki aşırı ve düzensiz hücre yıkımını gösterir.

Alkalen Fosfataz Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonu hakkında bilgi verir.

Testosteron Erkekler hormonu olup seviye takipleri cinsel yaşam açısından önemlidir.

Diğer Terimler

Vajinal Smear (PAP Smear) ve Kültür Rahim ağzı kanserleri ve iltihaplarında erken tanı için uygulanan yöntemlerdir. 18 yaş üstü her kadının düzenli yaptırması gereken bir testtir.

Odyo+Timpanometri İşitme kaybı ve kulak ile ilgili bilgi verir.

Solunum Fonksiyon Testleri Akciğer kapasitesi ve fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. KOAH ve astım hastalıkların tanısı ve şiddetini değerlendirmek için kullanılır.

Sigmoidoskopi veya Kolonoskopi Kalın bağırsak kanserlerinde erken tanı için uygulanan yöntemlerden biridir.

MMSE (kognitif değerlendirme) Unutkanlık ve aşırı unutkanlık için belirleyicidir.

GYA ve GGYA değerlendirilmesi (Günlük Yaşam Aktivitesi, Grutrümantal Günlük Yaşam Aktivitesi) Kişinin günlük ve enstrümental aktivitelerini belirler. Ve ileri yaşlar için takibi gereklidir.

Geriatrik Depresyon Skalası Yaşlanma ile oluşan pek çok hastalığı tetikler ve taraması diğer hastalıkların sebebini anlamak için çok önemlidir.

Genel Değerlendirme

Check Up Muayenesi Hekimler tarafından detaylı muayene, bulguların değerlendirilmesi, sonuçların aktarılması ve ek işlemlerin planlanması ile ilgili uygulamalar gerçekleştiriliyor. Üroloji, diş, kardiyoloji, jinekoloji, pediyatri gibi bölümlerin uzmanları tarafından yapılan kontroller, check up panellerine bağlı olarak farklılıklar gösterebiliyor.

Laboratuvar sonuçlarının değerlendirilmesi Biyokimya hekimi tarafından laboratuvar sonuçları hastanın anlayabileceği bir dilde anlatılıyor ve önerileri varsa anormal durumlar, ilgili branş hekimine iletiliyor. Değerlendirilen tüm sonuçlar check up hekimi tarafından check up misafirlerine aktarılıyor.

Doğru Bilinen Yanlışlar

YANLIŞ: Kendimi iyi hissediyorum, check up yaptırmaya gerek duymuyorum.

DOĞRU: Check up, henüz belirti göstermeyen hastalıkları erken dönemde saptama amacıyla yapılır. Bu yüzden düzenli check up yaptırmak faydalıdır.

YANLIŞ: Ailemde kanser hastalığı yok, bu yüzden kanser taramasına ihtiyaç duymuyorum.

DOĞRU: Kanser, genetik ya da yaşamsal koşullarınıza bağlı bir hastalıktır. Yaşam tarzınıza bağlı olarak risk altında olabilirsiniz.

YANLIŞ: Uzun zamandır sigara ve alkol ürünleri tüketmeme rağmen sağlıklıyım. Kontrole gerek duymuyorum.

DOĞRU: Sigara, içinde bulundurduğu zehirli gazlardan dolayı akciğer kanseri başta olmak üzere, amfizem, KOAH, gibi solunum sistemi hastalıklarına yol açabilir. Bu durumda kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara ortam hazırlanır. Alkol tüketimi ise, karaciğer fonksiyonlarını bozararak, siroz gibi hastalıklara uygun ortam hazırlar. Check up sayesinde, karaciğer, kalp, akciğerler gibi sağlığınız için hayati önem taşıyan organlarınızın durumunu takip edebilirsiniz.

YANLIŞ: Sürekli devam eden bir baş ağrım var, fakat check up programınızde MR hizmeti mevcut değil.

DOĞRU: Devamlı baş ağrısı şikayetiniz varsa, check up yerine doktor kontrolünden geçmelisiniz.

YANLIŞ: Birkaç sene önce check up yaptırmıştım, hiçbir sağlık sorunum olmadığı anlaşıldı. Tekrar yaptırmama gerek yok.

DOĞRU:İlerleyen zaman içerisinde, sağlık durumunuzda istenmeyen değişimler oluşmuş olabilir. Uzmanların önerisi, yılda 1 defa check up yaptırarak, önceki zamanlara ait raporlarınızı da hekiminize göstererek, sağlığınızın korunduğundan emin olmanızdır.

YANLIŞ: Özel hayat sigortam var, check up yaptırmamın pek bir önemi yok.

DOĞRU: Özel hayat sigortanız, hasta olduğunuz zamanki sağlık giderlerinize yardımcı olur, check up ise şikayetleriniz başlamadan hastalığın oluşum aşamasında erken teşhise yardımcı olan bir uygulamadır.

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Panel içeriğinize göre farklılık gösterebiliyor. Randevu alırken bilgi isteyiniz.

Her bireyin yılda 1 kez check up yaptırması gerekiyor, bu sayede sağlık takibi daha detaylı yapılabiliyor ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçilebiliyor.

Gerekli yönlendirmeler, ek tetkikler ve tedaviler, konsültasyonu yapan doktor tarafından yapılıyor.

Sonuçlar, ilgili alandaki branş hekimleri tarafından değerlendiriliyor.

Sonuçlarınızın değerlendirilmesi için, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Tüm check up hekimlerimiz ve diğer branş hekimleri alanında uzmandır.

Sonuçlarınız check up panel içeriğindeki tetkiklerinize bağlı olarak aynı gün içerisinde ve/veya takip eden günlerde hazır oluyor.

Check Up sonuçlarınıza Acıbadem Online üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bazı hormon testleri özellikle adet dönemi başında, bazıları adet dönemi ortasında gerçekleştirilebilmektedir. Hormon testleriniz, mamografi ve meme ultrasonunuz için seçilebilen dönemler olabilir. Adet döneminiz için check up hekiminizi bilgilendirmeniz önerilir.

Hamile kadınlar, akciğer grafisi ve radyolojik tetkikler gibi radyasyon içeren tetkikler haricindeki içeriklerden faydalanabiliyor.

Check up hizmeti, tüm hastane ve tıp merkezlerimizde mevcut.

Check up hizmetlerinin uygulanması, lokasyona göre farklılık gösterebiliyor. Ancak bu durumda, araç temini ve refakat ile diğer lokasyonlardan destek alınıyor.

Check up panelleri Acıbadem Sağlık Grubu Tıbbi Direktörlüğü onaylı hazırlanmış panellerdir. Bununla beraber kişisel sağlık risklerinize bağlı olarak Check Up hekiminizin yönlendirmesiyle Check Up paneli dışında ek tetkikler yapılabilir.

Hazırlık ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi check up hazırlık başlığı altından veya 444 55 44 Alo Acıbadem'den ulaşabilirsiniz.

Check up misafirleri için tüm lokasyonlarda ücretsiz otopark ve vale hizmeti mevcut. Check up birimlerinde check up yetkilileri tarafından gün içerisindeki panelinize uygun süreçler ile ilgili sözel olarak ve broşürler ile bilgilendiriliyorsunuz.

Check up panelinizi hangi lokasyonda yaptırmak istediğinizi randevu aşamasında çağrı merkezine, kontrol randevunuz içinse uygun günlerinizi check up yetkilisine iletmenizi öneriyoruz. Gerekli düzenlemeler çağrı merkezi ve check up yetkilileri tarafından gerçekleştiriliyor.

Size yardımcı olabildik mi?

EVET HAYIR