Sıkça Sorulan Sorular

Kanser Tedavisi

Lenfoma kadınlarda mı daha çok görülür erkeklerde mi?

Lenfomanın her iki cinste de görülme oranı hemen hemen aynıdır.

Lenfoma çocuklarda görülür mü?

Lenfomalar, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilir.

Koltukaltı ve boyundaki şişlikler lenfoma habercisi midir?

Koltukaltı, boyun, kasık bölgesinde şişlik tespit edip hekime gelen kişilerin fark ettikleri birçok şişliğinin nedeni lenfoma olmayabilir. Bu bölgelerde oluşan bazı viral veya bakteri enfeksiyonları da şişliklere neden olabilir. En sık viral veya bakteri enfeksiyonları sonucunda ortaya çıkan şişlikler görülür. Vücudun savunma sisteminin bir parçası olan lenf bezleri büyüyerek bu enfeksiyonları yok etmeye çalışır. Görevlerini yapınca da olmaları gereken büyüklüğe inerler. Lenfoma ise lenf bezlerinin kötü huylu tümörleridir.

Lenf bezleri eğer sebepsiz olarak büyür ve büyümeye de devam ederse, basit enfeksiyonlardan ayırmak, ayrıntılı inceleme yapmak ve şişlikler geçmediği takdirde mutlaka hekime başvurmak önem taşır.

Ne kadar sürede ilerliyor?

Non-hodgkin lenfomaların bir çeşidinde, hastalık çok hızlı büyüyor ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Kişi acilen hastaneye yatmak zorunda kalabiliyor. Diğer bir çeşidi aylar haftalar içinde orta hızla ilerliyor. Bir başka türü ise daha yavaş ilerliyor ve hatta hayat boyu tedaviye bile gerek duyulmuyor. Başlıca üç grubun içinde de onlarca çeşit lenfoma tespit ediliyor. Bu nedenle incelemelerin çok ayrıntılı bir şekilde yapılması gerekiyor.

Lenfoma kanserinin tedavisi mümkün mü? Yaşam süresi nedir?

Lenfoma tedavisinde kemoterapi ve kök hücre nakli gibi yöntemler kullanılıyor. Tedavi yöntemleri çeşitlerine göre farklılık göstermekle birlikte lenfoma tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık. Ancak her rahatsızlıkta olduğu gibi erken teşhis lenfoma tedavisinde de büyük önem taşıyor.

Hodgkin lenfomaların 1’inci ve 2’nci evresinde 5 yıllık sağlıklı yaşam süresi yüzde 80, 3’üncü ve 4’üncü evrede ise yüzde 60 civarında. Non-hodgkin lenfomalarda ise kurtuluş oranları rahatsızlığın çeşidine göre değişiyor ve yüzde 60’a yakını tamamen kurtulabiliyor. Tedaviye yanıtsız hastaların ise yüzde 30’a yakını yüksek doz kemoterapi ve hastanın kendisinden toplanan kök hücre nakliyle kurtulabiliyor. Ayrıca son 10 yılda geliştirilen birçok yeni ilaç sayesinde lenfoma için tedavinin başarısında gelecek vadeden sonuçlar bekleniyor.