Akciğer Kanserinde Küba Aşısı ve Yeni Tedaviler

  1. Anasayfa
  2. Kanserden Korunma
  3. Haberler
  4. Akciğer Kanserinde Küba Aşısı ve Yeni Tedaviler
Akciğer Kanseri Küba Aşısı

"Küba aşısı" olarak bilinen ilacın Türkiye dahil birçok ülkede kullanılıyor.

Dünyada en sık görülen kanserler arasında üçüncü olan akciğer kanserinde yeni tedaviler geliştiriliyor. Son dönemde hedefe yönelik tedaviler, bir başka deyişle akıllı ilaçlar ile dünyada "Küba aşısı" olarak bilinen bu tedaviler arasında yer alıyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Aziz Yazar, kansere karşı geliştirilen yeni tedavi yöntemlerini anlattı.

Prof. Dr. Aziz Yazar

Küba aşısı nedir?

Küba aşısı immünoterapötik bir ajan. Racotumomab 3.ve 4. “küçük hücreli dışı” akciğer kanserinde etkili oluyor. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri, akciğer kanserlerinin yüzde 80-85 gibi büyük bir oranını oluşturuyor.

Küba'da yapılan bir çalışmada birinci yılın sonunda, aşı verilen grup aşı verilmeyenlerle karşılaştırıldığında hayatta kalanların oranı yüzde 20 ve 2. yılın sonunda yüzde 14 daha fazla bulunmuş. Aşının son zamanlarda küçük hücreli akciğer kanserinde de etkili olabildiği, yapılan küçük çaplı çalışmalarda bildirildi.

Faz II (ilacın akciğer kanserinde etkili olup olmadığının test edildiği ve genellikle kişi sayıları 40-50 düzeylerinde olan) çalışmada etkinliği gösterildikten sonra birçok ülkede kullanılmaya başlandı. Ancak faz III (ilacın akciğer kanserinde standart tedavi ile karşılaştırıldığı ve daha fazla kişinin dahil edildiği) çalışma sonuçlanmadığı için henüz FDA onayı almadı.

Küba aşısı hakkında ayrıntılı bilgi ve diğer yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.