Memenizde kitle olup olmadığını yapacağınız elle muayene ile takip edebilirsiniz.

Erken tanının hayat kurtardığı meme kanserinde, kanserin belirtilerini anlamak büyük önem taşıyor. Kadınların memelerindeki değişiklikleri gözlemlemeleri ve hekime başvurmaları meme kanserinde erken teşhis sağlıyor, böylece tedavinin başarı oranı yükseliyor.

Bu nedenle kendi kendine muayenesi ve 40 yaşından itibaren düzenli taramaların atlanmaması gerekiyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserinin verdiği sinyalleri şu şekilde anlatıyor:

Meme kanseri böyle belirtiler verebiliyor

Kitleler sert ise…

Meme kanserinin en büyük sinyali; memede veya koltuk altında ele kitle gelmesi. Kanserli kitleler, diğer şişliklerden sert yapılı, düzensiz kenarlı ve pürtüklü yüzeyi ile ayırt edilebiliyor. Bunun için en etkili yöntem ise yatağa uzanarak elle muayenenin gerçekleştirilmesi. Bir elinizi başınızın altına yerleştirin. Ardından öteki elinizin işaret ve orta parmağıyla diğer göğsünüze dokunun. Aynı işlemi diğer taraf için de yapın. Meme başından çevresine doğru dairesel hareketler uygulayın. Ardından koltuk altlarına da aynı işlemi tekrarlayın.

Büyüme gözlemlediniz mi?

Memede büyüme ya da şekil bozukluğunu en iyi aynanın karşısına geçerek görebilirsiniz. Ellerinizi belinize koyun ve bakın bakalım her iki memeniz simetrik mi? Memelerinizde bir büyüme var mı?

Şeffaf akıntı kitle habercisi olabilir

Sıkmadığınız halde, tek memeden veya tek kanaldan kanlı ya da şeffaf renkli akıntılar geliyorsa, nedeninin mutlaka araştırılması gerekiyor. Bu tür meme başı akıntılarına, meme kanseri veya meme kanseri riskini artıran bir lezyon olan ‘intraduktal papillom’ neden oluyor.

Meme başlarınız normal mi?

Aynanın karşısına geçip kendinizi incelediğinizde meme başlarınızda içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu fark ediyorsanız, hemen bir doktora görünün.

Meme başında soyulma varsa…

Aynı şekilde aynanın karşısında kendinize bakarken meme başı derisinde soyulma ve kabuklanma gibi belirtiler gördüyseniz, bunların da bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Kızarıklık görüyor musunuz?

Bir yere çarpıp yaralanmadıysanız, meme cildinde aniden ortaya çıkan kızarıklık ve yaralar ciddiye alınması gereken belirtilerin başında geliyor.

Hiç şişlik fark ettiniz mi?

Elbette her ödem ve şişlik, meme kanserinin belirtisi değil. Bunlar regl ve hamilelik dönemlerinde de kadınların sıkça yaşadıkları sıkıntıların başında geliyor. Ancak tabloya meme cildinde içe doğru çekintiler, portakal kabuğu gibi pürüzlü bir görünüm eşlik ediyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurun.

20 yaşından itibaren elle muayeneye mutlaka başlayın!

Meme kanserinin görülme oranı her geçen yıl artsa da, ölüm oranları tam tersine düşüş gösteriyor. Bunun en önemli nedeni; son zamanlarda geliştirilen teşhis ve tedavi yöntemleri. Mamografik ve ultrasonografik tarama yöntemleri sayesinde meme kanseri erken teşhis ediliyor ve kişiye özel yaklaşımlar sayesinde tedavideki başarı oranları artıyor. Kadınların özellikle 40 yaşından sonra tarama periyodlarını sıklaştırmaları gerekiyor.

Erken teşhis için elle muayene alışkanlık haline getirilmeli. 20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez kendini kontrol etmeli ve bu alışkanlık her genç kadına kazandırılmalı.

Kendi kendine meme muayenesi adımları için tıklayınız.