Cilt Kanserine Karşı Benlerinizi İyi İzleyin

 1. Anasayfa
 2. Kanserden Korunma
 3. Haberler
 4. Cilt Kanserine Karşı Benlerinizi İyi İzleyin

Acıbadem Altunizade Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emine Çiğdem Karadağ, ben takibinin cilt kanserinin erken teşhisi için önemli olduğunu belirterek benler ve kanserle ilişkisi hakkında bilgiler veriyor. Karadağ, özellikle risk grubundaki kişilerin benlerini düzenli olarak kontrol ettirmesi gerektiğini vurguluyor.

Dr. Emine Çiğdem Karadağ

 





 • Vücuttaki benlerin kansere dönüşme ihtimali var mı?

  1 Vücuttaki benlerin kansere dönüşme ihtimali var mı?

  Vücutta irili ufaklı mavi, siyah, kahverengi ya da cilt renginde benler hemen her insanda mevcuttur.

  Her ben kanser riski taşımasa da özellikle siyah olmak üzere, mavi ya da kahverengi ve siyah rengin bir arada olduğu benlerin kansere dönüşme ihtimali yüksektir. Bu renklerde olan benlerin risk faktörlerine maruz kalması kanserleşme ihtimalini daha da artırmaktadır.

 • Vücuttaki benlerin kansere dönüşme ihtimali var mı?

  2 Risk faktörleri nelerdir?

  Güneş maruziyeti cilt kanseri oluşumu için en önemli risk faktörüdür. Özellikle çocukluk çağında oluşan güneş yanıkları, ben kaynaklı malign melanom (ben kanseri) gelişim riskini artırmaktadır.

  Vücutta ben sayısının çok olması, ailede cilt kanseri öyküsü olması, doğuştan olan büyük kahverengi ya da siyah benlerin olması cilt kanseri için risk faktörleridir.

  Beyaz tenli ve renkli gözlü olan bireylerde cilt kanseri oluşum ihtimali daha fazladır.

 • Hangi durumlarda benlerden şüphelenmeliyiz?

  3 Hangi durumlarda benlerden şüphelenmeliyiz?

  Mevcut beniniz büyüyorsa, rengi değişiyorsa, sınırları düzensizleşiyorsa, kanama ya da kaşıntı varsa, birden fazla renk tonuna sahipse (kahverengi, siyah ya da mavi) mutlaka doktora başvurmalısınız.

  Yeni oluşan ve hızla büyüyen benler cilt kanseri şüphesi taşımaktadır.

 • Hangi tip cilt kanseri ben kaynaklıdır?

  4 Hangi tip cilt kanseri ben kaynaklıdır?

  Ciltteki melanosit hücrelerinden kaynaklı malign melanom adlı cilt kanseri genellikle benlerden köken almaktadır. Bazen direkt ortaya çıkabildiği gibi, sıklıkla mevcut benin risk faktörlerinin tetiklemesi sonucu halk arasında ‘benin kötüye dönmesi' şeklinde ifade edildiği gibi malign melanoma dönüşür.

  Malign melanom cilt kanserleri içerisinde daha agresif seyreden (yayılan) daha tehlikeli kanser türüdür. Erken teşhis edildiğinde ise tedavisi mümkün olan, hatta kemoterapi ve radyoterapiye gerek kalmadan sadece cerrahi tedaviyle tamamıyla iyileşme sağlanabilen cilt kanseri türüdür.

  Bu nedenle cilt kanserinin erken evrede yakalanması için hastanın benlerini takip etmesi, çok sayıda benleri olan hastaların da rutin doktor kontrollerine gitmeleri tavsiye edilir.

 • Benleri aldırmak kansere yol açar mı?

  5 Benleri aldırmak kansere yol açar mı?

  Halk arasında 'Benlere bıçak vurulmaz, bıçak değerse azar ya da kanserleşir' gibi oldukça yanlış bir görüş hakimdir. Bu inanış nedeniyle birçok hasta kanserleşmiş beni ihmal etmekte ve kanserin büyüyerek ileri evre haline gelmesine yani vücuda yayılmasına neden olmaktadır. İleri evre kanserlerde sıklıkla cerrahi yeterli olmamakta, radyoterapi ve kemoterapiye de ihtiyaç duyulmaktadır.

  Aslında oldukça basit tedavisi olan erken evre cilt kanseri bu yanlış görüş nedeniyle ciddi tedaviler gerektiren durumlara yol açmaktadır. Bu görüşün tam aksine, kanserleşme potansiyeli olan benin alınması kanser ihtimalini tamamen ortadan kaldırmaktadır.

 • Devamını Oku

  Kapat

 • Hangi yaş grubunda benlerin cilt kanserine dönüşme ihtimali fazla?

  6 Hangi yaş grubunda benlerin cilt kanserine dönüşme ihtimali fazla?

  Çocukluk çağında oluşan güneş yanıkları ileri dönemde cilt kanseri oluşum ihtimalini arttırmaktadır.

  Yine doğuştan olan büyük benlerin ve sürekli güneşe maruz kalan bireylerde güneş gören benlerin yıllar geçtikçe cilt kanserine dönüşüm riski mevcuttur.

 • Benlerden gelişen cilt kanserini nasıl önleyebiliriz?

  7 Benlerden gelişen cilt kanserini nasıl önleyebiliriz?

  Benlerin kansere dönüşümünde güneş ışınları ciddi tetikleyici faktör. Bu nedenle cilt kanserini önlemek için şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Özellikle açık tenli, açık renk gözlü, sarı saçlı veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen kişilerde cilt kanseri riski daha fazla olduğu için en az 50 faktör güneş koruyucu kullanılmalı, güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanmalı ve 2 saatte bir tekrarlanmalı,

  • Güneşin çok dik geldiği 10.00 - 16.00 saatleri arasında güneş temasından kaçınılmalı,

  • Güneşten koruyucu kremler yalnız güneşlenirken değil, günlük yaşamda da, özellikle yüz, boyun, ense, eller, kollar gibi sürekli olarak güneşe maruz kalan vücut bölgelerine de kullanılmalı,

  • Şapka takılmalı ve güneş ışıklarını tutmayan açık renkli kıyafetler giyilmeli,

  • 6 aydan küçük çocuklar direkt güneşe maruz bırakılmamalı,

  • Çocuklarda güneş yanığı olmamasına özen gösterilmeli.

  • Özellikle risk grubundakiler başta olmak üzere bireyler aralıklarla benlerini kontrol etmeli. Eğer mevcut benlerde şekil ve renk değişiklikleri, büyüme, iltihabı reaksiyon, kanama, kabuklanma ve kaşınma varsa cilt kanseri şüphesi nedeniyle uzman doktora başvurmalıdırlar.