Oksipital nevralji nedir?

  1. Ana Sayfa
  2. Oksipital Nevralji Nedir?
Oksipital nevralji nedir |dbs-beyinpili.com

Oksipital nevralji nedir?

Oksipital nevralji, 2. ve 3. boyun sinirlerinin dallarından çıkan ve başın arka tarafına uzanan oksipital sinirlerden kaynaklanır. Oksipital sinirler, kafanın en tepesinden ense köküne kadar olan hislerden sorumludur. Oksipital nevralji ense kökünden başlayarak, başın üzerine doğru uzanan elektrik çarpması hissi, karıncalanma veya ağrı ile ortaya çıkabilir.

Oksipital ağrının nedeni nedir?

Oksipital nevralji kafa travması, boyunda sinir sıkışması veya artrit gibi problemler sonucunda gelişebilirken, çoğunlukla herhangi bir sebep olmaksızın ortaya çıkabilir.

Oksipital nevralji ne sıklıkta karşımıza çıkar?

Oksipital nevralji nadir görülen bir hastalık tipidir. Fakat migren atakları ve baş ağrısı durumlarında oksipital sinirler etkillenebilir.

Oksipital Nevralji Tanısı Nasıl Konulur?

Hekim tarafından yapılan muayene sonucunda; hastada oksipital sinir dağılımı boyunca, ataklar arasında ağrılı ya da ağrısız olabilen, aniden batma şeklinde bir ağrı varsa, sinirlerin üzerinde aşırı hassasiyet oluyorsa ve sinirlerin üzerine uygulanan lokal anestezik sonrası ağrı geçiyorsa oksipital nevralji tanısı konabilir.

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Fizik tedavi, ısı uygulama, medikal,enjeksiyon, RF ile termokoagülasyon (radyofrekans enerjisi ile ısı oluşturulması sonucunda sinirler arasındaki iletişimin kesilmesi), stimulasyon, cerrahi dekompresyon (sinirlere baskı yapan oluşumların bağlantısının kesilmesi). Günlük pratikte enjeksiyon ile tanı koyulmuş olan hastalarda stimulasyon etkin tedavi seçeneklerinden biridir.