SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN


BESLENME VE DİYET

Acıbadem Sağlık Grubu Beslenme ve Diyet bölümlerimiz hastane ve tıp merkezlerimizde hizmet vermektedir. Birimimizde toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturmak ve hastaların iyileşme sürecini destekleyecek beslenme ve diyet hizmetleri sunulmaktadır.

Beslenme ve Diyet bölümlerimizde alerji-besin intoleransı, diyabet ve gebelik durumlarına özgü beslenme planları ile kilo yönetimi programları oluşturulmakta, yeme bozuklukları ve obezitenin tanı ve tedavisine de yer verilmektedir. 

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44

Beslenme ve Diyet Bölümü Doktorları


Beslenme ve Diyet Bölümü Tanı Tedavi Hizmetleri

Acıbadem Sağlık Grubu Beslenme ve Diyet bölümleri; hastalıklara uygun beslenme tedavisi, bebek, çocuk, erişkin, yaşlı ve gebe-emzikli beslenmesi alanlarında hizmet vermektedirler.

Hastalıklarda Beslenme

Hastane ve tıp merkezlerimizde ayaktan veya yatarak hizmet alan tüm hastaların, hastalıklarına uygun tanı ve tedavi hizmetleri planlanmakta ve uygulanmaktadır. 

Sporcu Beslenmesi

Spor fiziksel olarak performans gerektiren bir aktivitedir. Performansın yüksek seviyede kullanılması için düzenli antrenman yanında sağlıklı, düzenli ve kaliteli gıdalardan oluşan bir beslenme planının yapılması ve uygulanması çok önemlidir.

Acıbadem Sağlık Grubu beslenme ve diyet uzmanları sporcunun yaptığı spor dalını, vücut komposizyonu ölçüm sonuçlarını, kişisel özelliklerini ve büyüme ve gelişme döneminde olup olmama durumlarını göz önünde bulundurarak beslenmesini planlar ve takibini yapar. Sporcuların hem antrenman dönemlerinde, hem müsabaka öncesi ve sonrasında beslenme ihtiyaçlarını belirleyip, beslenme programını düzenler.

Gebe-Emzikli Beslenmesi

Gebelik süreci ve emzirme döneminde annenin düzenli ve sağlıklı beslenmesi bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemlidir. Hamile kişilerin gebelik süreci içerisinde fazla kilo almaması, anne ve bebeğin tüm besin ihtiyaçlarının yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanması birçok riski ortadan kaldırır. Emzirme döneminde kaliteli ve yeterli süt oluşumunun desteklenmesi bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca annenin emzirme döneminde kilo kontrolünün sağlanması yine sağlıklı bir beslenme planı ile mümkün olacaktır. Acıbadem Sağlık Grubu beslenme ve diyet uzmanları bu dönemlerde anne ve anne adaylarının beslenmesini planlar, eğitimini yapar ve takip eder.

Diyabet Beslenmesi

Diyabet tedavisinin temelini sağlıklı beslenme oluşturur. Diyabet hastalığının komplikasyonlarının oluşmasını engellemek, tedavinin devam edebilmesi ve yaşam kalitesinin artması açısından diyabetli kişiye özel beslenme tedavisi, eğitimi ve takibi, beslenme ve diyet uzmanı tarafından oluşturulur.

Bebek-Çocuk-Erişkin Beslenmesi

Her yaşta sağlıklı olmak için, bulunulan yaşın besin gerekliliklerini bilerek beslenmek gerekir. Acıbadem Sağlık Grubu beslenme ve diyet uzmanları yaş ve dönemsel özelliklere göre beslenme ve diyet programları oluşturur.

Kilo Alma Programı

Vücut ağırlığının boy uzunluğuna oranla daha az olmasına zayıflık denir. Kilo almak için rastgele seçilmiş kalorisi yüksek, besin değeri düşük bir beslenme planı değil, yeterli ve dengeli bir beslenme tedavisi uygulanmalıdır. Bunun için Acıbadem Sağlık Grubu beslenme ve diyet uzmanları zayıf olan kişinin sağlık problemlerinin olup olmama durumlarına, vücut kompozisyon ölçümlerine, kişisel ve fiziksel özelliklerine uygun beslenme tedavisini planlar ve takip eder.

Alerji - Besin İntoleransı ve Beslenme

Besin alerjileri, bebeklik döneminden başlayarak insan hayatını etkilemektedir. Bu nedenle alerjisi olan bireylerin beslenmesine, çok küçük yaşlardan itibaren dikkat edilmelidir. Beslenme ve diyet uzmanları bireylerin besin alerjileri nedeniyle diyetlerinden çıkardıkları besinlerin, yetersiz ve dengesiz beslenme durumuna yol açmaması için bireylerin sağlıklı şekilde beslenmesini planlar.

Kilo Verme-Kilo Yönetimi

Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olan şişmanlık ya da diğer adıyla obezite; günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Birçok kronik hastalık arasında obezite, tedavi olasılığı yüksek olan durumlardan biridir. 

Yeme Davranış Bozukluklarında Beslenme

Yeme bozukluğu tedavisinde amaç; bozulmuş yeme davranışını değiştirerek yemek konusuna farklı bir yaklaşım getirmek ve yeni bir yeme düzeni kurmaktır. Acıbadem Sağlık Grubu diyetisyenleri yeme bozukluğunun tanımlanmasında, tedavisinde, izlenmesinde, hastanın desteklenmesi ve rehabilitasyonunda multidisipliner ekip içerisinde çalışırlar.

Yeterli, Dengeli ve Sağlıklı Beslenme (Bireysel Beslenme Danışmanlığı)

Kişiler için geliştirilen beslenmenin sağlıklı, yeterli ve dengeli olması için bireye özgü planlanması gerekir. Her bireyin günlük enerji ve besin ögesi ihtiyacı farklıdır. Acıbadem Sağlık Grubu beslenme ve diyet uzmanları yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, hastalık durumu, kan bulguları, sosyal çevre ve beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak bir beslenme programı oluşturmaktadır.

Kilo Koruma

Yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, vücut kompozisyonu ve fiziksel aktivite durumuna göre hedef kilosuna ulaşmış kişiler Acıbadem Sağlık Grubu beslenme ve diyet uzmanları tarafından kilo koruma programına alınır. Bu program ile verilen kiloların geri alınması önlenir ve kişinin ideal kilosunu koruması sağlanır.

Kurum Beslenmesi

Acıbadem Sağlık Grubu Beslenme ve Diyet bölümlerinde kurum çalışanlarının sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlamaya yönelik menü planlama hizmetleri verilmektedir. Alınan yiyecek ve içecek hizmetinin kalitesini artırmaya yönelik önerilerde bulunarak uygulamaları takip edilmektedir.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44