3D Tomosentezli Mamografi

  1. Anasayfa
  2. Erken Tanı
  3. 3D Tomosentezli Mamografi

Mamografinin 3 boyutlu şekli olarak tanımlanabilen tomosentez, dijital teknolojinin sunduğu yeni teknolojik olanaklardan biri. Aslında tomosentez de bir dijital mamografi cihazı. Cihazın kendisi ve çekim şekli mamografiye çok benziyor.

Nasıl Uygulanıyor?

Tomosentezin çekimi sırasında cihazdaki X-ışını tüpü sağa ve sola doğru hareket ediyor. Çok düşük radyasyon dozu vererek memenin farklı açılarda 1 mm. kalınlığında kesitlerle seri görüntülerini elde edilebiliyor. Bu işlemde alınan toplam radyasyon dozu, normal mamografide verilen doza eşit. Çekim sırasında meme, normal mamografiye oranla daha az sıkıştırılıyor. Genel olarak mamografi sırasında meme baskılansa da, ağrı duyulmuyor.

Tomosentezin Özellikleri Nelerdir?

Tomosentezin bazı özellikleri, mamografide sıklıkla karşılaşılan önemli hata kaynaklarını elimine etmek için geliştirilmiş.

Yoğun meme dokusunda hata payını düşürüyor: Yağ, destek doku ve süt üreten dokunun karışımından oluşan meme dokusu kanserli dokuyu gizleyebiliyor. Her kadında bu dokuların oranı farklılık gösteriyor. Özellikle süt üreten doku ve destek doku fazlaysa (yoğun meme), küçük kanser kitleleri kolaylıkla bu dokunun arkasına gizlenebiliyor. Bazen de tam tersine meme içindeki çeşitli dokular üst üste binerek kansere benzeyen ancak gerçek olmayan şüpheli görünümlere yol açabiliyor. Bu durumda ek filmler çekilmesi, hatta gereksiz biyopsiler yapılması bile gerekebiliyor.

Seri görüntüler sayesinde hata payı düşüyor: Statik tek bir görüntüyle sınırlı kalmıyor ve memeden seri görüntüler alıyor. Bu sayede dokular üst üste binmediği için hatalı tanı olasılığı çok azalabiliyor. Kanserli doku çok daha net olarak görülebiliyor. Böylece kanseri saptamak kolaylaşabiliyor.

Gereksiz işlemler engelleniyor: Diğer mamografik çekimlerdeki, çekim hataları nedeniyle yeniden istenebilen mamografi tetkikleri biyopsi ve ameliyat olma oranlarını düşürebiliyor.

Çekim konforu sunuyor: Tomosentez ile çekimde meme daha az sıkıştırılıyor.

3D Tomosentezli Mamografi cihazı Acıbadem’in Kadıköy, Maslak, Kozyatağı, Bakırköy, Bursa ve Ankara hastanelerinde bulunuyor.