Check Up süresince sizi neler bekliyor? Öğrenmek için tıklayın
HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Acıbadem Check Up Programları

 1. Ana Sayfa
 2. Check Up Programları
Check Up Programları

Sağlık sorunu olmayan bir kişinin, olası hastalıklarının erken dönemde tespit edilmesini ve bunlara karşı önlem alınmasını amaçlayan; yaş, cinsiyet, kalıtsal (genetik) yapı ve çevresel faktörler dikkate alınarak yapılan sağlık taramasına check up denir.

Check Up Programlarımız

Acıbadem Hastaneleri ve Tıp Merkezlerinde yapılan Check Up Programları; kişinin yaşı, cinsiyeti, genetik özellikleri, yaşam şekli, geçmiş sağlık öyküsüne göre planlanıyor. Kişinin taşıdığı risk faktörleri de göz önüne alınıyor. Örneğin orta yaşlı erkeklerde prostat kanseri açısından taramalar önem taşırken, orta yaşlı kadınlarda ise meme ve rahim taramaları önem kazanıyor. Çeşitli hastalıklara yatkınlığı olan kişiler için tarama programları uygulanabiliyor.

Acıbadem Check Up Programları arasında; Kadın Genel Check Up, Erkek Genel Check Up, Çocuk Check Up ve Çocuk Kalp Sağlığı Check Up, Her Daim Genç Geriatri Check Up, Kemik Erimesi, Kalp ve Akciğer gibi Tarama Programları, Diyabet Paneli, Onkolojik Beslenme Programları ve Diyet Programları yer alıyor.

Koruyucu hekimlik / check up anlayışı nedir?

Check up programlarında uygulanacak temel tarama teknikleri sonrası, hekiminiz tarafından sağlık risklerini ortadan kaldırmaya ve azaltmaya yönelik olarak yaşam ve beslenme tarzı değişiklikleri, koruyucu aşılar, kişisel beslenme ve egzersiz önerileri getirilir.

Check up ile hastalık riskleri yok edilebilir mi?

Genetik riskler dışındaki pek çok çevresel risk ve yaşam tarzı riskleri yok edilebilir veya azaltılabilir. Sadece tetkikler değil, detaylı bir özgeçmiş, ailevi risklerin sorgusu, muayene ve hastaya kendi kendini muayene bilgisi de verilmeli / sağlanmalıdır.

Hastalık bir kere baş gösterdikten sonra riskler (tedavi riskleri de dahil) katlanarak artar. Hastalıkla baş etmenin en akılcı yolu düzenli sağlık kontrolü ile önlem almaktır.

Kimler Check Up yaptırmalı? Sağlıklı bir kişinin yılda bir kez check up yaptırması neden önemlidir?

Sağlıklı bir kişinin yılda bir kez check up yaptırması özellikle erken bulgu vermeyen yani klinik olarak kişide henüz şikayete yol açmayan risklerin anlaşılmasında çok önemlidir. Riskler hem laboratuvar testleriyle aydınlatılabilir, hem de detaylı bir tıbbi özgeçmiş sorgulaması ve muayene ile ortaya çıkarılabilir.

Kişiye bu şekilde bilgilendirme yapılarak daha risksiz bir hayat sürmeye yönlendirilir. Yıllık sağlık kontrolü, hekiminizin önceki yıla ait sonuçları karşılaştırması ve sağlığınızdaki değişimleri ve riskleri izlemesi açısından önemlidir.

Erişkin yaşlardan itibaren, herhangi bir şikayet ya da endişeniz olmasa bile yılda 1 kez yaptıracağınız sağlık kontrolü ile olası hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Hastalıkların Erken Teşhisinde Check-Up'ın Rolü

 • Düzenli sağlık taramaları ile hastalık henüz bulgu vermediği bir safhada yakalanabilirse birçok hastalık ileri evrelere gelmeden önlem alınabiliyor.
 • Yaşam tarzımız son birkaç yüzyılda çok değişti. Toksinler, iyonizan radyasyon, rafine besinler kanser başta olmak üzere birçok hastalık için risk faktörü oluşturuyor. Check up ile artan hastalık risklerine karşı, hastalık oluşmadan önlem alınabiliyor.
 • Kardiyovasküler hastalıklar erken safhada yakalanıp yok edilebiliyor veya tedavi edilebiliyor.
 • Genetik, cinsiyet yaş, ırk gibi risk faktörlerine göre oluşturulmuş check up programları ile bu risklerin oluşturabileceği erken dönem belirtiler değerlendirilebiliyor.
 • Kendi kendini muayene eğitimi check-up sırasında verilebiliyor.
 • Diş hekimliği muayenesi ile oral kanserlerin önüne geçilebiliyor.
 • Diyetisyen görüşmesiyle beslenme tarzında olumlu değişikler için kişi teşvik ediliyor.

Hangi kanserler check up ile teşhis edilir?

Pek çok kanser türünün riskleri bir yere kadar tarama ile değerlendirilmiş olur. Kesin tanılar ise ancak biyopsi ile konur. Biyopsi öncesine kadar hiçbir bulgu kesinmiş gibi değerlendirilmemelidir. Çok detaylı görüntülemeler check up taraması için uygun değildir. Gereksiz ileri tetkiklere sebep olurlar.

Düzenli tarama programları ile en sık erken tanı konulan kanserler şunlardır:

 • Kolorektal kanserler, akciğer kanserleri, erkeklerde prostat, kadınlarda meme ve rahim ağzı kanserleri (PAP smear ve HPV testi ile).
 • Kansere giden yolda kanseri tetikleyen, metabolizmayı bozan birçok sorun vardır. Bu tür sorunların saptanması da en az kanserin saptanması kadar önemlidir (Örneğin obezite ve kanser ilişkisi).
 • En sık rastlanan ve en ölümcül olan akciğer ve bağırsak kanserleri ile, kadınlarda meme, rahim ve tiroid, erkeklerde prostat kanserinin erken teşhisi için düzenli sağlık taraması yapılabilmektedir.
 • Kadınlar için düzenli taramalarda için sıklık ve öncelik şu kanserlerdedir: 1. Meme 2. Rahim 3. Tiroid kanserleri
 • Erkekler için düzenli taramalarda için sıklık ve öncelik şu kanserlerdedir: 1.Prostat 2. Kolorektal 3. Mide, 4. Kaposi 5. Oral (Dudak, ağız içi) 6. Mesane 7. Akciğer Kanseri (Türkiyede en sık) 8. Karaciğer, 9. Non Hodgkin lenfoma.

Size yardımcı olabildik mi?

EVET HAYIR