TrueBeam, radyoterapi tedavisinde kullanılan lineer hızlandırıcı cihazdır. TrueBeam; IGRT eşliğinde IMRT, Rapidarc, SRS ve SRT olmak üzere dört ayrı radyoterapi tekniğini kullanır. Radyoterapi tedavisinde kullanılan cihazların tüm özellikleri TrueBeam'de toplanır.

IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy): Yoğunluk Ayarlı Işınlama

RAPIDARC: Bu özellik, görüntü eşliğinde yapılan 15-30 dakikalık radyoterapi süresini 2 dakikaya kadar indirebilir. Tedavi süresinin kısalma nedeni, yatar pozisyonda olan hastanın etrafında dönebilecek bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Böylece hastanın istemsiz hareket ederek tedavisinin etkilenme riskini de minimuma indirir. Sonuçta, kısa zamanda etkin tedavi görmesine olanak sağlar.

SRT (Stereotactic Radiotherapy) Çoklu seanslarla uygulanan noktasal ışınlama

SRS (Stereotactic Radiosurgery) Tek seansta noktasal ışınlama

SRS/SRT: Noktasal ışınlamayla çok küçük tümörleri hedef alabilir.

IGRT (Image Guided Radiotherapy) Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi Tedavi bölgesinin doğruluğu milimetrik hassasiyetle saptanır ve kayma varsa hastanın pozisyonu düzeltilerek ışınlama yapma olanağı sağlanır.

IMRT ve RAPIDARC: Tümör vücutta korunması gereken bir organı sarıyorsa ya da yakınına kadar geliyorsa IMRT/ RAPIDARC yönteminden faydalanılır. Bu yöntemde tümöre, çevresindeki normal dokuya en az zarar verecek şekilde yoğun ışın verilir.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

Tüm vücuttaki küçük hacimli veya riskli organlara komşu olan tümörlerin tedavisinde tercih edilir. TrueBeam, solunum takibi gerektiren akciğer, karaciğer, meme gibi organlardaki tümörlerin radyoterapisinde kullanılır. Işınlama, solunum hareketi izlenerek yapılabildiği için tümörün bulunduğu alana doğrudan yüksek tedavi dozu verilebilir. Yüksek görüntü kalitesi sayesinde doğru pozisyon ile ışının doğru yere verilmesi mümkün olur.

Nasıl uygulanır?

TrueBeam'de, tedavilerin tamamı bilgisayar kontrollü olarak uygulanır. Hasta, cihazın hareketli masasına yatar. Cihaz hasta etrafında sürekli dönerek, verdiği doz ve görüntüleme işlemini senkronize eder. Cihazın, tümör hareketini göz önüne alarak hatayı telafi eden özel bir teknolojisi vardır.

Özellikleri nelerdir?

TrueBeam ile tedavi boyunca uygulamanın doğruluğu saniye aralıklı olarak kontrol edilebilir. Böylece hastanın planlandığı şekilde tedavi görmesi sağlanır. Ayrıca hedefin merkezine odaklanması ve çok hızlı ışınlama özelliği ile radyoterapi süresini kısaltan TrueBeam, ışınlama esnasında sağlam dokuların zarar görmesini de engeller. Aynı anda yüksek doz ışınlama yeteneği sayesinde dozun verilme süresini 4 ila 8 kez azaltarak hastanın tedavi cihazındaki ışın alma süresini kısaltır.

Truebeam cihazı Acıbadem’in Adana, Atakent, Bodrum, Bursa, Kozyatağı ve Maslak hastanelerinde bulunuyor.