SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİNÇocuk El Cerrahisi bölümünde doğumsal el farklılıklarının tanısı ve cerrahi yöntemlerle tedavisi gerçekleştiriliyor.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44

Çocuk El Cerrahisi Bölümü Doktorları


Çocuk El Cerrahisi Bölümü Tanı Tedavi Hizmetleri

Çocuk El Cerrahisi Kliniği’nde çocukların el ve kol sorunlarına yönelik hizmet veriliyor. Bu kapsamda, doğuştan görülen el ve kol sorunları, parmaklardaki yokluklar, yapışıklıklar, fazladan parmaklar, doğumsal felçler; çocuk kırıklarına bağlı yanlış kaynama ile deformiteler tedavi edilebiliyor.

Aynı kapsamda çocukluk döneminde sıklıkla karşılaşılan el ve kol yaralanmaları ile ön kol ve dirsek kırıklarına da müdahale edilebiliyor.

Doğumsal el farklılıkları

İnsan kolunun oluşumundaki basamaklardan birinde görülen sorun nedeniyle, bazı bebekler farklı görünümlerdeki ellerle doğabiliyor. Bazı doğumsal el farklılıkları genetik bir nedene bağlı oluşabilirken, çoğu doğumsal el farklılığa da bir nedene bağlı olmadan gelişiyor.

Sık görülen doğumsal el farklılıkları ve tanı yöntemleri

Doğumsal el farklılıkları, kolu oluşturan parçalarda eksiklik veya elde fazlada parçaların olması, elin bazı bölümlerinin aşırı veya yetersiz büyümesi ile eli oluşturan bölümlerin yapışık olması şeklinde sınıflandırılabiliyor.

Her yirmi doğumdan birinde ellerde büyük veya küçük bir farklılık bulunuyor. Bu farklılığın tanınması ve eğer varsa tedavi ihtiyacının belirlenmesi için bebeğin bir el cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekiyor. Doğumsal farklılıklara genetik kökenli başka tıbbi durumlar eşlik edebiliyor ve bu durumların belirlenmesi için ileri tetkik ve muayene gerekebiliyor.

El farklılıklarının tedavisi

Cerrah tarafından yapılan muayene ile doğumsal el farklılığının tipi belirleniyor ve uygun tedavi yöntemi belirleniyor. Fazla parmaklar ameliyatla alınabiliyor ve gerekirse kalan parmaklar daha kullanışlı hale getirilebiliyor.

Elin kullanımını bozan durumlarda el fonksiyonları ameliyatla düzeltilebiliyor. Pediyatrik el cerrahisi ile yapışık parmaklar ameliyatla ayrılabiliyor.

Bazı doğumsal el farklılıklarında kullanımı iyileştirmek için fizik tedaviye ihtiyaç duyulabiliyor. Bazı durumlarda ise herhangi bir müdahale gerekmiyor.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44