Güncel teknolojiyle üretilmiş bir radyolojik tanı cihazı olan Flash CT, başta kardiyak ve akciğer taraması olmak üzere tüm vücudu 4 saniye gibi kısa bir sürede, üstelik yüzde 80 daha az radyasyonla tarayabilme özelliğine sahip. Ayrıca 0,25 saniyede kalp anjiyosu yapabilen Flash CT, 0,6 saniyede nefes tutulmasına ihtiyaç duyulmadan akciğer çekimi yapabiliyor ve radyasyona aşırı duyarlı bölgelere yüksek dozda radyasyondan koruyabiliyor.

Flash CT, 78 santimlik çapı ile kapalı yer korkusu (Klostrofobi) olanlara ve obezite hastalarına büyük kolaylık sağlıyor. Flash CT hızlı çekim yapabilme özelliği ile çocuk ve travma geçirmiş hastaların kısa sürede taramalarının yapılmasını ve zamanında müdahale edilmesine yardımcı oluyor.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

Flash CT ile başta kardiyak ve akciğer taraması olmak üzere vücudun birçok bölgesinden görüntü elde edilebilir.

Nasıl uygulanır?

Hasta, cihazın hareketli bölümüne yatırılır. Bazı durumlarda hastadan nefesini tutması istenebilir; ancak cihaz çok hızlı olduğu için çekim, çok kısa sürede gerçekleştirilir. Bu özelliği kardiyak check up programlarında, kalp damarlarının görüntülenmesinde büyük kullanım kolaylığı sunar.