Lenf Kanseri (Lenfoma)

 1. Anasayfa
 2. Kanser Türleri
 3. Lenf Kanseri
Erken Teşhis

Boğazdaki her şişlik lenfoma değildir ama belirtileri gözden kaçırmamak gerekir.

Lenf kanseri en sık görüldüğü yerler; lenf bezleridir. Birçok risk faktörü taşıyan bazı bireylerde yıllarca gelişmeyeceği gibi, risk faktörü olmayan bireylerde gelişmesi oldukça dikkat çekicidir.

Lenf Kanseri (Lenfoma) Korunma Yolları

 • Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmak,
 • Sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak.

Lenf Kanseri (Lenfoma) Belirtileri Nelerdir?

 • Ağrısız büyüyen ve çoğalan lenf bezleri (bazen Hodgkin lenfomada alkol alımını takiben lenf bezinde ağrı olabilir),
 • Sebebi bilinmeyen ateş,
 • Açıklanamayan kilo kaybı,
 • Rahatsız edici gece terlemesi,
 • Sürekli yorgunluk,
 • Öksürük, solunum problemi ve göğüs ağrısı,
 • Karında şişlik, şişkinlik, dolgunluk hissi veya ağrı,
 • Kaşıntı.

Bir kişide yukarıdaki belirtilerin olması, o kişide mutlaka lenfoma var anlamına gelmemektedir. Mikrobik hastalıklar ve diğer sağlık problemleri de bu bulgulara neden olabilir. Ancak belirtiler 2 hafta içinde düzelmez ise doktora başvurularak nedeninin araştırılmasında yarar var.

Lenf Kanseri (Lenfoma) Risk Faktörleri

Bir bireyde lenfoma gelişirken diğerlerinde neden gelişmediği çok iyi bilinmemekle birlikte, lenfoma gelişimi için bazı risk faktörleri tanımlanıyor. Bunların arasında; bağışıklık sisteminin zayıflaması (bağışıklık yetmezlikleri), bazı enfeksiyonlar, HIV virüsü (AIDS’e neden olan insan immün yetmezlik virüsü), Epstein-Barr virüsü (çocukluk çağında infeksiyöz mononükleoz denilen hastalığa neden olur), Helicobacter Pylori, HTLV-1 virüsü (insan T-hücre lösemi/lenfoma virüsü), Hepatit C virüsü sayılabiliyor.

 • Yaş, böcek ve bitki öldürücü ilaçlar (tarım ilaçları), radyasyon, kimyasal maddeler ve aile öyküsü de risk faktörleri arasında bulunuyor.
 • Ancak kişinin bu risk faktörlerinden bir ya da birden fazlasını taşıması, mutlaka lenfoma olacağı anlamına gelmiyor. Birçok risk faktörü taşıyan bazı bireylerde yıllarca lenfoma gelişmeyebileceği gibi, risk faktörü olmayan bireylerde de lenfoma gelişimi mümkün.

Lenf Kanseri (Lenfoma) Tanı Yöntemleri

Eğer büyüyen lenf nodu ve diğer belirtiler lenfomaya işaret ediyorsa, bireyin hastalık ve aile öyküsü alındıktan sonra aşağıdaki muayene ve testler yapılıyor:

Fizik Muayene: Boyun, koltuk altı, dirsek, kasık ve diz gerisindeki çukurluk büyümüş lenf nodu varlığı için muayene ediliyor. Aynı zamanda dalak ve karaciğerde de olası bir büyüme varlığı için muayene yapılabiliyor.

Kan Testleri: Tam kan sayımı ve biyokimyasal incelemeler (LDH, ürik asit gibi).

Akciğer Filmi: Olası lenf bezi büyüklüğü ve diğer problemler araştırılıyor.

Biyopsi: Büyüyen lenf bezinin kısmi veya mümkünse tam olarak çıkarılması gerekiyor. İğne ile yapılan biyopsiler genellikle sağlıklı sonuç verme ihtimalinin düşük olması nedeniyle, lenfoma şüphesi var ise, mutlaka lenf bezinin tamamı, bu mümkün olmuyorsa bir kısmı bir patoloğa gönderilmesi şart. Hastalığın yaygınlığının belirlenmesi için kemik iliği biyopsisi de yapılıyor. Hastalığın yaygınlığını belirleyen incelemeler; kemik iliği biyopsisi hastalığın yaygınlığı hakkında bilgi veren bir yöntemdir. Ayrıca boyun, akciğer ve tüm karın bilgisayarlı tomografi ile incelenebiliyor. Özel durumlarda ise pozitron emisyon tomografisi (PET), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrason, beyin omurilik sıvısının alınması ve incelenmesi gerekebiliyor.

Erken Teşhis

Lenfoma, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Lenf Kanseri (Lenfoma) Tedavi Yöntemleri

Lenfomada tedavi kararını etkileyen faktörler arasında; lenfomanın tipi, hastalığın evresi, büyüme ve yayılma hızı, hastanın yaşı, hastanın diğer sağlık problemleri sayılabiliyor.

Yavaş ilerleyen ve belirtisi olmayan non-Hodgkin lenfomada hemen tedavi gerekmeyen durumlar söz konusudur. Bu durumda hasta, hastalığın ilerlemesi, belirtilerin ortaya çıkması ve tedavi gerekliliğinin doğması açısından düzenli aralıklarla kontrol ediliyor. Belirtileri olan yavaş seyirli lenfomalarda; kemoterapi, biyolojik tedaviler (monoklonal antikorlar) ve radyoterapi kullanılabiliyor.

Hızlı seyirli lenfoma tedavisinde genellikle kemoterapi ve biyolojik (monoklonal antikorlar) tedaviler tercih ediliyor. Gerektiği durumda radyoterapi tedaviye eklenebiliyor.

Hastalık tedaviye dirençli olduğunda ya da tedaviden sonra hastalık tekrarının (nüks) geliştiği durumlarda kullanılan tedavi şekilleri ise; kemoterapi, biyolojik tedaviler, radyoterapi, yüksek doz tedavi ve kök hücre veya kemik iliği nakilleri.

Lenfoma tedavisi tamamlandıktan sonra, hastalar nüks olasılığı açısından, ilk 2 yıl daha sık olmak kaydı ile 5 yıla kadar yakın takipte tutuluyorlar.

Lenf Kanseri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lenfoma kadınlarda mı daha çok görülür erkeklerde mi?

Lenfomanın her iki cinste de görülme oranı hemen hemen aynıdır.

Lenfoma çocuklarda görülür mü?

Lenfomalar, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilir.

Koltukaltı ve boyundaki şişlikler lenfoma habercisi midir?

Koltukaltı, boyun, kasık bölgesinde şişlik tespit edip hekime gelen kişilerin fark ettikleri birçok şişliğinin nedeni lenfoma olmayabilir. Bu bölgelerde oluşan bazı viral veya bakteri enfeksiyonları da şişliklere neden olabilir. En sık viral veya bakteri enfeksiyonları sonucunda ortaya çıkan şişlikler görülür. Vücudun savunma sisteminin bir parçası olan lenf bezleri büyüyerek bu enfeksiyonları yok etmeye çalışır. Görevlerini yapınca da olmaları gereken büyüklüğe inerler. Lenfoma ise lenf bezlerinin kötü huylu tümörleridir.

Lenf bezleri eğer sebepsiz olarak büyür ve büyümeye de devam ederse, basit enfeksiyonlardan ayırmak, ayrıntılı inceleme yapmak ve şişlikler geçmediği takdirde mutlaka hekime başvurmak önem taşır.

Ne kadar sürede ilerliyor?

Non-hodgkin lenfomaların bir çeşidinde, hastalık çok hızlı büyüyor ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Kişi acilen hastaneye yatmak zorunda kalabiliyor. Diğer bir çeşidi aylar haftalar içinde orta hızla ilerliyor. Bir başka türü ise daha yavaş ilerliyor ve hatta hayat boyu tedaviye bile gerek duyulmuyor. Başlıca üç grubun içinde de onlarca çeşit lenfoma tespit ediliyor. Bu nedenle incelemelerin çok ayrıntılı bir şekilde yapılması gerekiyor.

Lenfoma kanserinin tedavisi mümkün mü? Yaşam süresi nedir?

Lenfoma tedavisinde kemoterapi ve kök hücre nakli gibi yöntemler kullanılıyor. Tedavi yöntemleri çeşitlerine göre farklılık göstermekle birlikte lenfoma tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık. Ancak her rahatsızlıkta olduğu gibi erken teşhis lenfoma tedavisinde de büyük önem taşıyor.

Hodgkin lenfomaların 1’inci ve 2’nci evresinde 5 yıllık sağlıklı yaşam süresi yüzde 80, 3’üncü ve 4’üncü evrede ise yüzde 60 civarında. Non-hodgkin lenfomalarda ise kurtuluş oranları rahatsızlığın çeşidine göre değişiyor ve yüzde 60’a yakını tamamen kurtulabiliyor. Tedaviye yanıtsız hastaların ise yüzde 30’a yakını yüksek doz kemoterapi ve hastanın kendisinden toplanan kök hücre nakliyle kurtulabiliyor. Ayrıca son 10 yılda geliştirilen birçok yeni ilaç sayesinde lenfoma için tedavinin başarısında gelecek vadeden sonuçlar bekleniyor.

Lenf Kanseri (Lenfoma) ile ilgili konular