• Akciğer Kanserinde Küba Aşısı ve Yeni Tedaviler Umut Veriyor

  Akciğer Kanserinde Küba Aşısı ve Yeni Tedaviler Umut Veriyor

  Acıbadem Altunizade Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Aziz Yazar, kansere karşı geliştirilen yeni tedavi yöntemlerini anlattı.

  Devamını Oku
 • Cilt Kanserine Karşı Benlerinizi İyi İzleyin

  Cilt Kanserine Karşı Benlerinizi İyi İzleyin

  Acıbadem Altunizade Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emine Çiğdem Karadağ, ben takibinin cilt kanserinin erken teşhisi için önemli olduğunu belirterek benler ve kanserle ilişkisi hakkında bilgiler veriyor. Karadağ, özellikle risk grubundaki kişilerin benlerini düzenli olarak kontrol ettirmesi gerektiğini vurguluyor.

  Devamını Oku
 • Erken Teşhis Kolon Kanseri Tedavisinin de Yapı Taşı

  Erken Teşhis Kolon Kanseri Tedavisinin de Yapı Taşı

  Kalın bağırsağın iç yüzeyinde oluşan hücre değişimleriyle ortaya çıkan kolon kanseri, ülkemizde en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında yer alıyor.

  Devamını Oku
 • Kolon Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Kolon Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Acıbadem Fulya Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Özdal Ersoy, Mart ayı Kolon Kanseri Farkındalık Ayı'nda erken teşhis için bilinmesi gerekenleri anlattı.

  Devamını Oku
 • 10 Soruda Rahim Ağzı Kanserinden Korunma

  10 Soruda Rahim Ağzı Kanserinden Korunma

  Rahim ağzı kanseri düzenli tarama ve aşılama ile önlenebilen tek kanser türüdür. Kanserli hücrelerin daha oluşmadan erken tanıyla tespit edilmesi önem taşıyor.

  Devamını Oku
 • Kanser fobisi kanserden daha yaygın

  Kanser fobisi kanserden daha yaygın

  Uzmanlarımız, 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında yaptığı açıklamada, kanser fobisini bir başka adıyla karsinofobiyi, günlük hayatımızı etkileyecek boyuttan çıkarabilmek için 6 önemli öneride bulundu.

  Devamını Oku
 • Meme Kanseri Belirtilerini İyi Gözlemleyin

  Meme Kanseri Belirtilerini İyi Gözlemleyin

  Erken tanının hayat kurtardığı meme kanserinde, kanserin belirtilerini anlamak büyük önem taşıyor. Kadınların memelerindeki değişiklikleri gözlemlemeleri ve hekime başvurmaları meme kanserinde erken teşhis sağlıyor, böylece tedavinin başarı oranı yükseliyor.

  Devamını Oku
 • Doğru bilinen yanlışlar

  Doğru bilinen yanlışlar

  Kanser her zaman ağrıya yol açar

  Yanlış. İlerlemiş kanser hastalarında ağrı daha çok görülmektedir. Bazı kanser türlerinde tam aksine ağrı olmamakta ve sadece tetkiklerle anlaşılmaktadır.

  Devamını Oku
 • Akciğer Kanserinde Erken Teşhis için Taramalarınızı Yaptırın

  Akciğer Kanserinde Erken Teşhis için Taramalarınızı Yaptırın

  Akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alan öksürük, çoğunlukla başka nedenlere bağlı olduğu düşünülerek yeterince önemsenmiyor. Oysa iki haftadan uzun süren, giderek artan ve nedeni belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanserinin temel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı balgamda kan görülmesi veya balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserinde önemli belirtiler olarak biliniyor.

  Devamını Oku
 • Akciğer Kanserinin 10 Belirtisi

  Akciğer Kanserinin 10 Belirtisi

  Akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alan öksürük, çoğunlukla başka nedenlere bağlı olduğu düşünülerek yeterince önemsenmiyor. Oysa iki haftadan uzun süren, giderek artan ve nedeni belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanserinin temel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı balgamda kan görülmesi veya balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserinde önemli belirtiler olarak biliniyor.

  Devamını Oku
 • Kanserin Erken Teşhisi için 10 Test

  Kanserin Erken Teşhisi için 10 Test

  1. Mamografi: Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinin başında gelen meme kanserinin erken teşhisi için sürekli takip yapılması çok önemli. Meme kanseri riski taşımayan tüm kadınların da 40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak mamografik takiplerinin yapılması gerekiyor. Ailesinden meme kanseri öyküsü olan kadınlarınsa 25 yaşından itibaren doktor kontrolünde olmaları büyük önem taşıyor.

  Devamını Oku
 • Kişisel tedavi kanserin geleceğine damga vuracak

  Kişisel Tedavi Kanserin Geleceğine Damga Vuracak

  Geçmişte ‘amansız hastalık’ olarak adlandırılan ancak son yıllarda tıpta ve teknolojide hızlı gelişmeler sayesinde tedavisi mümkün hale gelebilen kanser, birkaç yıl içinde bambaşka tanı ve tedavi yöntemleriyle karşımıza çıkacak. Ülkemizde görülme sıklığı artan kanserde immünoterapi ve hedefe yönelik tedaviler ile etkinliği yüksek, yan etkisi az biyolojik tedavilerin önemli gelişmeler olduğunu söyleyen Acıbadem Maslak Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

  Devamını Oku
 • Hodgkin Lenfoma Ve Non-Hodgkin Lenfoma Nedir?

  Hodgkin Lenfoma Ve Non-Hodgkin Lenfoma Nedir?

  Hodgkin lenfoma, vücutta enfeksiyon ve diğer hastalıklara karşı savaşan lenf sistemlerinde oluşan kanser türüdür. Herpes virüsü (epstein barr), HIV virüsü ve kızamık gibi hastalıklar hodgkin lenfomaya sebep olabilir.

  Devamını Oku
 • Tiroit Nodüllerinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Tiroit Nodüllerinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Vücut içerisinde önemli işlevleri bulunan tiroit hormonları, boynun alt kısmında ve soluk borusunun ön tarafında yer alan tiroit bezi tarafından salgılanıyor. Tiroit hormonlarının gerektiğinden az ya da çok salgılanması pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebiliyor.

  Devamını Oku
 • Lenfoma Bu Belirtilerle Ortaya Çıkıyor

  Lenfoma Bu Belirtilerle Ortaya Çıkıyor

  Boyun, koltuk altı ve kasıktaki şişlikler geçirilen enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkabiliyor. Ancak herhangi bir enfeksiyon geçirmediyseniz ve bu şişlikler büyüyorsa bir hematoloji uzmanına görünmeniz önem taşıyor.

  Devamını Oku
 • Kanser Fobisi İle Başa Çıkmanın 7 Yolu

  Kanser Fobisi İle Başa Çıkmanın 7 Yolu

  Hasta olmak herkes için normal ve anlaşılabilir bir durum. Kanser de bu hastalıklardan biri. Ancak modern çağın gittikçe yaygınlaşan korkulu rüyası kanser, kimi kişiler için tam bir fobi. Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Psikoonkolog Işıl Yıldız, bu fobi nedeniyle kimi kişilerin obsesif kompulsif bozukluğa yakın olduğunu belirtirken, bu fobiye sıklıkla depresyonun eşlik ettiğini söylüyor.

  Devamını Oku
 • Bu 7 Belirtiyi Sakın Atlamayın!

  Bu 7 Belirtiyi Sakın Atlamayın!

  Kanser türü olarak kadınlarda en sık görülen meme kanseri, dünyada her yıl 1 milyon 700 binden fazla kadını etkiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi'nden Genel Cerrahi Uzmam Prof. Dr. Cihan Uras erken tanı ve tedavi yöntemlerinin hayat kurtardığına dikkat çekti.

  Devamını Oku
 • En Önemlisi Erken Teşhis

  En Önemlisi Erken Teşhis

  Birçok kanser türü, yapılacak yaşamsal değişiklikler, aşı tedavileri ve enfeksiyonun tedavisi ile önlenebiliyor. Prof. Dr. Gül Başaran, erken tanı ile tümör küçük iken cerrahi olarak alınarak hastalara daha uzun yaşam şansının sağlandığını ve erken tanı konmuş ve usulüne uygun tedavi edilmiş pek çok kanserde ömrün sonuna kadar yaşamanın mümkün olduğunu söylüyor.

  Devamını Oku