Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor)

  1. Ana Sayfa
  2. Esansiyel Tremor
Esansiyel Tremor  | dbs-beyinpili.com

Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor) Nedir?

Tremor, titreme anlamına gelir ve farklı birçok hastalıkla birlikteliği olabilir. Parkinson Hastalığı, Esansiyel Tremor(ET), Ortostatik Tremor, Serebellar Patoloji, Periferik Nöropati ve Alkol yoksunluğu gibi birçok hastalığın bulgusu veya bir ilacın yan etkisi olarak titreme görülebilir. Tremor postural, istirahat ve hareket tremoru olarak sınıflandırılabilir. Günlük pratikte en sık rastlanılan hareket bozukluğu olan Esansiyel tremor cinsiyet farkı gözetmeksizin sıklıkla 60 yaş üzerinde gözlenir. Titremeler; yemek yerken veya yazı yazarken kişiyi rahatsız edecek boyutlara gelebilir. Titreme şikayeti ile gelen hastaya ailede Esansiyel tremor (el titremesi) öyküsü olup olmadığı sorulmalıdır. Esansiyel tremor sıklıkla tek taraflı ve elde başlar, hastalık ilerledikçe kafada sallanma, seste titreme ve bacaklarda titreme gözlenebilir.

Fizyolojik tremor (Normal) nedir?

Fizyolojik tremor; genellikle strese bağlı olarak gelişen olaylar sonucu meydana gelir. Anksiyete bozukluğu, kafeinli içecek tüketimi, aşırı yorgunluk, kan şekeri düşmesi sonucunda ellerde oluşabilecek geçici titremelere denir.

Patolojik Tremor (hastalığın eşlik ettiği) nedir?

Titremeye neden olabilecek beyinde ya da beyincikte bir hastalığın olması, kalıtsal bir hastalığın bulunması(esansiyel tremor) ya da parkinson hastalığının varlığında patolojik tremor olarak tanımlanır.

Tremor hangi hastalıklarla birlikte görülebilir?

Parkinson Hastalığı, Esansiyel Tremor(ET), Ortostatik Tremor, Beyincik rahatsızlıkları, Periferik Nöropati ve alkol yoksunluğunda karşımıza çıkabilir.

Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor) nedir? Ne sıklıkla karşımıza çıkar? Hangi yaş grubunda sık gözlenir?

Esansiyel Tremor kadın ve erkeklerde sıkça görülen hareket bozukluğunun bir tipidir. Genellikle 60 yaş ve üzeri insanlarda meydana gelir. Genellikle 60 yaş üstü insanlarda ve %70 oranında ırsi olarak görülür. Günlük yaşantımızda sıkça karşılaşılabilen bir durumdur. Yeni tanısı konmuş hastaların %5 ini 20 yaş ve üstü genç bir grup oluşturur. Hafif titremelerle başlayan hastalık, zamanla artmaya başlar.

Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor) neden oluşur? Hangi bulgularla başlar?

Esansiyel Tremor hastalığının kesin olarak bilinen bir nedeni yoktur. Vücudun yarısını etkileyen tremor, beyindeki yapıların fazla çalışmasıyla birlikte ortaya çıkar. Genellikle tek taraflı kollar ve ellerde başlayarak, hastalığın ilerlemesi ile birlikte diğer uzuvların (baş, bacaklar, dil ve ses gibi) etkilenmesine neden olur. Esansiyel Tremor, genellikle günlük ve basit işlerle uğraşırken ortaya çıkar. Örneğin; yazı yazarken, herhangi bir şeyi taşırken veya uzuvların hareketi esnasında görülür. Bazı kişilerde, özellikle stresli dönemlerinde hastalığın seyrinde artış gözlemlenebilir.

Tanı nasıl konulur?

Hekim tarafından incelenen bulgular ve yapılan testler sonucunda Esansiyel Tremor teşhisi konulur. Hastalığın derecesini değerlendirmek için hem fiziki, hem tarama testlerin mutlaka yapılması gereklidir.

Parkinson hastalığındaki tremor ile karışır mı?

Genellikle yaşlı hastalarda görülen titremeler çoğunlukla parkinson hastalığı ile karıştırılabilir. Esansiyel tremor hastalarında titremeler genellikle hareket halindeyken (yazı yazarken, su veya benzeri içecekler tüketirken ya da herhangi bir işle uğraşırken) görülür. Hastanın dinlendiği zamanlarda otururken, eli kucağındayken veya uyurken titremeler geçer. Parkinson hastalığını esansiyel tremordan ayıran en önemli özellik, Parkinson da dinlenirken titremelerin devam etmesidir. Ayrıca parkinson hastalarında titremelerin yanı sıra uzuvları kullanmada zorluk çekme ve hareketlerin yavaşlaması gibi ek bulgularda görülür.

Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor) tedavisi nedir?

Esasnsiyel tremor hastalarına, bulguya yönelik ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi ile sonuç alınamayan durumlarda cerrahi tedavi tavsiye edilir. En güncel cerrahi tedavi yöntemi olarak beyin stimulasyonu olarak bilinen beynin derin yapılarına yerleştirilen (elektrod) beyin pili ameliyatıdır

Beyin pili ameliyatının maliyeti nedir?

Beyin pili ameliyatı maliyet açısından yüksektir. Beyin pili ameliyatları, üniversite hastanelerinde olmak şartıyla sağlık bakanlığınca karşılanmaktadır.

Beyin pili ameliyatı nasıl yapılmaktadır ve bu süreçte hastayı neler bekler?

Hekim tarafından ameliyata uygun görülen hastaya, ameliyattan önce beyin MR’ı çekilir. Ameliyata girecek hastaya, (nöroloji uzmanları tarafından) gerekli ilaç düzenlemeleri yapılır. Ameliyat sabahında hastaya bölgesel anestezi yapılarak ameliyat esnasında hedefi bulmada yol gösterici olan çerçeve hastanın başına yerleştirilerek beyin BT’si çekilir. Öncesinde çekilen beyin MR’ı ve ve beyin BT’si bilgisayar ortamında karşılaştırılarak koordinatlar belirlenir.

Bu işlemlerden sonra hasta ameliyathaneye alınır ve herhangi bir ağrı duymaması için hafif anestezik bir ilaç verilir. Önceden belirlenen koordinatlara ulaşabilmek için cilt alanı ve elektronik çubukların geçeceği yer hazırlanır. Kalıcı elektronik çubukların nereye yerleştirileceğini belirlemek için, hekim ameliyat sırasında hasta ile konuşmaya ve muayene etmeye devam eder. Hasta tüm bu işlemler sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Belirlenen bölgeye yerleştirilecek olan elektronik çubuklar bir kapak yardımı ile sabitlenir ve bu işlemden sonra hasta tamamen uyutulur. Hastanın köprücük kemiğinin altında güç kaynağı için bir cep oluşturularak, cilt altından bir tünel açılır. Açılan tünel ile kafadaki elektronik çubukların kulak arkasından geçerek batarya ile cilt altında birleşmesi sağlanır. Beyin pili ameliyatı sonrasında ortalama hastanede kalış süreci 3 gündür.

Beyin pili takılan hastanın dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Beyin pili ameliyatında yaraların kolay iyileşebilmesi için yaklaşık 10 gün süre ile su değdirilmemesi gerekir. En uygun programlamanın yapılabilmesi için, hastanın sık olarak nöroloji poliklinik kontrolü olur. Ameliyat sonrasında hastanın güvenlik amacı ile kullanılan manyetik alanlardan geçmesinde herhangi bir sakınca görülmez.