CYBERKNIFE

Cyberknife Nedir? CyberKnife, tüm vücutta milimetrik doğrulukla kanser tedavisi yapmak için tasarlanmış robotik radyocerrahi sistemidir. Bu sistem sayesinde radyasyon demetleri odaksal olarak kullanılarak, beyin ve vücuttaki kanserli dokular yüksek dozlarla tedavi edilebiliyor. Normal dokular, radyasyonunun etkilerinden yüksek düzeylerde korunabiliyor.

Bilgisayar kontrollü robot teknolojisi ile tedavi cihazı, hasta etrafında adeta dans eder gibi dönerek ve yüzlerce açıdan ışınlama yaparak tedaviyi gerçekleştiriyor. CyberKnife cihazı, içerisinde birçok gelişmiş yüksek teknolojiyi barındıran alt sistemlerden oluşuyor; görüntüleme kılavuzluğunda tümörün yerini saptayan sistem, ileri derece hassas, bilgisayar kontrollü robot ve modern robotik hasta pozisyonlandırma sistemi... Tüm bu sistemler yüksek hassasiyetle tümörün tedavisini kolaylaştırıyor.

Temel olarak CyberKnife, sanayide kullanılan robotlar üzerine yerleştirilmiş olan gelişmiş bir lineer hızlandırıcıdır. Radyasyon demetlerini odaksal olarak kullanarak, beyin ve vücutta, özellikle erişiminde problem yaşanan kanserli bölgeleri yüksek dozlarda ışınla tedavi ederken, normal dokuların maksimum oranda korunabilmesine olanak sağlayan bir Stereotaktik Radyocerrahi (SRC) cihazıdır. Koordinatlar yardımıyla bir hedefin tedavisi anlamına gelen Stereotaktik Radyocerrahi (SRC), üç boyutlu olarak koordinatların belirlenmesini takiben, yüksek dozda uygulanan radyasyonla tümörün tek seansta tamamen harap edilmesi anlamına geliyor. Bu tedavi birden fazla seansta, genellikle 3-5 seans uygulandığında tedavinin adı Stereotaktik Radyoterapi (SRT) olmaktadır.