SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİNCrohn hastalığı ve ülseratif kolit, mide-bağırsak kanalının kronik ve tekrarlayıcı hastalıklarıdır. Genel olarak inflamatuar bağırsak hastalıkları olarak adlandırılırlar. 

Acıbadem Sağlık Grubu bünyesindeki Crohn ve Kolit Merkezi'nde Crohn ve ülseratif kolit hastalarına multidispliner yaklaşım çerçevesinde; gastroenterolog, radyolog, patolog, cerrah ve hemşirelerden oluşan bir ekiple ayaktan ve yatarak tanı ve tedavi hizmeti sunulmaktadır.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44

Crohn ve Kolit Merkezi Bölümü Doktorları


Crohn ve Kolit Merkezi Bölümü Tanı Tedavi Hizmetleri

Crohn Hastalığı

Crohn hastalığı sindirim kanalının iltihaplanma ve ülserler (yaralar) ile karekterize kronik bir bağırsak hastalığıdır. Ağızdan anüse kadar bağırsağın herhangi bir yerini tutabilirse de en sık ince bağırsağın son bölümü ve kalın bağırsakta hastalığa neden olmaktadır. Uzun süreli, müzmin ancak tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Crohn Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Hastalığın tanısı, hastalığın öyküsü, fizik muayene, labarotuar bulguları ve ince ve kalın bağırsakların görüntüleme yöntemleri yardımı ile konululabilir. Dışkı ve kanın laboratuarda değerlendirilmesi önemlidir. Kalın bağırsaklar ve ince bağırsağın son bölümü kolonoskopi adı verilen optik ve fleksibil bir aletle ayrıntılı olarak görüntülenebilir. Mide- bağırsak kanalı biyopsi alınmasına duyarlı olmadığı için hasta hiçbir şey hissetmeden hasta bölgelerden parça alınabilir. Alınan parçaların patolojik açıdan mikroskop ile değerlendirilmesi hastalığın tanınmasını sağlar. Ayrıca ince bağırsağın radyolojik tetkiki, karın bölgesinin bilgisayarlı tomografisi ve manyetik reznonansı da (MR) tanıya yardımcı olan tetkiklerdir.

Crohn Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Crohn hastalığının tedavisi hastalığın şiddetine ve hastalığın tutulum yerine (ince bağırsak, kalın bağırsak, makat vb.) göre belirlenir. Genellikle ağızdan alınan ilaçlar ve makattan verilen lavmanlar ile tedaviye başlanılır.

Ülseratif Kolit

Ülseratif kolit, kalın bağırsağın iç yüzünü döşeyen tabakada gelişen iltihabi bir bağırsak hastalığıdır. Lezyon, yani yaralar, tipik olarak yüzde 95 olguda bağırsağın son bölümü olan rektumdan başlar ve kalın bağırsağın başlangıcına doğru yayılır. Ülseratif kolitin belirtileri ve belirtilerin şiddeti, yaranın oluştuğu bölgeye göre değişebilmektedir.

Ülseratif Kolit Tanısı Nasıl Konur?

Ülseratif kolit zaman zaman şiddetlenebilen zaman zaman da sessiz seyreden bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri ve belirtilerin şiddeti ise, yaranın oluştuğu bölgeye göre değişmektedir. Kalın bağırsaktan kanamayla birlikte görülen ishal ya da kabızlık ve bunlara eşlik eden karın ağrısı, ülseratif kolit olabileceği şüphesini doğurmaktadır. Tanı koyma sürecinde Dışkı tahlili, Kolonoskopi, Bağırsak mukozası biyopsisi, Bağırsak filmi tetkikleri yapılmaktadır.

Ülseratif Kolit Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarında, ilk tedavi seçeneği genellikle ilaç tedavisidir. Ancak bunların yan etkisi olan ilaçlar olduğu, uzun süre kullanılmaması ve özellikle gençlerde ilaç tedavisinin planlanması gerektiğinin unutulmaması gerekir. İlaç tedavisi uygulanan hastalarda, uzun bir süre sonunda olumlu sonuç alınamazsa cerrahi tedavi seçeneği değerlendirilmektedir.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44