Erken Teşhis Kolon Kanseri Tedavisinin de Yapı Taşı

 1. Anasayfa
 2. Kanserden Korunma
 3. Haberler
 4. Erken Teşhis Kolon Kanseri Tedavisinin de Yapı Taşı

Kalın bağırsağın iç yüzeyinde oluşan hücre değişimleriyle ortaya çıkan kolon kanseri, ülkemizde en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında yer alıyor. Birçok kanser türünde olduğu gibi, kolon kanserinde de hiçbir şikayet olmasa erken teşhis testlerinin yapılması, tedavinin başarısı için büyük önem taşıyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Melih Paksoy

Acıbadem Fulya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Melih Paksoy, kolon kanserinin tedavi yöntemlerini ve risk faktörlerini azaltmak için yapılabilecekleri anlatıyor. • Kolon kanserinde hangi tedavi yöntemleri uygulanıyor?

  1 Kolon kanserinde hangi tedavi yöntemleri uygulanıyor?

  Kolon kanserinde tümörün yerleşimine göre onkolojik cerrahi prensiplerine uygun olarak rezeksiyon (hastalıklı bölgenin cerrahi yöntemle çıkarılması) işlemleri uygulanır.

  Tümör, bulunduğu kolon parçasıyla birlikte ve tümörün yayılma olasılığı olan lenf düğümlerini de içeren tarzda çıkartılır. Tümör sağ kolonda ise sağ kolon rezeksiyonu, sol kolonda ise sol kolon rezeksiyonu uygulanır. Bu rezeksiyonlar laparoskopik (kapalı) veya açık cerrahi ile gerçekleştirilir.

  Ameliyat sonrasında Tıbbi Onkoloji bölümünde eğer gerekliyse kemoterapi ile tedavisine devam edilir.

 • Ameliyat sonrası günlük yaşamı zorlaştıran değişiklikler olur mu?

  2 Ameliyat sonrası günlük yaşamı zorlaştıran değişiklikler olur mu?

  Hastanın günlük yaşantısında ameliyat sonrası bir değişiklik olmuyor. Hasta, ameliyat sonrası sosyal ve iş yaşamına normal bir şekilde devam eder.

 • Kolon kanseri cerrahisinin başarı oranı nedir?

  3 Kolon kanseri cerrahisinin başarı oranı nedir?

  Hastanın evresine göre başarı şansı %90-100'dür, uzak metastazları olmayan hastalarda tam anlamıyla iyileşme sağlanabilir.

 • Kolon kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süresi nedir? Hastaların cerrahi sonrası nelere dikkat etmesi gerekir?

  4 Kolon kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süresi nedir? Hastaların cerrahi sonrası nelere dikkat etmesi gerekir?

  Ameliyat sonrası onuncu gün kontrole gelen hastalar cerrahi olarak iyileşmiş kabul edilirler. Sonrasında cerrahi açıdan dikkat edilmesi gereken bir durum yoktur. Normal beslenme düzeniyle yaşamlarını sürdürürler.

 • Devamını Oku

  Kapat

 • Kolon kanseri tedavisinde hayatta kalım oranı – yaşam süresi nedir?

  5 Kolon kanseri tedavisinde hayatta kalım oranı – yaşam süresi nedir?

  Bu, evreye göre değişmektedir. Evre 1-2 'de beş yıllık yaşam oranları %70-80 iken, Evre 3'te %40-60 ve Evre 4'te %20-30’dur.

 • Kolon kanserinin erken teşhisi nasıl yapılır? Korunma yolları nelerdir?

  6 Kolon kanserinin erken teşhisi nasıl yapılır? Korunma yolları nelerdir?

  Diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis kolon kanserinde de tedavinin başarı oranını artması açısından önemlidir. Ailelerinde (birinci derece yakınları) kolon kanseri öyküsü olmayanlar 50 yaşından itibaren kolonoskopi yaptırmalı, ailede kolon kanseri geçmişi varsa bu inceleme 45 yaşından itibaren uygulanmalıdır. Ayrıca Check Up uygulamaları yapılmalı, gaitada gizli kan tetkiki 40 yaşından itibaren istenmelidir.

  Diyette sebze-meyve ağırlıklı tarzda beslenmek çevresel faktörlerin etkisini azaltacaktır. Sigara ve alkolün tüketilmemesi de sindirim sistemi kanserlerini azaltıcı yönde etki eder.